Jak sprawdzić model laptopa?

2022-09-26
Jak sprawdzić model laptopa?

Model laptopa to podstawowa informacja, która może przydać się w wielu sytuacjach. Z racji tego, że poszczególne serie laptopów jednego producenta mogą się od siebie zauważalnie różnić, często każdemu urządzeniu nadawane są numery wskazujące, z jakim modelem mamy do czynienia. To łatwy sposób identyfikacji sprzętu, który zaawansowanym użytkownikom i serwisantom jest w stanie dostarczyć wielu przydatnych informacji (np. o rodzaju wykorzystanego kadłubka, o rodzaju płyt głównych montowanych w danej serii, kompatybilnych procesorach i pamięciach RAM). Sprawdzenie tego, jaki model posiadamy jest łatwe. Co więcej - można dowiedzieć się tego wykorzystując różne sposoby.

Dłonie trzymane na laptopie - sklep vedion.pl
Znajomość modelu laptopa, jaki posiadamy, jest kluczowa z wielu powodów. Źródło: freepik.com.

Po co mi model laptopa?

Wiele osób może zastanawiać się do czego niezbędny jest model laptopa. W praktyce chyba każdy, przynajmniej raz w życiu przekonał się o tym, ze warto znać model urządzenia, bo w wielu przypadkach jest on podstawowym identyfikatorem, który pozwoli na naprawdę wiele. Najprostszym przykładem jest choćby sytuacja, w której konieczne okazuje się ręczne zaktualizowanie sterowników. Wejście na oficjalną stronę producenta zaowocuje dostępem do całej bazy sterowników, a bez znajomości modelu trudno będzie nam pobrać te poprawne. Drugi przykład to wybór dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Przed zakupem zawsze warto upewnić się, że bez problemu będą one współpracowały z modelem laptopa, który posiadamy. Jak więc dowiedzieć się, czy faktycznie tak będzie, skoro nie znamy modelu naszego laptopa?

Rozkręcanie laptopa - sklep vedion.pl
Wymiana podzespołów w laptopie wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej wiedzy, ale rownież informacji na temat modelu. Źródło: freepik.com.

Znajomość modelu laptopa jest również istotna w przypadku, kiedy chcemy więcej dowiedzieć się o dodatkowych funkcjach urządzenia. Niektóre z nich mogą znacząco usprawnić codzienną pracę i być unikalne, a więc dostępne jedynie dla wybranego sprzętu. Bez numeru modelu trudno będzie też dotrzeć do instrukcji wymiany nośnika, czy o rozbudowę pamięci, jeśli chcemy się tego podjąć sami.

Kompaktowe laptopy o przekątnej 14"

Model laptopa - jak sprawdzić?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje kilka sposób, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jaki model laptopa posiadamy. Niektóre z nich są bardzo proste. Inne z kolei dostarczają bardziej szczegółowych informacji, jednak wymagają większego zaangażowania. Poznajcie najpopularniejsze!

Model laptopa można odczytać z paragonu bądź pudełka

Jeżeli posiadamy fakturę lub paragon za laptopa, informację o modelu często znaleźć możemy właśnie tam. Jeżeli nie posiadamy dowodu zakupu, warto sprawdzić, czy informacja o modelu nie znajduje się na oryginalnym pudełku bądź w dokumentacji sprzętu. To najprostszy i najszybszy sposób na poznanie, z jakim modelem mamy do czynienia.

Model laptopa można odczytać z urządzenia

Jeżeli nie posiadacie już pudełka od laptopa, a dokumentacja zaginęła razem z nim, możliwym sposobem dowiedzenia się tego, jaki model posiadamy, jest odczytanie informacji z samego urządzenia. Producenci często umieszczają specjalne naklejki na spodzie laptopa, na których znajduje się nie tylko informacja o modelu, ale również numer seryjny, nazwa producenta, a nawet nazwa marketingowa sprzętu.

Naklejka na laptopie Lenovo - sklep vedion.pl
Na odwrocie laptopa Lenovo znaleźć można nie tylko informacje o nazwie modelu, ale też parametrach technicznych, numerze serii, a nawet dacie i fabryce, w której został on wyprodukowany. Źródło: własne.

Model laptopa można odczytać z systemu Windows

Jeśli wszystkie inne metody zawiodły, a naklejka na urządzeniu nie jest już czytelna lub laptop jej nie posiada, możemy uzyskać informacje o modelu laptopa w systemie operacyjnym Windows 10 i Windows 11. Istnieją aż trzy proste metody, które działają także w starszych i nowszych wersjach Windows, dzięki którym szybko sprawdzimy parametry naszego laptopa.

Wykorzystanie panelu sterowania

 • W pasku wyszukiwania, u dołu ekranu wpisujemy "panel sterowania":
Panel sterowania w systemie Windows - sklep vedion.pl
Źródło: własne.
 • Jeśli mamy już otwarte okno panelu, otwieramy zakładkę system i zabezpieczenia, a następnie w nowym oknie wybieramy "System":
System w panelu sterowania Windows - sklep vedion.pl
Źródło: własne.
 • Wówczas zostanie nam wyświetlona informacja o podstawowych podzespołach oraz modelu laptopa:
Informacje o systemie - sklep vedion.pl
Źródło: własne.

Wykorzystanie opcji "Uruchom"

 • Druga metoda wymaga użycia kombinacji przycisków „Windows + R”. Spowoduje to pojawienie się ekranu „Uruchom”:
Funkcja "Uruchom" w systemie Windows - sklep vedion.pl
Źródło: własne.
 • Następnie w okienku wpisujemy „msinfo32” – wówczas uruchomiona zostanie aplikacja zawierająca informacje o systemie:
Formuła "msinfo32" w systemie Windows - sklep vedion.pl
Źródło: własne.
 • Z listy, która wyświetli się po otwarciu aplikacji, wybieramy wiersz „Model systemu”, w którym widoczna będzie nazwa laptopa lub komputera:
Informacje o systemie - sklep vedion.pl
Źródło: własne.

Wykorzystanie opcji "Narzędzie Diagnostyczne"

Dodatkową opcją jest także wyszukanie informacji o laptopie przez "Narzędzie Diagnostyczne".

 • W polu wyszukiwarki Windows 10 wystarczy wpisać „dxdiag”:
Polecenie "dxdiag" w systemie Windows - sklep vedion.pl
Źródło: własne.
 • Narzędzie Diagnostyczne będzie wyświetlać informacje o producencie, modelu laptopa, wersji BIOS, procesorze, pamięci RAM oraz innych detalach:
Narzędzie diagnostyczne - sklep vedion.pl
Źródło: własne.

Pod wartością model często będzie znajdował się jednak tylko ogólny typ laptopa, nie jego dokładna nazwa wraz ze specyfikacją – wówczas warto wyszukać tę nazwę w Internecie i upewnić się, że takie dane wystarczą do poprawnej weryfikacji sprzętu. Jeżeli jednak odnajdziemy jedynie całą rodzinę modeli danego producenta, bez wyszczególnionej nazwy sprzętu, należy poszukać nieco głębiej.

 • W polu wyszukiwania Windows wpisujemy wówczas „cmd” – otworzy to okno wiersza polecenia:
Wiersz polecenia - sklep vedion.pl
Źródło: własne.
 • W wierszu wklejamy formułę „wmic csproduct get name, identifyingnumber”. Oprócz nazwy modelu otrzymamy wówczas także numer identyfikacyjny:
Informacje o systemie - sklep vedion.pl
Źródło: własne.

Wydajne modele poleasingowe do pracy i nauki

Model laptopa na Macu - jak sprawdzić?

Firma Apple produkuje znacznie mniej modeli laptopów niż inni producenci, jednak kolory i różne warianty danych modeli sprawiają, że dobrze jest znać numer seryjny i model komputera, który wybraliśmy. Model laptopa możemy znaleźć – tak samo jak w przypadku laptopów z Windowsem – patrząc na opakowanie lub spód laptopa. Numer seryjny można znaleźć także w inny sposób.

 • W Menu Apple i zakładce „ten Mac” znajdziemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące naszego urządzenia. Te same szczegóły będą także dostępne w aplikacji „Informacje o systemie”:
Model laptopa w systemie Mac - sklep vedion.pl
Sprawdzenie modelu laptopa w systemie macOS jest proste. Źródło: własne.

Jak sprawdzić model laptopa - podsumowanie

Jak widzicie, istnieje wiele sposób, dzięki którym w łatwy i szybki sposób możecie dowiedzieć się, jaki model laptopa posiadacie. Co więcej, zarówno system Windows, jak i macOS pozwoli Wam uzyskać te informacje, a wszystko to bez konieczności pobierania zewnętrznych, podejrzanych aplikacji. Przedstawione sposoby są nie tylko sprawdzone, ale w pełni bezpieczne. Nie musicie więc obawiać się, że w jakikolwiek sposób uszkodzicie swój sprzęt.

Autor: L. Rajner.

pixel