Black Friday. Co to? Kiedy? Wyprzedaże, promocje 2020.

2020-11-23
Black Friday. Co to? Kiedy? Wyprzedaże, promocje 2020.

Black Friday. Co to? Kiedy? Wyprzedaże, promocje 2020.

Black Friday 2020 – co warto kupić?

Dzień zakupowego szaleństwa, czyli Black Friday wypada w 2020 roku 27 listopada. W tym czasie w większości sklepów ceny spadają o nawet 80 procent. Nic więc dziwnego, że wiele osób czeka z utęsknieniem na dzień wielkich promocji, szczególnie w sklepach zajmujących się sprzedażą sprzętu elektronicznego. Czy jednak każda oferta na Czarny Piątek jest rzeczywiście tak atrakcyjna, na jaką wygląda?

Co to jest Black Friday?

Inicjatywa Black Friday pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Od tego czasu zakupowe szaleństwo rozpoczyna się dzień po istotnym dla amerykańskich rodzin Święcie Dziękczynienia. Black Friday nie jest jedynie wydarzeniem społecznym, stanowiącym sposób na przedłużenie świątecznego weekendu. Wielu Amerykanów wykorzystuje moment atrakcyjnych ofert w różnego typu sklepach po to, by przygotować się na święta Bożego Narodzenia.

Co ciekawe, termin Black Friday, znany też jako Czarny Piątek pojawił się dopiero w latach 80. Wynikało to z komercjalizacji i popularyzacji zjawiska, polegającego na zwiększających się przychodach wielu mniejszych sklepów. Co więcej, w zapisach księgowych wielu przedsiębiorstw z tamtego okresu można było zauważyć czarne adnotacje, oznaczające realny wzrost zysku w stosunku do poprzednich dni.

Z czasem fenomen czarnopiątkowych wyprzedaży pojawił się również w innych krajach. W Polsce tradycja Black Friday staje się z roku na rok coraz popularniejsza, a skrajnie niskie oferty cenowe proponuje w tym czasie niejeden sklep. Podobnie jak w USA, również w naszym kraju podczas Czarnego Piątku dochodzi do wręcz histerycznego szturmowania niektórych marketów, a szczególnie sklepów sprzedających sprzęt komputerowy czy inny asortyment elektroniczny. Rzeczywiście, dzień wyprzedaży daje możliwość tańszego nabycia wielu produktów. Jednak czy każda okazja w Black Friday jest faktycznie opłacalna?

Wyprzedaże Black Friday – promocja czy chwyt marketingowy?

Black Friday jest obecnie wydarzeniem komercyjnym. Dotarł już niemalże do każdej części świata. To wyjątkowy moment w roku, w którym upusty cenowe sięgają nawet 80%. Z uwagi na to, że promocje Black Friday są nie tylko korzystne dla konsumentów, ale również dla dystrybutorów, producentów i sprzedawców, coraz większa ilość sklepów przygotowuje na ten dzień szczególną ofertę. Czy jednak rzeczywiście jest tak wyjątkowa, jak się wydaje?

Zniżki i promocje na Black Friday często bywają wykorzystywane jako chwyt marketingowy. Świadczą o tym chociażby wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte w 2017 roku. Grupa badaczy dowiodła, iż w zdecydowanej większości przypadków wyprzedaże Black Friday nie różnią się zbytnio od regularnej oferty konsumenckiej.

Badacze postanowili sprawdzić różnice między regularnymi cenami produktów, a ich wersją promocyjną. Wykazano wówczas, że na 800 badanych sklepów jedynie 29% z nich gwarantowało konsumentowi rzeczywistą i opłacalną obniżkę kosztów zakupu. Ponadto, eksperci odnotowali również, że aż 8% towarów w Czarny Piątek było sprzedawanych nieco drożej! Zdarza się również, iż niektórzy sprzedawcy celowo podwyższają ceny produktów na kilka dni przed Black Friday, by w dzień wyprzedaży nagle ją obniżyć. W ten sposób klient może odnieść mylne wrażenie, że ma szansę nabyć towar w niższej cenie.

Polecany Laptop

  • laptop

    Laptop Lenovo ThinkPad X280 i3 - 8 generacji / 8GB / 256 GB SSD / 12,5 FullHD / Nowy

Kiedy jest Black Friday i czy warto brać w nim udział?

W tym roku Black Friday będzie miało miejsce się 27 listopada. W związku z tym wiele osób już czeka na wielkie otwarcie sklepów pełnych przecenionych towarów. Czy Czarny Piątek nie jest jedynie chwytem marketingowym? Czy opłaca się korzystać z bardzo atrakcyjnych ofert podczas mega wyprzedaży?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć nie tylko badacze z Deloitte. Równie interesujące wyniki badań zaprezentowali także analitycy z grupy Gemius w 2013 roku. Badania przeprowadzone pod kątem e-konsumentów wykazały, że w trakcie Czarnego Piątku zrealizowali o 3,25% więcej wszystkich odwiedzin w sieci, które normalnie zostały by rozłożone na cały miesiąc! Wynika więc, że zainteresowanie udziałem w Black Friday jest spore.

Ciekawostką jest także, że badania na temat Black Friday postanowiło przeprowadzić również Allegro. W opinii aż 31% respondentów w trakcie zakupowego szaleństwa ceny są niższe we wszystkich sklepach. Ponadto, z okazji Black Friday zdecydowana większość badanych oczekuje rabatów na poziomie od 50 do 70%. Badania pokazały także, że aż 41% badanych kupuje podczas Czarnego Piątku prezenty świąteczne.

Gdy na chłodno przeanalizuje się wyżej wspomniane wyniki badań i inne niezależne raporty, można odnieść wrażenie, że Black Friday jest nieco sztucznym tworem, mającym na celu zwiększenie zysków wielu sklepów. W Czarnym Piątku bierze udział coraz większa liczba sklepów. Czy warto zainteresować się ofertą promocyjną, biorąc pod uwagę powyższe raporty? A może rozsądniej trzymać się za portfel i zrobić zakupy w innym czasie?

Promocje Black Friday – co opłaca się kupić?

Choć wiele firm rzeczywiście wykorzystuje Black Friday w charakterze marketingowej sensacji, nie wszyscy naciągają swoich klientów. Wiele czarnopiątkowych ofert promocyjnych jest atrakcyjnych dla konsumenta, a jednocześnie pozostają też rzeczywiście opłacalne. Należy jednocześnie uważać na złudne promocje, oferowane przez nieuczciwych sprzedawców. Co więc opłaca się kupić w trakcie Black Friday?

Dobrym pomysłem może okazać się zakup sprzętu elektronicznego. Zazwyczaj jego ceny są dość wysokie, szczególnie, gdy mowa o specjalistycznych komputerach gamingowych czy o wysokiej klasy laptopach. Podczas Black Friday można liczyć na nawet 80% upustu cenowego na tego typu produkty.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że zakupiony podczas Czarnego Piątku komputer wcale nie musi być modelem prosto z salonu. W zdecydowanej większości przypadkach czas promocji jest odpowiedni na inwestycje w laptopa poleasingowego czy zestaw komputerowy o parametrach gamingowych. Dlaczego warto kupić produkty używane?

Dobrej jakości sprzęt z drugiej ręki, czyli komputery poleasingowe i telefonu refurbished mają mnóstwo zalet. Po pierwsze, ich cena jest zawsze niższa, niż nowego sprzętu. Po drugie, przed oddaniem do sprzedaży urządzenia przechodzą testy jakościowe, obejmujące aktualizacje sterowników czy lifting obudowy. Dodatkowym atutem tego rozwiązanie jest fakt, iż kupując komputer używany można przyczynić się do redukcji globalnego problemu elektrośmieci. Tani i dobrej jakości sprzęt, a do tego ekologiczny? Kto by pomyślał!

Gdzie można nabyć komputery i telefony poleasingowe w dobrych cenach? Sklep Vedion prowadzi politykę Black Friday przez 365 dni w roku, oferując wysokiej klasy sprzęt oraz asortyment elektroniczny. Każdy sprzedawany przez nas laptop czy Iphone przechodzi nie tylko testy diagnostyczne, ale również korektę w przypadku widocznych śladów użytkowania. Kupując używany komputer zyskujesz nie tylko w pełni sprawny sprzęt za niewielką cenę, ale wspierasz także środowisko naturalne.

Wybierz to, czego potrzebujesz

Komputery i laptopy poleasingowe – dlaczego warto?

Zakup sprzętu elektronicznego z drugiej ręki niesie za sobą wiele korzyści. Do najważniejszych można zaliczyć:

- Oszczędność – standardowo cena poleasingowych komputerów jest niższa nawet o 80%, a w Black Friday można oszczędzić dodatkowo 5 procent za zapis do newslettera.

- Perfekcyjna sprawność – testowane przez wykwalifikowanych specjalistów laptopy poleasingowe cechują się wydajnością i płynnością działania, porównywalną z nowymi urządzeniami.

- Ekologiczność – kupując sprzęt elektroniczny z drugiej ręki przyczyniasz się do zmniejszenia zjawiska powstawania elektroodpadów, co ma znaczenie dla czystości środowiska naturalnego.

Black Friday 2020 – inwestuj rozsądnie

Promocje i wyprzedaże na Black Friday często są powodem impulsywnego nabywania różnego typu produktów. Do dantejskich scen wśród zainteresowanych upustami cenowymi klientów dochodzi nie tylko w amerykańskich, ale również w polskich marketach branżowych. Warto mieć na względzie, iż możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy nie powinna jednak przysłonić trzeźwego myślenia. Po pierwsze dlatego, że oferta promocyjna Black Friday niektórych sklepów nie różni się znacząco od cen regularnych. Po drugie – nie każdy produkt jest nam akurat niezbędny. Jak podkreśla prof. Andrzej Falkowski, psycholog SWPS podczas Black Friday kluczową rolę odgrywają emocje. Warto jest więc nad nimi panować.

To jakie produkty zdecydujesz się kupić w Black Friday 2020 warto wcześniej zaplanować. Rozsądne może okazać się wcześniejsze sprawdzenie cen towarów, które Cię interesują. Dzięki temu nie dasz się nabrać na „super okazję” i zakup wymarzonego smartfona 30% taniej, a w rzeczywistości o 100 zł drożej.

Czujesz się zagubiony w gąszczu ofert na Black Friday? Możesz skorzystać ze specjalnie do tego celu stworzonych narzędzi, takich jak FakeFriday.org.

Nie podążaj jedynie za emocjami! Jeśli podejdziesz do Czarnego Piątku w sposób analityczny, możesz stać się prawdziwym królem lub królową polowania. I takich udanych zakupów Ci życzę!

pixel