JAK WYBRAĆ LAPTOPA DO FIRMY?

2018-01-20
JAK WYBRAĆ LAPTOPA DO FIRMY?

Vedion - Pytania

JAK WYBRAĆ LAPTOPA DO FIRMY?

Spis treści:

• Wprowadzenie
• Zależność: „sprzęt a zadania”
• Wybór między urządzeniem nowym a poleasingowym
• Wybór sklepu
• Gwarancja i serwis
• Podsumowanie

Wprowadzenie

Wybór sprzętu do firmy wcale nie należy do najprostszych. We wcześniejszym artykule utworzyliśmy szablon, który możemy zastosować w praktycznie każdym przypadku, tutaj zaś skupimy się głównie na laptopach i całym procesie wyboru.

Odpowiemy na pytania:

• Jaki model i typ laptopa wybrać?
• Co powinien zawierać?
• Czego powinniśmy wymagać od sklepu w którym składamy zamówienie?
• Jak rozpoznać sprzedawcę, któremu możemy zaufać a któremu nie?

Sprzęt a zadanie

Jest to miejsce, z którego zwykle powinniśmy wystartować. Z reguły większość kupujących wie jakie urządzenie jest im w danym momencie potrzebne i czego muszą od niego wymagać. Tutaj bierzemy pod lupę zakres naszych działań (oczywiście tych związanych z komputerem), by po zakupie móc powiedzieć z ręką na sercu, że model spełnia oczekiwania.

laptopy biznesowe studenckie

Do biura

Kalkulacja

Jeśli korzystasz z laptopa głównie do wykonywania kalkulacji, kosztorysów, analiz i budowy wykresów to powinieneś postawić na urządzenie które posiada:
• Odpowiednio dużą matrycę i rozdzielczość, by wygodnie poruszać się po obszarach roboczych
• Wygodną klawiaturę z blokiem numerycznym numeryczną
• Skuteczne chłodzenie – brak obaw o grzanie się urządzenia,
• Matową matrycę,
• Przynajmniej 4 GB RAM,


Pisanie

Jeśli głównie zajmujesz się pisaniem, mailingiem, notowaniem itp. to masz naprawdę duże pole do działania. Programy takie jak przeglądarka internetowa, Evernote czy Pakiet Office są bardzo lekkie i będziesz w stanie obsługiwać je praktycznie na każdym komputerze.
Oczywiście laptop musi mieć wygodą klawiaturę jednak warto zwrócić uwagę też na takie rzeczy jak rozmiary, waga i inne smaczki które pozwolą na dopasowanie urządzenia wprost do naszego trybu pracy. Matowa matryca także pozwoli na wygodniejszą pracę w nasłonecznionych warunkach.


Biznes
Mailing, dostęp do internetu, prędkość pracy, rozmiar i waga - to jedne z najważniejszych kwestii, które mają wpływ na wykonywanie naszej pracy w tej dziedzinie. W tym wypadku warto przyjrzeć się swojemu potencjalnemu kandydatowi czy nie jest dla nas zbyt ciężki, jak odpowiada nam przekątna monitora a także zapoznać się z jego wnętrzem.

Dla biurowych obowiązków powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na procesor - minimum z serii Intel Core i3 lub i5, a także na pamięć RAM (minimum 4GB). Jeśli zaś chcemy maksymalnie zwiększyć prędkość działania naszego sprzętu, możemy także zainwestować w dysk SSD. Spełniają tę samą funkcję co klasyczne dyski, czyli przechowywanie plików, posiadają one jednak umiejętność bardzo szybkiej pracy i wczytywania/zapisywania plików.

Perfekcyjnymi wzorami są notebooki klasy biznes takich producentów jak Lenovo, Dell czy HP, które są przystosowane do tego typu obowiązków.

Dell Latitude E6530
• Solidna obudowa odporna na wgniecenia,
• Procesor Intel Core i5 – 3360M; 2,8 GHz,
• Skuteczne chłodzenie – brak obaw o grzanie się urządzenia,
• Wyposażenie w najpotrzebniejsze złącza,
• Stalowe zawiasy,
• Matowa matryca,

laptopy biznesowe studenckie


Dla grafika
Tutaj mamy do czynienia z o wiele większym przedsięwzięciem niż klasyczne użytkowanie komputera. Dla osoby tworzącej różnego rodzaju projekty graficzne, obróbki zdjęć, banery itp. standardowym rozwiązaniem jest wyposażenie w model stacjonarny, jednak przyjęte zlecenia mogą zobowiązywać do wykonywania projektów np. na wyjazdach. Laptop dla grafika musi spełniać kilka istotnych warunków by był w stanie godnie służyć przy wymagających projektach i programach takich jak Photoshop, Illustrator, AutoCad itp.

• Rozdzielczość nie może być mniejsza niż 1600 x 900 (16:9) lub 1680 x 1050 (16:10) dla 15” oraz 1920 x 1080 (16:9) lub 1920 x 1200 (16:10) dla 17”+,

• Matryca będąca w stanie odwzorować gamut barw AdobeRGB

• Wytrzymały procesor – minimum Intel Core i5 trzeciej generacji

• Karta graficzna - „laptop dla wymagającego grafika powinien posiadać profesjonalny układ graficzny (NVIDIA Quadro® lub AMD FirePro), chociaż przy pracy z mniej wymagającą grafiką nie jest to konieczne - tam w zupełności poradzi sobie układ zintegrowany.”

• Dysk – nie jest tutaj koniecznością dysk SSD. W większości przypadków wystarczy klasyczny talerzowy HDD.

• Pamięć RAM – 4 GB jest totalnym minimum, jeśli jednak myślimy o bardziej wymagających projektach, powinniśmy zainwestować w 8 GB RAM by zapewnić sobie optymalną płynność.


laptopy biznesowe studenckie

Wybór pomiędzy laptopem nowym a poleasingowym

Wyposażenie firmy w kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt komputerów zawsze wiąże się z pokaźnym wydatkiem – w szczególności jeśli chcemy by był to sprzęt przy którym się nie rozczarujemy.

Stajemy wtedy przed wyborem „nowy czy poleasingowy?”

Nowy

Oczywiście, fabrycznie nowe urządzenie gwarantuje nam nietykalność, powiew świeżości, gwarancję i… kilka razy większą cenę. Jeśli nasz wybór padł na modele biznesowe lub te przystosowane do wymagających warunków to niestety musimy liczyć się z naprawdę dużą kwotą, bowiem takie oscylują w granicach ok. 4000 zł (minimum).

Szukając oszczędności stanowczo odradzamy obniżenia ceny kosztem jakości/wydajności. Będzie to skutkowało prawdopodobnie mało satysfakcjonującym działaniem a także szybszą wymianą urządzeń w przyszłości – jakby nie patrzeć – jesteśmy tym samym na straconej pozycji.

Wiadomo, że przy hurtowych zamówieniach mamy szansę na pewien rabat w wysokości kilku procent jednak jest inne rozwiązanie, równie bezpieczne, umożliwiające nam zakup wymarzonych urządzeń po znacznie niższych cenach. Jaka to droga?

Poleasingowy

Dla niektórych urządzenia poleasingowe = używane. Nie jest to do końca prawidłowe sformułowanie ponieważ te pierwsze są poddawane normom i klasyfikacjom dzięki czemu nie kupujemy tzw. kota w worku.

Klasa A – są to komputery cechujące się perfekcyjnym działaniem, z praktycznie fabryczną wydajnością. Ich stan wizualny jest także bardzo dobry – mogą posiadać ślady klasycznego użytkowania takie jak delikatne otarcia, czy mało widoczne ryski jednak nie wpływające w żaden sposób na prawidłowe funkcjonowanie komputera i komfortowe użytkowanie.

Klasa B – w tej kategorii mamy do czynienia z dobrym stanem wizualnym. Urządzenie posiada bardziej widoczne ślady użytkowania niż ma to miejsce w klasie A, lecz także nie wpływają one w żaden sposób działanie komputera. Samo zaś funkcjonowanie laptopa jest bardzo dobre.

Sprzedawcy czasami korzystają z pośrednich klasyfikacji takich jak A+, A -, B+ zależnie od stanu komputerów. Produkty A+ są najczęściej urządzeniami refurbished lub powystawowymi.

laptopy biznesowe studenckie
Zalety laptopów poleasingowych
• Cena nawet do 75% niższa za ten sam model,
• Wysokiej jakości parametry w bardzo dobrej cenie,
• Oszczędność rzędu kilku tysięcy złotych przy zakupie pojedynczych sztuk - kilkudziesięciu tysięcy przy zakupie hurtowym,
• Pełnowartościowy produkt,
• Gwarancja,

Sytuacja Win-Win
Zakup laptopa poleasingowego możemy porównać do kupna samochodu poleasingowego - samochód jest zadbany, w doskonałym stanie technicznym i wizualnym z jednocześnie dużo niższą ceną.


Wybór sklepu

Przy wyborze sklepu, szczególnie oferującego sprzedaż urządzeń poleasingowych, musimy uzbroić się w zwiększoną czujność. Nie wszyscy bowiem sprzedawcy chcą się kierować moralnymi zasadami ponieważ większe zyski przynosi im wprowadzenie klienta w błąd.

Zdarzają się przypadki sprzedaży komputerów poleasingowych oznaczonych np. jako A-, które posiadają spawane elementy, niekoniecznie sprawne podzespoły lub znacznie zawyżony stan wizualny i techniczny itp.

By zapobiec takim nieprzyjemnym wypadkom należy zwracać uwagę na takie czynniki jak:

Opinie – nie ma lepszej i rzetelniejszej rekomendacji niż opinie klientów. Możemy się dowiedzieć m.in. jak działają urządzenia, w jakim stanie trafiły w ich ręce, jak przebiegł proces transakcji itp. Warto sprawdzić, czy dany sklep jest także zarejestrowany na niezależnym portalu zbierania opinii (np. Opineo.pl). Nie jest to obowiązkowa pozycja, jeśli jednak sklep ma tam swój profil, znaczy że nie ma nic do ukrycia.

Cena – przed zakupem warto porównać sobie kilka konkurujących ze sobą pozycji ponieważ umożliwi nam to utworzenie przedziału cenowego w jakim dany produkt oscyluje. Drastyczne odskocznie od innych propozycji mogą być dla nas alarmem, że czymś możemy zostać zaskoczeni – niekoniecznie przyjemnie.

Informacje o firmie – klasycznym sprawdzianem dla sprzedawców jest zakładka „Kontakt”. Ci uczciwi nie utrudniają kontaktu, wręcz przeciwnie – umieszczają pełne dane teleadresowe, możliwości i sposoby komunikacji a także adres punktu stacjonarnego (o ile taki funkcjonuje – niektórzy prowadzą czystą sprzedaż wysyłkową). Warto też sprawdzić jak długo firma znajduje się na rynku.

laptopy biznesowe studenckie

Asortyment – cały asortyment także może świadczyć o charakterze firmy, więc dobrym ubezpieczeniem będzie jego przejrzenie i zwrócenie uwagi na resztę produktów i opinii.

Możliwość zwrotu – rzetelne sklepy bardzo często oferują nam możliwość zwrotu produktu w ciągu 14 dni.

Gwarancja i serwis

Sprzedawcy, którzy oferują gwarancję są z pewnością godni uwagi gdyż w ten sposób otrzymujemy pewnego rodzaju ubezpieczenie. W przypadku nieprawidłowości produkt oddajemy do punktu gdzie zostaje naprawiony lub wymieniony – zależnie od usterki.

Jest to dobra ścieżka dla firm, które chcą wyposażyć swoje biura w dobre urządzenia w bezpieczny sposób.

laptopy biznesowe studenckie

Podsumowanie

Podsumowując nasz obszerny materiał, warto podkreślić, że:
• Przy wyposażaniu firmy warto wziąć pod uwagę zakup laptopów poleasingowych.
• Laptopy poleasingowe to pełnowartościowe produkty w znacznie niższych cenach, cojest ekonomicznym i rozsądnym rozwiązaniem.
• Rzetelni i uczciwi sprzedawcy oferują nam pełne wsparcie w zakupie a także gwarancję i serwis.
• Przed zakupem nie zapominajmy o sprawdzeniu sprzedawcy - wcześniej wymienione wskazówki pomogą nam wybrać idealnego kandydata.


Dlaczego sklep Vedion?

Produkty znajdujące się w naszym sklepie są objęte pełną gwarancją. Przed wystawieniem do sprzedaży każdy produkt jest dokładnie testowany by zakwalifikować go do odpowiedniej kategorii. Nasi sprzedawcy to eksperci w swojej dziedzinie, oferujący wsparcie zarówno podczas zakupu jak i po transakcji. Sklep posiada także wdrożony system „Słucham swoich klientów” potwierdzony certyfikatem Opineo.pl

laptopy biznesowe studenckie

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel