JAKI KOMPUTER DO FIRMY?

2017-09-04
JAKI KOMPUTER DO FIRMY?

Kiedy stajemy przed wyborem sprzętu do naszej firmy to nie ukrywajmy - czeka nas nie lada wyzwanie. Wiąże się to przede wszystkim z dużym kosztem, szczególnie jeśli chcemy wyposażyć całą firmę. Dlatego zanim zapadnie ostateczna decyzja powinniśmy to przemyśleć jeszcze kilka razy - krok po kroku.

"Gdzie?", "co?" i "jak?"

Biuro

Na pierwszy rzut weźmy teoretycznie najprostsze z możliwych opcji - biuro. Tutaj bierzemy pod uwagę głównie obowiązki jakie wiążą się z rachunkowością, komunikacją z innymi, dostępem do informacji, mailingiem itp.

Tutaj przychodzą nam z pomocą głównie notebooki biznesowe lub klasyczne konsumenckie. Zaspokajają one właściwie wszystkie wyżej wymienione potrzeby:

- klawiatura o niskim profilu zapewni szybkie i wygodne pisanie
- laptopy są praktycznie samowystarczalne dlatego dodatkowym kosztem staje się zakup myszki do wygodniejszej pracy
- możliwość łatwego transportu który umożliwia zabieranie komputerów np. na spotkania z klientami lub wyjazdy
- wbudowane łącze Wi-Fi co umożliwia bezprzewodowe łączenie z siecią w biurze
- zajęcie niewielka przestrzeń


Ważnym czynnikiem jest także prędkość wykonywania poleceń przez nasze urządzenie dlatego warto postawić na dobór odpowiedniego procesora i pamięci RAM - minimum 4 GB - optymalnie 8 GB.

Takie peryferia gwarantują nam notebooki biznesowe specjalnie przystosowane do biurowych warunków. Producenci Dell, Lenovo i HP posiadają wyspecjalizowane modele, które bajecznie sprawdzą się podczas tego rodzaju pracy.

Fabrycznie nowe modele mają jednak swoją cenę, więc zakup wielu sztuk będzie dość uciążliwy. Dlatego proponujemy zakup modeli poleasingowych - pełnowartościowych urządzeń z ewentualnymi otarciami lub ryskami. Jest to rozsądne rozwiązania zważając na wielokrotnie niższą cenę przy praktycznie tej samej funkcjonalności. Laptopy poleasingowe Vedion

Prace graficzne/filmowe

Tutaj niestety nie będzie tak przyjemnie jak z biurem. By podołać wyzwaniom jakie stawiają nam programy graficzne lub filmowe warto być zaopatrzonym w komputery stacjonarne. Co prawda istnieją już modele laptopów mogące bez problemu równać się z tymi zmaganiami, lecz bardzo często to monitor odgrywa ważną rolę przy wyżej wymienionych pracach.

Na jakie konkrety trzeba zwrócić szczególną uwagę przy doborze komputera?

- Procesor - tutaj wykonywanie poleceń odgrywa kluczową rolę więc warto zaopatrzyć się przynajmniej w mocniejszy model procesora i5 (ew. równoległy konkurencyjny) lub jeden z nowszych.
- Karta graficzna - jest jednym z kluczowych czynników, które umożliwią wygodną i wydajną pracę. Szczególnie obróbka filmów Full HD, 4K wymaga bardzo mocnego modelu.
- Pamięć RAM - prace graficzne lub filmowe potrafią zająć sporo pamięcy RAM więc przemyślanym rozwiązaniem byłoby wkroczenie 16 GB RAM
- Monitor graficzny - od tego często zależy jakość wykonanych projektów. Tzw szeroko-gamutowe monitory zapewniają szeroką skalę barw zapewniającą większą wiarygodność wyświetlanych prac.
- Możliwość wymiany pojedynczych specyfikacji dzięki czemu możemy ulepszać nasze stacje stopniowo.

Punkty sprzedaży

Tutaj liczy się bardzo często wrażenie wywarte na kliencie dlatego warto zadbać by stanowiska były zadbane i przejrzyste.

W tym wypadku także polecamy komputery stacjonarne, które nie muszą być tak wydajne jak wyżej opisane. Zazwyczaj służą one klasycznym czynnościom odpowiadającym biurowym warunkom, lecz podczas rozmowy z klientem może mieć duże znaczenie prezentacja produktów na monitorze.

W takich wypadkach także z pomocą przychodzą komputery poleasingowe, które zapewnią wszystkie funkcje potrzebne do wydajnej pracy w punkcie sprzedaży.

Trzeba brać jednak pod uwagę kupno dodatkowych peryferiów takich jak myszki, klawiatury + ewentualne głośniki.

Inne

Wyżej zostały opisane najbardziej popularne możliwości by zapewnić przejrzystą prezentacją typu "co do czego". Warto kierować się przede wszystkim przeznaczeniem komputera przy jego kupnie dlatego oszczędzajmy kiedy się jest to możliwe - np przy wyborze komputerów i laptopów poleasingowych.

Są sytuacje kiedy trzeba przygotować większą kwotę, szczególnie przy specjalistycznych urządzeniach, które są przystosowane do naprawdę wymagających warunków.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel