JAK WYBRAĆ KOMPUTER POLEASINGOWY? - WYBÓR LEASEBOOKA

2018-11-30
JAK WYBRAĆ KOMPUTER POLEASINGOWY? - WYBÓR LEASEBOOKA

Vedion - Pytania

Wybór notebooka poleasingowego może odbywać się na podobnej zasadzie co zakup nowego komputera. Zauważymy jednak kilka znaczących różnic, które warto wziąć pod uwagę. W ten sposób unikniemy mniej przyjemnych niespodzianek, zaś sam zakup stanie się inwestycją na lata.

Rzetelny sprzedawca

Jest to kluczowa sprawa jeśli chcemy pójść dalej i zakończyć naszą misję z powodzeniem. Wybór dobrego, renomowanego sklepu będzie już połową sukcesu. Dlaczego? Ponieważ jeśli wybierzemy sprzęt poleasingowy u niego, będziemy mieli pewność, że jest on z wysokiej półki jakościowej.

Jednak pomińmy na razie kwestie urządzeń a skupmy się na samym sprzedawcy. Na co zwrócić uwagę?

Sprzedawca nie unika kontaktu z klientem – na stronie/ogłoszeniu powinniśmy znaleźć dane takie jak: adres punktu, aktywny numer telefonu, dane do przelewu itp.

Opinie o sklepie – zwracajmy na nie uwagę nie tylko przy samym przeglądaniu produktów ale także szukajmy ich na niezależnych stronach np. Opineo, Ceneo itp. W tych wypadkach można traktować je jako wiarygodne i sprawdzone, uzyskane od rzeczywistych klientów.

Sprzedawca gwarantuje potwierdzenie sprzedaży np. w formie paragonu/faktury.

Ceny są adekwatne do produktu – np. gdy notebook „klasy A” jest w cenie notebooka klasy B (oczywiście o tych samych podzespołach) konkurencji powinna zaświecić nam się lampka ostrzegawcza dotycząca jakości produktu. Fakt, że nie zawsze jest to klarowna informacja, jednak w połączeniu z innymi podpunktami będziemy mogli zbudować sobie pewną świadomość marki.

Produkt jest objęty gwarancją – klasa B zazwyczaj ok. 3 miesięcy, klasa A – minimum 12 miesięcy.

Trzymając się tych punktów będziemy w stanie wybrać godny zaufanie sklep, który nie wyprowadzi nas na manowce.

Klasa jakościowa

Standardowo, przy komputerach poleasingowych mamy do wyboru klasy jakościowe A i B (ewentualnie pośrednie np. A-). Jak wiemy, A+ i A są tymi najwyższymi – cechują się najlepszym stanem wizualnym i bardzo dobrym stanem technicznym.

Klasa B zaś oferuje nam trochę słabszy stan wizualny i bardzo dobry/dobry stan techniczny. Wydajność nie powinna budzić żadnych zastrzeżeń, z zewnątrz jednak ślady użytkowania będą bardziej dostrzegalne. Możemy tutaj także znaleźć modele z pojedynczymi martwymi pikselami na matrycy lub prześwietleniami. Ogólnie potencjalne ubytki nie powinny nam przeszkadzać w korzystaniu z komputera.

Wybór w tym wypadku zależy od naszej osoby. Jeśli dążymy do perfekcji i chcemy by nasz sprzęt był w miarę możliwości bez skazy, wybierzmy klasę A. U rzetelnego sprzedawcy z pewnością się nie zawiedziemy.

Klasa B zaś jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które tylko i wyłącznie patrzą na funkcjonalność urządzenia. Nie przeszkadzają im specjalnie mocniejsze otarcia obudowy lub np. piksel na matrycy.

Ekran i waga

Teoretycznie punkt dość banalny, jednak warto go wspomnieć, choćby dla przypomnienia. Zastanówmy się przed zakupem na jaki ekran liczymy – wybierzmy odpowiednią dla nas rozdzielczość i przekątną.

W tych czasach wysoką rozdzielczość znajdziemy nie tylko w szerokich monitorach ale także w tych mniejszych. Być może warto zastanowić się nad jakością Full HD (1920x1080) i mieć obraz ostry jak żyleta? A może w zupełności wystarczy nam klasyczna HD 1280x720? To także jest kwestią indywidualną. Patrząc jednak pod kątem ceny, oczywiście więcej zapłacimy za full HD.

Przekątna monitora jest świetnym wyznacznikiem tego, czy notebook będzie dla nas wygodnym partnerem do pracy czy raczej utrapieniem. Pracując w większości stacjonarnie, bez najmniejszych oporów możemy zainwestować notebooka o szerokiej przekątnej.

Jeśli zaś bywamy w wyjazdach lub często transportujemy nasz komputer to warto się rozejrzeć za notebookiem o przekątnej 12,5” – 14”. Są to optymalne wymiary do tego typu środowiska. W przypadku gdy np. do podróży nadaje się idealnie jednak do biura nie do końca – możemy zainwestować także w dodatkowy, większy monitor który będzie odpowiednim ekranem na miejscu.

Podzespoły

Wybór podzespołów jest jednym z najważniejszych czynników podczas zakupu komputera poleasingowego. Całość opisaliśmy w poradniku

[Jak dobrać podzespoły do komputera].

Warto się tutaj zatrzymać i dokładnie przemyśleć różne kombinacje. Polecamy także sugerowanie się rzetelnymi rankingami konkretnych podzespołów.

Podsumowanie

Podsumowując temat artykułu warto podkreślić:

• Rzetelny sprzedawca to gwarancja bezpiecznego zakupu.
• Klasa jakościowa dotyczy głównie stanu wizualnego – jeśli jest taka możliwość, zerknijmy jak prezentuje się notebook poleasingowy przed zakupem.
• Pamiętajmy, że ekran i waga to czynniki które będą najbardziej wpływać na komfort podczas podróżowanie i transportu.
• Przyłóżmy szczególną uwagę do doboru podzespołów. Jeśli nie do końca się na tym znamy, poradźmy się osoby, która się w tym orientuje bądź korzystajmy z rzetelnych rankingów porównawczych

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel