AWARIA KOMPUTERA - JAK NAPRAWIĆ SAMODZIELNIE?

2020-03-19
AWARIA KOMPUTERA - JAK NAPRAWIĆ SAMODZIELNIE?

Jak naprawić komputer, gdy urządzenie się włącza?

Nasze urządzenie się włącza, nie widzimy żadnych problemów lub awarii, lecz nasz komputer nie działa tak samo jak zwykle. Obserwujemy, że dosyć często dochodzi do różnego typu restartów lub niepożądanych ścięć naszego sprzętu. Warto zainteresować się sprawą od razu jak urządzenie daje nam znać, że coś dzieje się nie tak jak powinno, gdyż jedna usterka może powodować kolejne uszkodzenia naszego komputera.

Jak naprawić komputer, gdy dochodzi do niepożądanych restartów lub ścięć? Sprawa jest najczęściej bardzo prosta. Czynnikiem odpowiedzialnym za tego typu zjawiska jest najczęściej uszkodzona karta pamięci. Wystarczy wyjąć jedną z nich, gdyż najczęściej występują parami i sprawdzić czy sytuacja się powtarza. Jeśli komputer w dalszym ciągu nie działa tak jak powinien, wtedy możemy być pewni, że uszkodzeniu uległy obie karty pamięci. Wymiana tych podzespołów na inne powinna rozwiązać nasz problem.

Nasze urządzenie zwalnia mimo tego, że nic nie zmienialiśmy w specyfikacji naszego laptopa. Odnotowujemy coraz głośniejszą pracę naszego sprzętu, a programy otwierają się z niebywałą trudnością. Jeśli nasze urządzenie ma tego typu problemy wtedy możemy założyć, że żywotność naszego dysku twardego zbliża się ku końcowi. W celu sprawdzenia czy wina za powolne działanie naszego urządzenia leży po stronie tego podzespołu, można ściągnąć darmowe oprogramowanie diagnostyczne, które oceni kondycje naszego dysku. Drugą opcją jest oczywiście przetestowanie działania naszego sprzętu z innym dostępnym dyskiem twardym. Powinniśmy odnotować znaczący skok szybkości działania naszego urządzenia, który ewidentnie wskaże winę po stronie dysku twardego.

Podczas używania naszego sprzętu możemy również zaobserwować sytuacje, w której występują dosyć częste zamrożenia obrazu, które powodują, że mimo naszych prób interakcji z komputerem, obraz pozostaje niezmienny. Wtedy możemy założyć, że nasza karta graficzna również powoli będzie musiała udać się na zasłużoną emeryturę. Poczekaj jednak chwilę z jej wymianą, gdyż wina może leżeć po całkowicie innej stronie. Wyczyść wentylator tego podzespołu za pomocą sprężonego powietrza i jeszcze raz spróbuj uruchomić swoje urządzenie.

Laptop do pracy

Jak naprawić komputer, gdy urządzenie się nie włącza?

Jeśli urządzenie nie reaguje na próby odpalenia go za pomocą przycisku, wtedy pojawia się znacznie większy problem. Mnogość różnych awarii oraz problemów jakie mogły się pojawić jest bardzo duża, więc może nie być innego rozwiązania jak wysłanie sprzętu do specjalisty. Jednak zanim to zrobisz przedstawię Ci kilka możliwych rozwiązań jak naprawić laptopa lub komputer w domowym zaciszu.

Pierwszym krokiem jest oczywiście sprawdzenie czy nasze urządzenie jest dobrze podłączone do sieci elektrycznej. Odłącz komputer od zasilania i ponownie spróbuj go podłączyć mocno dociskając końcówkę do wejścia. Urządzenia stacjonarne posiadają również różnego typu zabezpieczenia, które chronią sprzęt przed przepaleniem. Jeśli twój komputer przestał działać po nagłym resecie jego pracy, spróbuj kilkukrotnie wyżej przedstawiony krok w 10-cio sekundowych przerwach pomiędzy odpięciem zasilania, a podłączeniem go na nowo.

Jeśli posiadasz w swoim domu drugi sprawny komputer, wtedy można spróbować również wymieniać po kolei różne podzespoły, które mogły ulec spaleniu lub awarii. Pierwszym podzespołem, który powinien zostać sprawdzony jest zasilacz. Wystarczy odkręcić kilka śrubek, odłączyć przewody i kable od podzespołów, z którymi zasilacz współpracował i podłączyć nowy z innego komputera. W momencie, w którym komputer zaczął działać możesz świętować sukces, gdyż wymiana tego podzespołu nie jest zbyt kosztowna. Jeśli jednak sprzęt w dalszym ciągu nie reaguje na nasze próby włączenia, wtedy problem może sięgać płyty głównej, której wymiana jest znacznie bardziej kosztowna.

Komputer poleasingowy – oferta Vedion

Jak już wyżej wspomniałem wymiana płyty głównej może okazać się bardzo kosztownym wydatkiem, który może w szerszej perspektywie nam się zupełnie nie opłacić. W takim wypadku bardzo dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty firmy Vedion, która gwarantuje urządzenia poleasingowe najwyższej jakości w bardzo przystępnych cenach.

Komputery lub laptopy poleasingowe charakteryzują się znacznie niższą ceną niż w przypadku nowych sprzętów, które widzimy w sklepach elektronicznych, mimo że jakość tego typu urządzeń stoi na tym samym poziomie. Jedyną różnicą są drobne ślady użytkowania, które możemy dostrzec na obudowie tego typu sprzętu, lecz nie ma to absolutnie żadnego wpływu na funkcjonowanie komputera poleasingowego.

Laptop do pracy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel