JAKI DYSK WYBRAĆ - HDD CZY SSD?

2017-08-23
JAKI DYSK WYBRAĆ - HDD CZY SSD?

To pytanie zadają sobie zazwyczaj osoby kupujące nowy komputer lub chcące coś ulepszyć w swoim aktualnym. I bardzo dobrze - kto pytanie nie błądzi.

Działanie dysku HDD i SSD

Odnośnie mechaniki działania powstał już artykuł na naszej stronie:
Dysk hybrydowy: czym się różni HDD od SSHD

Zostały w nim wytłumaczone mechaniczne zasady działania obydwu rodzajów dysków, dziś zaś zajmiemy się ich różnicą w funkcjonowaniu.

Wybór dysku ze względu na:

Przeznaczenie

Pierwszym ważnym pytaniem jakie musimy sobie zadać to: do czego ma nam służyć komputer. Jest to dość istotna kwestia ponieważ od niego zależy nasza decyzja.

Jeśli planujemy kupić komputer/laptopa głównie z podstawowym przeznaczeniem takim jak: oglądanie filmów, przechowywanie zdjęć, przeglądanie internetu, rozmowy internetowe itp to w takim wypadku dysk SSD nie jest nam pilnie potrzebny.

Z tymi funkcjami świetnie sobie radzą klasyczne dyski twarde. Jeśli nie zależy nam na wybitnej prędkości zapisywania plików lub ich odczytywania to nie ma wątpliwości - dysk HDD będzie dla nas świetnym wyborem.

Jeśli zaś polujemy na dysk od którego oczekujemy szybkiego zapisywania i odczytywania danych, wczytywania gier lub otwierania programów - warto wziąć pod uwagę dysk SSD.

Dyski SSD nie tylko szybciej uruchamiają system ale także resztę aplikacji na nim umieszczonych. Dlatego jeśli zależy nam na obróbce grafiki, filmów, szybkim działaniu gier czy innych aplikacji to dysk SSD będzie tym czego szukamy. Cena

Nie ukrywajmy - cena bardzo często odgrywa kluczową rolę podczas naszych decyzyjnych procesów. Przy wyborze dysku między rodzajem HDD a SSD spotkamy się nie tylko z ogromną różnicą w działaniu lecz także i w cenie.

Dla zobrazowania sytuacji przytoczymy przykład podany w poprzednim artykule: za podobną cenę jesteśmy w stanie kupić dysk 1 TB HDD, co nawet cztero- lub pięciokrotnie mniejszy dysk SSD.

Podsumowanie

Świat byłby zbyt prosty gdybyśmy mogli zawsze odpowiedzieć na dane pytanie wskazując A lub B. Przy wyborze dysku musimy wziąć pod uwagę wyżej wymienione warunki. Oczywiście - dyski SSD gwarantują nam kilka- lub kilkunastokrotnie większą prędkość co wynosi je na wyżyny, lecz jeśli cena gra znaczną rolę - warto skrupulatnie zastanowić się nad przeznaczeniem komputera.

W naszej ofercie znajdziesz wiele laptopówkomputerów o zróżnicowanych specyfikacjach, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Wpadaj do naszego sklepu.

pixel