Trackball - co to jest i komu się przyda?

2021-02-18
Trackball - co to jest i komu się przyda?

Trackball to urządzenie służące do poruszania kursorem po ekranie komputera. Sprzęt stanowi dość interesującą alternatywę od standardowej myszy komputerowej. Sprawdza się równie dobrze jako zastępstwo touchpada w komputerze osobistym. Poznaj najważniejsze informacje na temat trackballa i sprawdź modele, które warto kupić.

Trackball – co to jest?

To co wyróżnia trackball od standardowej myszki to kulka obecna w centralnej części lub pod kciukiem. To właśnie ona  jest jedynym ruchomym elementem urządzenia. Trackball jest zaopatrzony dodatkowo w inne przyciski: lewy, prawy a także rolkę. 

Ciekawostką jest, że pierwszy prototyp trackballa zaprezentował Ralph Benjamin w 1941 roku. Projekt konstruktora miał być wykorzystywany w wojskowych systemach obrony przeciwlotniczej, celem obliczania pozycji szybowców. Po opatentowaniu w 1947 roku wynalazek konstruktora stanowił ścisłą tajemnicę wojskową. Choć trackball nie jest narzędziem powszechnym, wzbudza coraz większe zainteresowanie z powodu oferowanych przez urządzenie możliwości.

Do czego przydaje się trackball?

Trackball może okazać się przydatnym narzędziem do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi. Urządzenie to jest cenione również przez osoby, które działają w programach typu CAD czy też zajmują się projektowaniem w 3D. Szczególnie ta ostatnia grupa stanowi coraz większą, która docenia możliwości oferowane przez trackball. Z uwagi na to, że urządzenie nie wymaga poruszania, bywa wybierane również przez posiadaczy niewielkich biurek.

Dlaczego warto kupić trackball?

Trackball pozwala odciążyć nadgarstek. Ma to znaczenie dla osób, które spędzają wiele godzin na pracy z myszą. Na ból w okolicy nadgarstka często uskarżają się graficy. To właśnie tej grupie najczęściej poleca się zakup trackballa.

Stosowana w manipulatorach kulka cechuje się wysoką czułością. Dzięki temu trackball pozwala na swobodne przemieszczenia kursora, wyłącznie przy użyciu palca. 

Manipulator kulkowy nie wymaga stosowania podkładki pod myszkę. Nieruchoma podstawa gwarantuje możliwość korzystania z myszy nawet na nieregularnej powierzchni. Trackball może więc być stosowany nie tylko przy biurku, ale również na kanapie czy w fotelu.

Dodatkowym atutem trackballi jest także dłuższy okres gwarancyjny. Fakt ten wynika nie tylko z wyższej ceny zakupu takiego modelu, ale również jego wytrzymałości. Dla przykładu, kupując trackball w naszym sklepie możesz otrzymać do 12 miesięcy gwarancji.

Jaki trackball kupić?

Podobnie jak standardowe myszy komputerowe, trackballe również występują w wersji przewodowej i bezprzewodowej. Wykorzystują także technologię optyczną lub laserową, w zależności od modelu. Pod względem funkcjonalnym manipulator kulkowy cechuje się działaniem identycznym jak mysz tradycyjna. Dobór modelu powinien więc odbyć się w oparciu o indywidualne preferencje.

Istnieje jednak kilka modeli, które od lat są polecane przez miłośników trackballi. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Logitech Marble

Trackball Logitech Marble to urządzenie zbierające wiele pozytywnych opinii. Powodem jest nie tylko ciekawa estetyka, ale także wysoka czułość i precyzja oferowana przez ten model. Marble posiada symetryczną konstrukcję. Dzięki temu może być użytkowany zarówno przez osoby prawo, jak i leworęczne.

Trackball Logitech oferuje kulkę w środkowej części oraz aż cztery przyciski na bokach obudowy. Opcja Wstecz/Dalej gwarantuje większą wygodę podczas przeglądania dokumentów czy obrazów. Trackball przewodowy łączy w sobie precyzję, funkcjonalność i futurystyczną estetykę.

Logitech M570

Kolejny model obsługuje się za pomocą kciuka. Trackball Logitech M570 jest bezprzewodowy a mimo to gwarantuje doskonałą jakość połączenia z komputerem. Trackball posiada regulowany czujnik, co umożliwia swobodną regulacje parametru do potrzeb użytkownika.

W przeciwieństwie do przeciętnej myszki, trackball od Logitech działa znacznie dłużej. Producent deklaruje nawet 18-miesięczną żywoność baterii, co jest wynikiem dość imponującym. Intrygujący design, a także łatwo wyjmowana i łatwa w czyszczeniu – to tylko kilka powodów, dla których ten model zyskuje coraz więcej fanów.

Logitech MX Ergo Plus

Nie sposób jest przejść obojętnie obok trackballa Logitech MX Ergo Plus. Obecność podstawki gwarantuje możliwość dobrania kąta nachylenia urządzenia. Produkt cechuje się nie tylko większą precyzją, ale także jeszcze zwiększoną funkcjonalnością. Świadczy o tym odpowiednie rozmieszczenie przycisków głównych i dodatkowych.

Model ten zachwyca nie tylko nietypową estetyką. Trackball Logitech jest wydajny i energooszczędny, dzięki zastosowaniu wysokiej klasy akumulatora. Produkt z wyższej półki doceniany jest przez zawodowych grafików i specjalistów IT.

Czy trackball mi się przyda?

Trackball nieco różni się od tradycyjnej myszy komputerowej. Kupując manipulator kulkowy trzeba dać sobie odrobinę czasu na przyzwyczajenie się do nowego sposobu poruszania kursorem. Część osób przestawia swoje myślenie na trackball w tydzień, a niektórym proces ten zajmuje nieco dłużej. Należy mieć też na uwadze, że kulka obecna w trackballu wymaga dodatkowego czyszczenia.

Jeśli często pracujesz z myszką i często zdarza Ci się odczuwać ból nadgarstka – polecamy zastanowić się nad zakupem trackballa. Być może to już najwyższa pora na inwestycję w myszkę przyszłości?

pixel