Jak podłączyć monitor do laptopa?

2021-05-21
Jak podłączyć monitor do laptopa?

Podłączenie monitora do laptopa sprawia, że użytkownik ma możliwość rozszerzenia pola widzenia o dodatkowy ekran. Czynność ta jest niezwykle przydatna, nie tylko w kontekście rozrywki, ale także wykonywania codziennych obowiązków. Z tego powodu na to rozwiązanie decydują się nie tylko specjaliści branży IT. Coraz częściej stosowanie drugiego a nawet trzeciego ekranu staje się codziennością w wielu przedsiębiorstwach, a także w prywatnych domach. W tym wpisie dowiesz się jak podłączyć monitor do laptopa. Przekonasz się również które rodzaje modeli dobrze współpracują z komputerami osobistymi.

Monitor poleasingowy do laptopa – dlaczego warto?

Na stosowanie monitora z komputera stacjonarnego decyduje się coraz większa ilość użytkowników komputerów osobistych. W takich sytuacjach urządzenie coraz częściej staje się ekranem głównym, całkowicie zastępującym mniejszą matrycę notebooka. Czy rzeczywiście dodatkowy monitor do laptopa to dobry pomysł? Oczywiście! 

Monitory z gwarancją do 36 miesięcy

Takie rozwiązanie jest korzystne z kilku powodów. Do tych najważniejszych należy zaliczyć takie aspekty jak:

 • Większa wygoda pracy – niewielka matryca laptopa nie należy do najbardziej ergonomicznych. Wynika to nie tylko z rozmiaru ekranu, ale również jego położenia. Obraz znajdujący się nieco ponad klawiaturą nie stanowi najzdrowszego rozwiązania dla kręgosłupa i kręgów szyjnych. Właśnie z tego względu monitor poleasingowy lub nowy do laptopa to sposób na zwiększenie komfortu pracy z urządzeniem. Dodatkowym atutem jest możliwość umieszczenia ekranu w bezpiecznej odległości od oczu. Duży monitor 27″ będzie w tym kontekście najlepszym wyborem.
 • Wyższa ergonomia – nawet monitor monitor 22” oferuje zdecydowanie większą przestrzeń roboczą. Dzięki temu użytkownik nie musi otwierać wielu okien aplikacji na niewielkim wyświetlaczu laptopa, a rozdzielić je między dwa ekrany. Może również całkowicie zrezygnować z mniejszego ekranu na rzeczy monitora o większej powierzchni, jak chociażby na model powyżej 24” wielkości.
 • Więcej możliwości – dodatkowy monitor może zostać użyty jako dodatek do konkretnego typu zadań. Równie dobrze może na stałe zastąpić wyświetlacz laptopa. Wybierając dobrej jakości model można mieć więc szansę na większą wygodę, nie tylko w trakcie zadań praktycznych. Model z systemem obrotowym czy monitor panoramiczny przyda się również podczas grania czy oglądania filmów i seriali.

Monitor używany do laptopa – dla kogo?

Zakup dodatkowego monitora do laptopa będzie doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy spędzają przed ekranem sporo czasu. Sprawdzi się szczególnie u użytkowników odczuwających negatywne skutki fizyczne długotrwałej pracy z komputerem osobistym. Monitor zewnętrzny oferuje mnogość udogodnień, nie tylko dla wzroku, ale także dla kręgosłupa. Dzięki możliwości regulacji urządzenie można ułożyć na preferowanym poziomie wysokości. 

Warto też podkreślić, iż monitor do laptopa niekoniecznie musi być urządzeniem nowym. Jeśli chcesz sprawdzić czy to rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie – sprawdź ofertę monitorów poleasingowych. Zdecydowanie niższa cena za produkt dobrej jakości – tak w skrócie można by opisać ekrany przygotowane przez naszych ekspertów przed ponowną sprzedażą. Warto pamiętać też o tym, że monitor używany jest sposobem na zadbanie o środowisko naturalne. Im mniej ekranów wyrzucamy tym mniej powstaje elektrośmieci. Poszukując więc ekranu zewnętrznego do laptopa warto postawić na monitor powystawowy, zregenerowany przez producenta.

Tanie zestawy mysz + klawiatura do laptopa

Jak podłączyć monitor powystawowy do laptopa?

Podłączenie monitora zewnętrznego nie jest skomplikowane. Wystarczy użyć odpowiedniego rodzaju kabla i za jego pomocą podłączyć ekran do laptopa. O ile sam proces nie jest skomplikowany, o tyle zdarza się, że użytkownik może zastanawiać się nad rodzajem złącza, którego powinien użyć. 

Warto podkreślić, że komputery osobiste, a szczególnie nowoczesne modele są często wyposażone w kilka rodzajów wejść. Nie wiesz jakie wejścia ma Twój laptop poleasingowy? Sprawdź ściągę z najpopularniejszymi złączami występującymi w notebookach:

Zanim podłączyć monitor do laptopa zastosuj następujące kroki:

 • Znajdź lub dokonaj zakupu kabla z odpowiednią końcówką,
 • Spróbuj podłączyć kabel do obu urządzeń,
 • Jeśli monitor i laptop będą miały złącza różnego typu – skorzystaj z przejściówki (w niektórych przypadkach dedykowany kabel należy dokupić zewnętrznie np. DVD-HDMI),
 • Podłącz urządzenia i uruchom laptopa i monitor,
 • Dokonaj podstawowej konfiguracji według własnych preferencji,
 • Ciesz się drugim monitorem!

Zewnętrzny monitor do laptopa – dlaczego nie działa?

Samodzielna konfiguracja dodatkowego ekranu jest niezwykle prosta. Jeśli monitor podłączony do laptopa gaśnie lub nie włącza się – sprawdź czy urządzenia mają dobrą łączność. Luźny kabel czy niedostateczna siła zastosowana podczas podpinania urządzeń do złączy to najczęstsze przyczyny problemów z dodatkowym monitorem. 

Kłopoty mogą również wystąpić w przypadku zastosowania nieodpowiedniego złącza. Jeśli masz problem z konfiguracją dodatkowego monitora do notebooka – wróć do wcześniej opublikowanego rysunku lub skorzystaj z pomocy naszego konsultanta.

Laptopy do 1500 zł

Konfiguracja wyświetlacza na zewnętrznym monitorze – jak to zrobić?

Istnieje kilka sposobów na szybką konfigurację wyświetlania ekranu na dodatkowym monitorze. Ta stosowana najczęściej to powielenie obrazu z laptopa. To rozwiązanie gwarantuje wyświetlanie identycznego obrazu na obu ekranach. Część użytkowników decyduje się też na rozszerzenie wyświetlacza podstawowego. Dzięki temu na ekranie laptopa może wyświetlać się np. inny program niż na monitorze zewnętrznym. Ekran urządzenia dodatkowego można też traktować jako wyświetlacz główny. W takich przypadkach laptop pozostaje zamknięty, a użytkownik wykorzystuje do obsługi urządzenia akcesoria bezprzewodowe.

Jeśli chcesz skonfigurować drugi ekran w systemie Windows 10 – wejdź kolejno w Ustawienia > Centrum Akcji > Wyświetlaj na innym ekranie. Możesz skorzystać także ze skrótu Windows + P, by w szybszy sposób otworzyć panel. Do wyboru użytkownik ma kilka opcji:

 • Tylko ekran komputera – czyli standardowy rodzaj wyświetlania obrazu,
 • Duplikuj – umożliwia wyświetlenie tego samego obrazu na dwóch urządzeniach,
 • Rozszerz – umożliwia rozszerzenie obrazu na powierzchnię dwóch urządzeń,
 • Tylko drugi ekran – w tym trybie użytkownik może mieć zamkniętego laptopa i korzystać wyłącznie z drugiego monitora.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel