Projekt Laboratoria Przyszłości – jak uzyskać dofinansowanie dla szkoły

2021-10-13
Projekt Laboratoria Przyszłości – jak uzyskać dofinansowanie dla szkoły

Już niebawem każda szkoła podstawowa będzie musiała posiadać nowoczesne laboratorium przyszłości. Na jego budowę można otrzymać dofinansowanie. Wysokość będzie zależna od wielkości placówki. Szkoły, w których uczy się maksymalnie 234 uczniów mogą uzyskać do 70 tys. zł. Liczniejsze jeszcze więcej - 300 zł na każdego ucznia. Zobacz, na co dokładnie będą przeznaczone te dotacje i jakie wymagania musi spełnić szkoła, aby uzyskać wsparcie.

 

Laboratoria Przyszłości w skrócie. O co chodzi w projekcie?

 

 • Laboratoria Przyszłości są skierowane do wszystkich szkół podstawowych w Polsce.
 • Dofinansowanie wynoszące min. 300 zł na ucznia (wysokość uzależniona od liczby uczniów w placówce) ma być przeznaczone na sprzęt do wyposażenia Laboratorium Przyszłości (drukarka 3D, mikrokontrolery, stacje lutownicze do mikrokontrolerów, sprzęt AV i inne urządzenia, akcesoria czy materiały eksploatacyjne).
 • W pierwszej transzy wnioski składają szkoły podstawowe, których Organem Prowadzącym jest samorząd. Czas: od 8.10.2021 do 15.11.2021 r.
 • Wniosek jest składany elektronicznie.
 • Dofinansowanie jest przyznawane z góry i pokrywa 100% poniesionych kosztów.
 • Uruchomienie Laboratorium Przyszłości jest obligatoryjne od roku szkolnego 2022/2023.

 

Laptopy i komputery dla edukacji

 

Laboratoria Przyszłości – wsparcie rządowe dla szkół podstawowych

 

Program Laboratoria Przyszłości został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 15 września 2021 roku. To inicjatywa mająca realizować postulaty „Polskiego Ładu”, w ramach których polskie szkoły podstawowe mają zostać wyposażone w nowoczesne laboratoria wspierające rozwój kompetencji STEAM, czyli w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki.

 

Zgodnie z założeniami programu, dotacja na laboratorium dla podstawówek ma umożliwić uruchomienie takiego obiektu w każdej placówce z początkiem roku szkolnego 2022/23. Łączny budżet projektu to 1 mld zł.

Tanie laptopy do nauki

Projekt Laboratoria Przyszłości – skąd środki i pomysł na ten program?

 

Środki na realizację tego projektu zostały zapewnione z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Jak wyjaśniają przedstawiciele MEiN, ideą stojącą za uruchomieniem programu Laboratoria Przyszłości jest to, aby szkoła po pandemii i okresie nauki zdalnej nie wróciła do stanu sprzed COVID-19, a zyskała bardziej innowacyjne oblicze[1].

 

Zapewnienie w każdej szkole podstawowej innowacyjnego Laboratorium Przyszłości ma też wspierać kadrę pedagogiczną w kształtowaniu u uczniów kompetencji przyszłości – współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów oraz kreatywności.

 

Pomysłodawcy Projektu czerpali inspiracje m.in. z krajów skandynawskich, gdzie jednym z ważnych założeń edukacji jest tzw. slojd, czyli:

 

 • budowanie „inżynieryjnych” kompetencji manualnych od pierwszych lat edukacji – zarówno z myślą o rozwoju talentu technicznego, jak i innych obszarów umiejętności,
 • zaznajamianie uczniów z technikami pracy projektowe, które są użyteczne w każdej dziedzinie zawodowej,
 • oswajanie młodych ludzi z nowoczesnymi narzędziami i technologiami, które w przyszłości będą stanowiły naturalne stanowisko pracy.

 

Efektem ma być wsparcie przygotowania uczniów do budowania owocnej kariery w obszarach STEAM, które już dziś stanowią fundament nowoczesnej gospodarki.

 


 

[1] https://www.gov.pl/web/laboratoria

 

Laboratoria Przyszłości – dla kogo dotacja?

 

Dla kogo dotacja z programu Laboratoria Przyszłości? Ma ona trafić do każdej szkoły podstawowej w Polsce – bez względu na liczbę uczniów, którzy do niej uczęszczają. W pierwszej turze dofinansowanie jest kierowane do szkół, których Organem Prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego. Każdy dyrektor publicznej placówki edukacyjnej na tym poziomie może wystąpić o wsparcie finansowe dla utworzenia Laboratorium Przyszłości. Warto podkreślić, że taka sala ma się znaleźć w każdej podstawówce i być udostępniona uczniom od roku szkolnego 2022/23. W kolejnych turach dofinansowanie ma być skierowane również do placówek prywatnych, jednak na razie nie został jeszcze wyznaczony harmonogram.

 

do kiedy można składać wnioski w projekcie laboratoria przyszłości

 

Ile wynosi dotacja na laboratorium dla szkół podstawowych?

 

Wysokość, w jakiej będą przyznawane dotacje na Laboratoria Przyszłości, jest uzależniona od wielkości szkoły. Stawki dofinansowania prezentują się następująco:

 

 • szkoły mające do 100 uczniów otrzymają 30 000 zł,
 • szkoły, do których uczęszcza 101-200 uczniów mogą liczyć na dotacje na Laboratoria Przyszłości w wysokości 60 000 zł,
 • przy liczbie uczniów między 201 a 234 uczniów dofinansowanie na Laboratoria Przyszłości wyniesie 70 000 zł,
 • w przypadku szkół, do których uczęszcza co najmniej 235 uczniów, dotacja na laboratorium dla szkół podstawowych wyniesie 300 zł na ucznia. Tę kwotę należy przemnożyć przez liczbę uczniów, aby obliczyć, jakie wsparcie rządowe dla szkół podstawowych zostanie przekazane na stworzenie laboratorium.

 

Na co można dostać dofinansowanie Laboratoria Przyszłości?

 

Na liście określającej, na co można dostać dofinansowanie Laboratoria Przyszłości, nie ma m.in. laptopów czy monitorów interaktywnych ani innego „standardowego” sprzętu elektronicznego wykorzystywanego w szkołach. Chodzi o zapewnienie uczniom dostępu do innowacji technologicznych, dotychczas niedostępnych w większości placówek edukacyjnych.

 

Projekt Laboratoria Przyszłości – obowiązkowe wyposażenie

 

Przyznawane na Laboratoria Przyszłości dotacje muszą być przez każdą szkołę podstawową w pierwszej kolejności przeznaczone na zakup obligatoryjnego sprzętu – o ile placówka już go nie posiada. Wyposażenie obowiązkowe obejmuje:

 

 • drukarkę 3D z akcesoriami (w tym oprogramowaniem czy slicerami) – wymagane są minimalne pole robocze 15x15x15 cm, zdalny podgląd wydruku, łączność WiFi i zabudowane lub wymienne boki drukarki. Konieczne jest także, aby drukarka miała min. 12-miesięczną gwarancję, którą można zrealizować w autoryzowanym serwisie na terenie Polski. Do obsługi drukarki 3D można dokupić również laptopa;
 • mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi niezbędnymi akcesoriami,
 • stacje lutownicze do mikrokontrolerów,
 • sprzęt audio-video, który pozwoli uczniom nauczyć się prezentować swoje osiągnięcia – tj. kamera przenośna (ze stabilizacją obrazu i zapewniająca jakość nagrywania Full HD), statyw, gimbal, mikroport, oświetlenie, aparat fotograficzny z akcesoriami (matryca min. 20 Mpx, wbudowana lampa błyskowa, podłączenie USB, wskazane łącza WiFI i Bluetooth). Uwaga! Można kupić jedno urządzenie, które spełni funkcje aparatu i kamery.

Laptopy do obsługi drukarki 3D

Na co jeszcze może być wykorzystana dotacja na laboratorium dla podstawówek?

 

Jeśli szkoła ma już na wyposażeniu podstawowy sprzęt dla Laboratorium Przyszłości lub kiedy po ich zakupie pozostaną jeszcze fundusze w ramach dofinansowania dla szkoły podstawowej, może nabyć także dodatkowe wyposażenie. Na liście, powstałej przy współpracy ze szkołami oraz przedstawicielami sektora EdTech jest aż 175 pozycji. Można tam znaleźć produkty z kategorii:

 

laboratoria przyszłości - na co można uzyskać dofinansowanie

 

 • wyposażenie stanowisk – to m.in. stoły warsztatowe/montażowe/stolarskie, krzesła i taborety, pojemniki warsztatowe, tablica ścieralna, gabloty zamykane, szafy na narzędzia etc.,
 • narzędzia warsztatowe – w tym wkrętarki, wiertarki, piły taśmowe, szlifierki, pistolety do klejenia na gorąco, wyrzynarki, laminarki i więcej,
 • robotyka – to m.in. gogle VR, roboty edukacyjne, peny 3D, skanery do drukarek 3D, mikroskopy i kompatybilne z nimi wizualizery, teleskop z akcesoriami,
 • AGD – m.in. maszyny do szycia, piekarnik elektryczny, kuchenka elektryczna, żelazko, zlew + kran etc.,
 • materiały eksploatacyjne niezbędne do korzystania ze sprzętu i urządzeń w laboratorium (np. papier ścierny, klej do pistoletu, pasta lutownicza itp.),
 • sprzęt audio-video, np. greenscreen, blendy fotograficzne, dyktafony, panele akustyczne, słuchawki studyjne, mikser itp.,
 • pomoce projektowe, np. zestaw modelarski, zestaw konstrukcyjny itp.,
 • środki ochrony BHP, w tym gogle odpryskowe, okulary ochronne, rękawice ochronne, apteczka, gaśnica, czujnik dymu.

 

Pełny katalog wyposażenia można znaleźć na tej stronie.

 

Ile procent wydatków na sprzęt pokryje dofinansowanie na Laboratoria Przyszłości?

 

Dotacje w ramach projektu Laboratoria Przyszłości pokrywają 100% wydatków na wyposażenie nowego obiektu. Jednocześnie oczekiwane jest, że:

 

 • co najmniej 60% wsparcia otrzymanego w ramach dofinansowania na Laboratorium Przyszłości będzie wydatkowane do końca 2021 r.,
 • nie więcej niż 40% zostanie wykorzystane w roku 2022.

 

Co istotne: pieniądze zostaną wypłacone z góry, a środki mają być przekazywane niezwłocznie po złożeniu wniosku.

 

na co można dostać dotację w programie laboratoria przyszłości

 

Jak zgłosić szkołę do projektu Laboratoria Przyszłości?

 

Jak zgłosić szkołę do projektu Laboratoria Przyszłości? Obowiązkiem dyrektora szkoły jest złożenie elektronicznego wniosku o dofinansowanie – znajduje się on pod adresem: https://www.gov.pl/web/laboratoria/dyrektor-szkoly. Wniosek składa się z czterech części. Należy wskazać:

 

 • podstawowe dane szkoły – w tym wskazanie wnioskowanej kwoty (zachęca się do wnioskowania o maksymalne przysługujące środki)
 • deklaracje dotyczące wyposażenia, które będzie zakupione w ramach dofinansowania na Laboratorium Przyszłości,
 • dane kontaktowe Organu Prowadzącego (to on w imieniu szkoły będą się zgłaszać do właściwego wojewody o przyznanie wsparcia).

 

Czwarta część formularza to oświadczenie o akceptacji konieczności wypełniania do 31.08.2027 r. ankiet cyfrowych mających na celu ewaluację realizacji projektu Laboratoria Przyszłości.

 

Co ważne deklaracje dotyczące wyposażenia nie są ostatecznie wiążące – mają tylko orientacyjnie wskazać, na co zostaną przeznaczone środki w ramach dofinansowania. Dlatego wypełnienie wniosku jest proste i szybkie, a pieniądze do dyspozycji powinny zostać przekazane szybko – pod warunkiem niezwłocznej reakcji Organu Prowadzącego jednostkę, czyli właściwego samorządu.

 

Laboratoria Przyszłości – terminy

 

W przypadku programu Laboratoria Przyszłości terminy są bardzo istotne. Dyrektorzy szkół muszą pospieszyć się ze składaniem wniosków o dofinansowanie – powinny one zostać złożone maksymalnie do połowy listopada. Warto to zrobić jak najwcześniej, aby dać sobie więcej czasu na podjęcie decyzji zakupowych. Przypomnijmy: 60% przyznanych środków ma być wydatkowanych do końca 2021 roku.

 

Laboratoria Przyszłości – warunki (podsumowanie)

 

Jakie są warunki programu Laboratoria Przyszłości? W skrócie Projekt Laboratoria Przyszłości:

 

 • jest skierowany do wszystkich szkół podstawowych w Polsce – udział w nim jest obligatoryjny. W pierwszej transzy zostaną obsłużone szkoły prowadzone przez samorządy,
 • pozwala uzyskać dotacje na laboratorium w wysokości min. 300 zł na ucznia; wysokość dofinansowania jest uzależniona od liczby uczniów w placówce,
 • wymaga złożenia wniosku elektronicznego do Organu Prowadzącego przy pomocy formularza na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria/dyrektor-szkoly,
 • wymaga wyposażenia szkoły w drukarkę 3D, mikrokontrolery, stacje lutownicze i sprzęt audio-video oraz inne akcesoria; na liście jest 175 pozycji,
 • jest ograniczony czasowo – w przypadku programu laboratoria Przyszłości terminy, o których należy pamiętać to: 15 listopada (czas złożenia wniosku) i koniec 2021 r., gdy ma być wydatkowane min. 60% środków.

 

Więcej aktualnych informacji o programie znajduje się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/ laboratoria.

 

Laptopy i komputery dla szkół

 

Jak jeszcze możesz doposażyć szkołę podstawową w sprzęt elektroniczny?

 

Dotacja na Laboratoria Przyszłości nie obejmuje zakupu podstawowego sprzętu elektronicznego – np. wyposażenia pracowni informatycznych. Jeśli jednak Twoja szkoła dysponuje środkami na ten cel, warto je rozsądnie wydatkować. Dobrym sposobem na nabycie wysokiej klasy laptopów, komputerów stacjonarnych, monitorów i sprzętu peryferyjnego jest inwestycja w profesjonalny sprzęt poleasingowy. Bogatą ofertę urządzeń w konkurencyjnych, z 24-miesięczną gwarancją, znajdziesz również na Vedion.pl.

 

Decydując się na zakupy w naszym sklepie, będziesz mógł skorzystać z oferty 0% VAT dla szkół. Prywatny opiekun, którego Ci zapewnimy, pomoże skompletować zestaw urządzeń zgodnych z wymaganiami dla placówek edukacyjnych i w ramach dostępnego budżetu. Zapewniamy doradztwo w czasie zakupów oraz wsparcie serwisowe. Pomożemy również przebrnąć przez niezbędne formalności. Skontaktuj się, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji!

Komputery do szkolnej pracowni

wsparcie przy programie laboratoria przyszlosci program
pixel