Ekologiczne podejście do sprzętu elektronicznego

2021-04-22
Ekologiczne podejście do sprzętu elektronicznego

Chęć korzystania z urządzeń elektronicznych w sposób ekologiczny jest związana z ogólnym  wzrostem świadomości społecznej. Najprostszym sposobem na codzienną oszczędność darów planety jest chociażby odłączanie z prądu urządzeń, z których się nie korzysta. Według doniesień WWF, ta prosta czynność wykonywana regularnie jest w stanie realnie obniżyć emisję dwutlenku węgla w skali roku o kilka tysięcy ton. Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na ekologiczne podejście do sprzętu elektronicznego – trafiłeś w idealne miejsce. Dowiedz się co warto robić, aby dodatkowo chronić środowisko naturalne.

Co mogę robić, by nie marnować zasobów?

Ekologiczne zachowania możesz zacząć od razu po lekturze tego tekstu. W sieci znajdziesz wiele sposobów odnoszących się do oszczędność różnych zasobów. W tym wpisie skupimy się jednak na urządzeniach elektronicznych, które już z uwagi na swoją specyfikę mogą pozornie powodować problemy w kontekście ekologii. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Kluczowym jest odpowiednie użytkowanie i utylizacja urządzeń elektronicznych. Oto kilka przydatnych trików, które możesz zacząć stosować już dziś:

  • Jeśli posiadasz zużytą baterię lub żarówkę – powinieneś je wyrzucić do specjalnego kosza. Obecnie możesz go znaleźć zarówno w większych supermarketach, jak i wybranych punktach osiedlowych. Takich punktów wciąż przybywa, więc z pewnością znajdziesz je bez trudu.
  • Odłączaj telefon po pełnym naładowaniu. Jeśli nie musisz korzystać z prądu – odłącz urządzenie od źródła zasilania.
  • Punkt wyżej możesz też zastosować w kontekście laptopa, komputera czy innego sprzętu elektronicznego, jeżeli akurat z niego nie korzystasz.
  • Utylizuj sprzęt elektroniczny w specjalnie do tego celu wyznaczonych miejscach. W każdej gminie znajduje się punkt zajmujący się darmowym odbiorem zużytych urządzeń. Takie informacje znajdziesz na stronie internetowej lokalnego Urzędu Gminy.

Ekologiczne smartfony Apple A+

Jak rozpoznać ekologiczny sprzęt elektroniczny?

Na rynku pojawia się coraz większa ilość urządzeń posiadających certyfikaty, poświadczające o ekologicznym sposobie ich działania. Jeden z tych, na które warto zwrócić uwagę to EPEAT®. Urządzenia z tym certyfikatem spełniają określone kryteria z zakresu ochrony środowiska, w tym: ekologiczne wykorzystywanie energii w procesie produkcji oraz późniejszej pracy sprzętu. 

Równie istotnym certyfikatem jest ENERGY STAR® wystawiane przez agendę U.S. Environmental Protection Agency (EPA). Norma energooszczędności stanowi podstawę dla wyżej wspomnianego EPEAT® a także innych certyfikatów ekologicznego charakteru produktu elektronicznego. Co więcej, EPA często aktualizuje rygorystyczne wymogi, które powinno spełnić urządzenie spełniające kryteria ENERGY STAR®. Posiadając produkt oznaczony w ten sposób można więc być pewnym jego wysokiej jakości.

Monitory z certyfikatami eko

Ekologiczne urządzenia – czyli jakie?

Wyżej wspomniane oznaczenia są bardzo przydatne, gdy chcesz zdecydować się na zakup fabrycznie nowego urządzenia. Możesz jednak pójść o krok dalej! Stosowanie filozofii Zero Waste jest równie dobrym pomysłem na bycie bardziej ekologicznym. Jednym z najważniejszych założeń coraz popularniejszego ruchu jest nabywanie wszelkiego typu produktów z drugiej ręki. Taką samą zasadę można zastosować w kontekście urządzeń elektronicznych.

Zakup laptopa poleasingowego, komputera czy telefonu to sposób na skuteczną redukcję elektroodpadów. Im mniej sprzętu ląduje na wysypiskach śmieci tym mniejsza emisja szkodliwych dla planety związków chemicznych. Do tych odpowiedzialnych za największe szkody należą:

  • Rtęć – może być przyczyną zaburzeń ośrodka mowy, słuchu czy wzroku,
  • Brom i jego związki – w nadmiarze wywołuje zaburzenia neurologiczne,
  • Kadm – odpowiedzialny za problemy z pracą nerek, a nawet za pojawianie się zmian nowotworowych.

Eko laptopy w świetnych cenach

Możesz realnie ograniczyć negatywny wpływ wyżej wymienionych związków dokonując przemyślanego zakupu sprzętu elektronicznego. W tym celu mogą pomóc nie tylko urządzenia poleasingowe. 

Równie dobrym pomysłem okazują się sprzęty w wersji odnowionej czy refurbowanej. Tego typu telefony, laptopy czy akcesoria pochodzą ze zwrotów konsumenckich (bez podania przyczyny) lub wystaw sklepowych. Urządzenia refurbished to również produkty sprzedawane w oryginalnych, lecz wcześniej otwartych pudełkach. Takie telefony czy akcesoria są wciąż w 100% sprawne, a do tego zdecydowanie tańsze

Bądź ekologiczny – kupuj rozsądnie! 

Kupując urządzenie poleasingowe lub refurbished możesz realnie wpłynąć na ochronę środowiska naturalnego. Odpowiednio przygotowany przed sprzedażą sprzęt elektroniczny z drugiej ręki jest nie tylko w pełni sprawny technicznie, ale także dużo bardziej oszczędny.

Nasz sklep specjalizuje się w sprzedaży nowych i poleasingowych komputerów, laptopów, telefonów, tabletów i urządzeń peryferyjnych znanych marek: Dell, Apple, Lenovo, HP czy Logitech. Znajdziesz u nas sprzęt elektroniczny przeznaczony do użytku w pracy i domowym zaciszu. Nasze urządzenia są objęte gwarancją do 24 miesięcy a także opieką serwisową. 

Ekologiczne podejście do sprzętu elektronicznego zaczyna się w głowie! Sprawdź ofertę naszego sklepu. Skorzystaj z pomocy konsultanta lub odwiedź nasz sklep stacjonarny w Warszawie lub Krakowie. Wspólnie znajdziemy urządzenie odpowiadające Twoim potrzebom i przekonaniom!

pixel