Dofinansowanie na komputer dla osób niepełnosprawnych

2021-02-10
Dofinansowanie na komputer dla osób niepełnosprawnych

Dofinansowanie na komputer dla osób niepełnosprawnych może wynieść nawet 24 000 złotych. Wnioski o dotacje można składać już od 1 marca 2021 roku. W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat warunków uzyskania dotacji.

Dotacja na komputer dla osób niepełnosprawnych – co obejmuje?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował o nowej edycji programu Aktywny Samorząd 2021. Fundusz przewiduje możliwość uzyskania dofinansowania na komputer stacjonarny, laptopa lub tablet dla osób niepełnosprawnych. Pozyskane pieniądze można przeznaczyć na sprzęt elektroniczny ułatwiający dostęp do informacji oraz specjalistyczne oprogramowanie przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Dla przykładu, osoby niewidome mogą wykorzystać środki finansowe na zakup urządzeń umożliwiających odczyt informacji w alfabecie Braille’a.

Laptopy z dużym ekranem

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na urządzenie?

Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków na dofinansowanie komputera dla osób niepełnosprawnych rozpoczyna się 1 marca 2021 roku. Chcąc skorzystać z dotacji koniecznie dowiedz się jakie warunki powinno się spełnić. 

Z programu Aktywny Samorząd 2021 może skorzystać:

  • Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności, spowodowanym dysfunkcją obu kończyn górnych bądź narządu wzroku, posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności
  • Osoba ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, spowodowanym dysfunkcją narządu wzroku lub słuchu, posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności
  • Osoba będąca przed 18. rokiem życia lub będąca w wieku aktywności zawodowej i posiadająca status osoby zatrudnionej.

Powyżej zostały podane główne kryteria, które powinna spełnić osoba starająca się o dofinansowanie. Szczegółowe informacje na temat warunków uzyskania środków finansowych z funduszu PFRON znajdują się na stronie rządowej.

Ile wynosi dotacja na komputer dla niepełnosprawnych?

Maksymalna kwota dofinansowania jest zależna od posiadanego stopnia niepełnosprawności. Najwyższa obejmuje osoby niewidome, które łącznie na zakup komputera i urządzenia brajlowskiego mogą uzyskać nawet 24 000 złotych. Osoby z innego typu dysfunkcją wzroku w stopniu znacznym mogą otrzymać 9 000 złotych.

Wnioskodawcy z dysfunkcją obu kończyn górnych mogą liczyć na maksymalną kwotę dofinansowania 7 000 zł. Z kolei dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności spowodowany dysfunkcją narządu słuchu przewiduje się kwotę do 4 000 zł. 

Wnioski o dofinansowanie można składać w terminie od 1 marca do 31 sierpnia 2021 roku za pośrednictwem platformy SOW. Pełna informacja na temat kwot dofinansowania oraz szczegółów programu znajduje się na stronie PFRON.

Sprawne laptopy do 1500 zł

Jak wykorzystać kwotę dofinansowania?

Celem programu stworzonego przez PFRON jest pomoc w nabyciu urządzenia elektronicznego, a także uzupełniających narzędzi ułatwiających komunikację oraz pozyskiwanie informacji. Fundusz przewiduje zarówno zakup komputera stacjonarnego, jak i laptopa czy tabletu.

Planując złożenie wniosku o dofinansowanie na sprzęt dla niepełnosprawnego ucznia czy pracownika należy wziąć pod uwagę nie tylko modele nowe, ale także poleasingowe. Ostateczna wysokość dotacji może bowiem być różna. Warto więc przygotować się nieco wcześniej i rozważyć zakup komputera z drugiej ręki.

Dofinansowanie PFRON – dlaczego warto kupić komputer poleasingowy?

Wykorzystanie dofinansowania na zakup komputera poleasingowego będzie korzystne z kilku powodów. Najważniejszym jest zdecydowanie niższy koszt nabycia tego typu urządzeń. Laptop poleasingowy jest urządzeniem sprawnym, spełniającym wysokie normy jakości. Wynika to z faktu, iż sprzęt pochodzący z leasingu przechodzi serię testów diagnostycznych przed ponowną sprzedażą. 

Dodatkowym atutem poleasingowych komputerów jest ich ekologiczność. Wciąż sprawne technicznie urządzenia mogą być ponownie użytkowane przez kolejnego właściciela. Mniej wyrzuconych laptopów oznacza mniejszą ilość elektrośmieci. Kupują poleasingowego notebooka czy komputer stacjonarny można więc zaoszczędzić, zyskać dobrej jakości sprzęt a jednocześnie chronić środowisko naturalne.

Odpowiednio dobrany komputer może z powodzeniem obsługiwać dedykowane oprogramowanie dla osób niepełnosprawnych. Najważniejszym jest jednak dobór parametrów pod rodzaj oraz stopień dysfunkcji użytkownika.

Wygodne komputery z ekranem dotykowym

Jak dobrać sprzęt komputerowy dla osoby z niepełnosprawnością?

Parametry komputera dla osoby niepełnosprawnej powinny być dobrane pod konkretny stopień niepełnosprawności. Dla osób z dysfunkcją wzroku zaleca się laptopy z matrycą 15” lub większą. Odpowiednia wielkość ekranu gwarantuje lepszą widoczność obrazu podczas pracy. Dobrym rozwiązaniem dla osób niedowidzących może okazać się także komputer stacjonarny z ekranem dotykowym. Dodatkowa funkcja ułatwia wykonywanie różnego typu czynności. 

W naszym sklepie znajdziesz także urządzenia ułatwiające pracę ze sprzętem komputerowym. Masz kłopoty z pisaniem? Wybierz klawiaturę membranową z dodatkowymi klawiszami. Udogodnienia w postaci klawiatury numerycznej, strzałek czy wyróżnionych klawiszy z pewnością ułatwią Ci pracę. Nie przepadasz za korzystaniem z myszki? Takie akcesoria jak trackball czy touchpad stanowią doskonałą alternatywę, w przypadku problemów z obsługą klasycznego modelu.

Dotacja dla niepełnosprawnych – wykorzystaj mądrze

Planując złożenie wniosku o dofinansowanie komputera dla osoby niepełnosprawnej warto rozważyć zakup urządzenia u profesjonalnego sprzedawcy. W sklepie Vedion można otrzymać do 24 miesięcy gwarancji na komputer stacjonarny, laptop lub tablet poleasingowy. 

Nie wiesz jakie urządzenie będzie najlepsze dla Ciebie? Nasi doradcy z przyjemnością pomogą Ci wybrać sprzęt odpowiadający Twoim potrzebom!

 

pixel