JAK WYBRAĆ KLAWIATURĘ DLA GRACZA?

2017-05-29
JAK WYBRAĆ KLAWIATURĘ DLA GRACZA?

Jak wybrać klawiaturę dla gracza?

Przed tobą ważna rozgrywka, wciskasz Shift, a klawisz nie odpowiada? Po raz kolejny pomyłka klawiszy kosztowała twoją postać w grze życie? Po kilku godzinach spędzonych przed komputerem czujesz, że Twoje nadgarstki odmawiają posłuszeństwa? Przyjrzyjmy się bliżej czym klawiatura dla gracza różni się od tej tradycyjnej, znanej nam z naszych laptopów poleasingowych, biur i szkół. Czy aby na pewno klawiatura dla graczy to jedynie wyższa cena i zestaw świecących lampek dla gadżeciarzy?

Krótko mówiąc - nie. Profesjonalna klawiatura do gier wyposażona jest w dodatkowe funkcje i przydatne skróty, pozwala na znacznie większą precyzję i szybkość reakcji, zapewnia zachowanie prawidłowej ergonomii i cechuje się znacznie większą wytrzymałością w porównaniu z jej tanimi odpowiednikami. Oczywiście jak łatwo się domyślić, profesjonalna klawiatura dla graczy często nie jest małym wydatkiem. Jednak za ceną przemawiają wszystkie wymienione wyżej aspekty.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury?

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze klawiatury na pewno sprawdzi się test klawiatur dla graczy i ranking klawiatur dla graczy. W Internecie znajdziecie opisy co najmniej kilkunastu testów przeprowadzonych przez profesjonalnych gamerów.

Klawiatury mechaniczne - najlepsze dla graczy?

Zdecydowanie tak. Modele mechaniczne we wszystkich rankingach biją na głowę klawiatury klasyczne. Czym są klawiatury mechaniczne? W przeciwieństwie do tych wyposażonych w gumowe membrany, klawiatury mechaniczne wyposażone są w mechaniczne przełączniki. W tym wypadku każdy z przycisków posiada swój własny przełącznik. Dzięki temu klawiatura zwiększa swoją wytrzymałość i zyskuje rekordowo krótki czas reakcji. Fakty i liczby? Proszę bardzo. Mechaniczne przełączniki są przygotowane na 20 do nawet 50 mln (!!!) uderzeń, przy czym ich gumowe odpowiedniki to jedynie 2-5 mln uderzeń. Czas reakcji klawiatury mechanicznej to zaledwie 1 ms.

Kolejnym plusem, przemawiającym na korzyść klawiatury mechanicznej jest z pewnością jakość jej wykonania. W związku z tym, że są to modele zazwyczaj droższe od pozostałych, do ich wykonania stosuje się zdecydowanie lepsze materiały. Wady? Tu należy wspomnieć o głośności. Dla jednych może być to czynnik dyskwalifikujący, dla innych wręcz niezauważalny minus. Jednak faktem jest, że klawiatury mechaniczne powodują znacznie większy hałas niż te standardowe. Z drugiej strony, przy tak wielu znaczących zaletach ich głośność wydaje się być cechą marginalną. Ponadto wprowadzane są już coraz cichsze modele, których dźwięk jest porównywalny z tym, wydawanym przez klawiatury z gumową membraną.

Inne ważne cechy dobrej klawiatury dla gracza

Przy wyborze klawiatury zwróć również uwagę na:

  • Przyciski - w zasadzie najważniejszy aspekt - w dobrej klawiaturze przyciski powinny być wyskalowane i optymalnie rozmieszczone. Zwróć uwagę na rozmiar, kształt i wysokość. Spójrzmy na Logitech, który w modelu G810 Orion Spectrum zadbał o takie detale jak matowa powierzchnia maskująca odciski palców - dzięki temu w czasie najważniejszej rozgrywki możesz mieć pewność, że palec nie ześlizgnie Ci się z przycisku, a po wielogodzinnej rozgrywce klawiatura zachowa atrakcyjny wygląd. Image
  • Przyciski dodatkowe – standard to ok 5-10 przycisków dodatkowych. Podświetlenie znacznie ułatwi wszystkie nocne rozgrywki. Świetnym przykładem klawiatury wyposażonej w możliwość konfigurowania makr i niestandardowych poleceń jest produkt wypuszczony przez Logitech, model G910 Orion Spark, który pozwala Ci zaplanować i ustawić grę przy użyciu 9 indywidualnie programowalnych klawiszy G. Image
  • Podświetlenie – klawiatury wyposażone w dodatkowe podświetlenie prezentują się po prostu zjawiskowo. Trudno nie wspomnieć tutaj o modelu Razer BlackWidow Chroma. Wyobraź sobie, że system Chroma oferuje aż 16,8 milionów kolorów! Masz do swojej dyspozycji możliwość ustawienia wzorów czy konfiguracji pod konkretne przyciski.
  • Oprogramowanie – dobre oprogramowanie przyspieszy czas reakcji i pozwoli wykorzystać potencjał klawiatury w 100%. W tym miejscu również warto wspomnieć model Razer BlackWidow Chroma, o którym mowa była powyżej. A to dlatego, że osiada on oprogramowanie Razer Synapse. Dzięki temu klawiatura jest w stanie zapisać dane dotyczące wydajności, najczęściej wciskanych klawiszy, jak i generalny wynik nacisku na przyciski na klawiaturze. Image
  • Materiały dodatkowe – tutaj warto sprawdzić czy w zestawie znajdują się wymienne klawisze, huby USB, organizery na kable, złącza audio, podpórki pod nadgarstki.
  • Jakość wykonania – rekomendowane są klawiatury wykonane z plastiku PBT. Ten materiał cechuje się znacznie większą wytrzymałością i jest odporny na ścieranie. Produkt wypuszczony przez Logitech, model G510s posiada hydrofobową powłokę, dzięki której dłonie nie przyklejają się do podpórki. Ponadto podwójna powłoka UV na klawiszach sprawia, że klawiatura jest wytrzymała i z pewnością przysłuży się do rozegrania wielu emocjonujących starć.Image
  • Walory wizualne – poza czynnikami użytkowymi warto zwrócić uwagę na to, czy klawiatura jest po prostu estetyczna i solidnie wykończona.
  • Cena – często czynnik decydujący. Przy zakupie danego modelu, z pewnością warto wziąć ją pod uwagę, jednak pamiętajcie - w tym wypadku droższy, nie zawsze znaczy lepszy.

Podsumowując, czynników, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu klawiatury dla gracza jest wiele. Jeśli jednak sprawdzisz na własnej skórze, co oferuje ten sprzęt, to gwarantujemy, że już nigdy nie wrócisz do tradycyjnej klawiatury biurowej.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
pixel