Jaki laptop do 2000 zł? Polecane modele we wrześniu 2022

2022-08-30
Jaki laptop do 2000 zł? Polecane modele we wrześniu 2022

Chcesz kupić nowego, wydajnego laptopa za 2000 zł? Nie będę owijać w bawełnę - to nierealne. Jeśli masz do dyspozycji taki budżet, musisz wybierać. Albo nowy, albo wydajny.

Możecie zadać sobie pytanie: dlaczego kupno wydajnego laptopa za około 2000 zł jest wyzwaniem, skoro niektóre nowe laptopy można dostać już za ok. 1200 zł? Trzeba jednak pamiętać, że komputery przenośne za mniej niż 2000 zł często wyposażone są jedynie w 2-rdzeniowe procesory o niskim taktowaniu i niewielkiej ilości pamięci cache (najczęściej układy z serii Intel Celeron, Intel Pentium bądź AMD seria A). Nie są więc w stanie zapewnić przyzwoitej płynności nawet w trakcie pracy z kilkoma aplikacjami jednocześnie. Kompromisem jest też często niewielka ilość w pełni lutowanej pamięć RAM. Takie rozwiązanie sprawnie blokuje dalszą rozbudowę, a ta może okazać się niezbędna w niedalekiej przyszłości.

Kobieta pracująca na laptopie - sklep vedion.pl
Praca na laptopie za ok. 2000 złotych może być przyjemna. Źródło: freepik.com.

Czy warto więc wybierać sprzęt za mniej niż 2000 zł, który nie spełni nawet podstawowych oczekiwań i nie pozwoli cieszyć się wydajnością na odpowiednim poziomie? Zdecydowanie nie. Ale można pójść na kompromisy, które większość użytkowników będzie w stanie zaakceptować. Dobrym tego przykładem jest choćby brak dedykowanej karty graficznej, która w przypadku modelu do pracy i prostej rozrywki w sprzęcie za 2000 zł nie jest wcale niezbędna. Podobnie w przypadku procesora. Często lepiej jest wybrać laptop ze starszym układem, ale takim, który może pochwalić się wysokim taktowaniem, przynajmniej 4 MB pamięci cache, a przede wszystkim obsługą wielowątkowości (min. 2 rdzenie, ale 4 wątki).

Benchmark procesorów - sklep vedion.pl
Procesor Intel Core i5-8250U to model, który został wydany w 2017 roku. Intel Core i3-1005G1 miał z kolei premierę w 2019 roku. Jak widać, w wielu rozwiązaniach starszy układ wciąż dominuje. Źródło: technical.city.

Laptop do 2000 zł. Jaki powinien być?

Wybierając laptopa do 2000 zł warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę i na co można liczyć w przyjętym budżecie. Jaki więc powinien być laptop do 2000 zł? Przede wszystkim powinien wyróżniać się przynajmniej 2-rdzeniowym, ale 4-wątkowym procesorem o taktowaniu minimum 1.5 GHz (najlepiej, gdyby w trybie turbo wynosiło ono więcej niż 3 GHz) i pamięcią cache powyżej 4 MB. Świetnie sprawdzą się więc modele procesorów Intel Core i3 11. generacji (np. i3-1115G4).

Niekiedy znacznie lepszą alternatywą dla nowych układów mogą okazać się procesory 6., 7. i 8. generacji montowane w starszych, na przykład odnowionych laptopach (wśród nich dominują modele Intel Core i5, które czasem mogą pochwalić się obecnością nawet 4-rdzeni i 8-wątków).

Laptop do 2000 zł powinien też mieć minimum 8 GB pamięci RAM DDR3L/DDR4 o taktowaniu przynajmniej 1866 Mhz. Tylko takie moduły - w połączeniu z wydajnym procesorem - będą w stanie zagwarantować bardzo dobrą płynność w trakcie pracy i rozrywki. W tej kwocie trudno o wydajny, dedykowany układ graficzny. Użytkownicy laptopów za około 2000 zł muszą więc zadowolić się w pełni zintegrowanymi grafikami. Standardem jest z kolei nośnik SSD o pojemności przynajmniej 256 GB. Dzięki niemu system i wszystkie aplikacje będą uruchamiać się błyskawicznie.

Nośnik SSD ze złączem SATA III - sklep vedion.pl
Nawet najprostszy nośnik SSD ze złączem SATA III jest dziś niezbędnym minimum, które sprawia, że uruchamianie komputera i aplikacji trwa zaledwie kilka sekund. Źródło: freepik.com.

Niemniej istotne są też takie elementy, jak czas pracy na baterii. Co prawda za około 2000 zł nie kupimy nowego urządzenia, które pozwoli na przynajmniej kilkanaście godzin pracy, jednak osiągnięcie kilku godzin działania bez dodatkowego zasilania jest realne. Nie inaczej jest w przypadku portów. Warto zadbać, aby model wyposażony był w przynajmniej jedno cyfrowe złącze wideo (np. HDMI, DisplayPort), 2 standardowe porty USB 3.0 oraz jedno złącze 3.5 mm umożliwiające podłączenie zarówno mikrofonu, jak i słuchawek (combo). Czasem można pokusić się też o model wyposażony w nowoczesne złącze USB-C bądź dodatki w postaci czytnika kart pamięci, a nawet portu RJ-45.

Port RJ-45 w laptopie za 2000 zł - sklep vedion.pl
Wbrew pozorom port RJ-45 to wciąż pożądany port, którego często brakuje w najnowszych modelach. Źródło: freepik.com.

A co w przypadku matrycy i jakości wykonania? Trzeba przyznać, że standardem nawet w tak niskiej kwocie jest już rozdzielczość FullHD (1920 x 1080). Zapewnia ona bardzo dobre zagęszczenie pikseli, a co za tym idzie - dobrą ostrość. Standardem powinno być też odświeżanie na poziomie 60 Hz, a także matowa matryca (dzięki niej praca w nasłonecznionych pomieszczeniach oraz poza domem będzie dużo przyjemniejsza). Jeśli chodzi o jakość wykonania, to w tej kwocie ciekawą alternatywą mogą być biznesowe, poleasingowe modele. Wyróżniają się one dbałością o detale i elementami stworzonymi np. ze stopów lekkich metali, magnezu a nawet włókna węglowego. W przeciwieństwie do plastiku, z którego w tej kwocie najczęściej wykonane są nowe modele, takie materiały zapewniają dużo większą odporność na zarysowania, a nawet uszkodzenia mechaniczne spowodowane upadkiem.

Co potrafi laptop do 2000 zł?

Z pewnością zastanawiacie się, na jaką wydajność można liczyć wybierając laptopa do 2000 zł. Komputery przenośne ze wskazaną bądź zbliżoną specyfikacją do powyższej mogą pochwalić się szybkością działania, która pozwoli na bezproblemową pracę z kilkoma wymagającymi aplikacjami jednocześnie. O jakich programach mowa? O zaawansowanych arkuszach kalkulacyjnych, wymagających przeglądarkach z aktywnymi wieloma oknami, a nawet aplikacjami graficznymi lub programami do montowania wideo (biorąc pod uwagę mniej skomplikowane projekty). Praca biurowa będzie więc w pełni komfortowa, a równie bezproblemowa okaże się też rozrywka. Oglądanie materiałów wideo w wysokiej jakości na YouTube? A może filmy i seriale? Takie zastosowanie nie będzie kłopotem dla dobrego laptopa za 2000 zł. Mówiąc krótko: laptop do 2000 zł to po prostu idealny sprzęt do pracy, nauki, jak i niewymagającej rozrywki, który świetnie sprawdzi się zarówno w roli mobilnego komputera, jak i stacjonarnego sprzętu dla oszczędnych.

Osoby pracujące z laptopem za 2000 zł - sklep Vedion.pl
Praca z wieloma aplikacjami na laptopie do 2000 zł nie stanowi problemu. Warunkiem tego jest jednak wybór odpowiedniej specyfikacji. Źródło: freepik.com.

Z czym z kolei nie poradzi sobie model do 2000 zł i kto nie powinien go wybierać? Z całą pewnością graficy, osoby zajmujące się wideo zawodowo, pracujące na dużych projektach. Modele za 2000 zł często wyposażone są w matryce TN, którym daleko do dobrych i skalibrowanych matryc IPS, VA, nie mówiąc już o matrycach OLED. Co więcej, niewystarczająca ilość pamięci RAM może sprawić, że praca na wielu warstwach bądź dużych plikach będzie prawdziwym wyzwaniem. Z laptopa za 2000 zł powinni zrezygnować również gracze. Jak już wspomnieliśmy, zintegrowane układy obecne w laptopach za 2000 zł nie są w stanie zagwarantować wysokiej jakości grafiki i płynności działania nowych gier. Co prawda granie na zintegrowanym układzie jest możliwe, ale jedynie w starsze, mniej wymagające tytuły, bądź też niewymagające gry online.

Relaks z laptopem za 2000 zł - sklep vedion.pl
Ulubiony film i rozrywka z laptopem za 2000 zł? To możliwe. Źródło: freepik.com.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając laptopa do 2000 zł?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, jaki powinien być idealny laptop do 2000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją elementy, które być może nie mają takiego znaczenia, jak procesor, matryca, czy ilość pamięci RAM, jednak dla niektórych osób mogą okazać się równie ważne. O czym konkretnie mowa?

  • Klawiatura i gładzik - szczególnie zależy Wam na jakości klawiatury, bo jesteście osobami, które na co dzień wykorzystują ją w pracy lub poszukujecie modelu z gładzikiem obsługującym niestandardowe gesty? Jeśli tak, to konieczne sprawdźcie oba elementy przed zakupem. Często warto upewnić się, że klawiaturę wykonano w technologii, która sprawi, że pisanie na niej będzie dużo przyjemniejsze i nie braknie w niej np. podświetlania, a wbudowany gładzik pozwoli na personalizację sekwencji ruchów. Istotna jest również wytrzymałość takich komponentów. Niekiedy klawiatury, gładziki i inne elementy montowane w tanich laptopach konsumenckich nie dorównują jakością tym, które występują w poleasingowych laptopach klasy biznesowej. W przypadku tych drugich elementy są nie tylko dużo lepszej jakości, ale często okazują się też znacznie bardziej funkcjonalne.
  • Głośniki, mikrofon i kamera - mogłoby się wydawać, że niemal każdy laptop wyposaża się dziś w mikrofon, głośniki oraz kamerę. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy laptop może pochwalić się wbudowaną osłoną kamery gwarantującą prywatność. Podobnie jest w przypadku głośników. Zależy Ci na szczególnie dobrym brzmieniu? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby w laptopie znalazły się głośniki stereo. Również mikrofon może różnić się od standardowego, montowanego w wielu laptopach. Niektóre z nich w inteligentny sposób odszumiają otoczenie, gwarantując czysty przekaz.
  • Funkcjonalne dodatki - co prawda laptopy do 2000 zł najczęściej nie są wyposażone w funkcjonalne dodatki. Mogą jednak zdarzyć się wyjątki, które pozwolą Ci zakupić model z przydatnymi funkcjami. Na które z nich warto szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na czytnik linii papilarnych, dzięki któremu zabezpieczysz swój komputer (często również foldery i konta). Dla niektórych równie ważne mogą okazać się dodatkowe złącza, a nawet czytnik kart pamięci. Wiele osób doceni też w pełni podświetlaną klawiaturę, a nawet wymienną baterię.
Klawiatura w laptopie za 2000 zł - sklep vedion.pl
Podświetlanie w klawiaturze? Dodatek, który może okazać się nieoceniony. Źródło: freepik.com.

Jaki laptop do 2000 zł? Polecane modele we wrześniu 2022.

Wiecie już, jaki powinien być laptop do 2000 zł, ale dalej nie możecie zdecydować się na żaden z ogólnodostępnych modeli? Jeśli tak, to nie musicie się już martwić. Przygotowaliśmy dla Was propozycje, które naszym zdaniem szczególnie wyróżniają się na tle laptopów dostępnych na rynku. Wśród nich znalazły się wysokiej klasy odnowione modele poleasingowe, które w praktyce zadowolą nawet wymagających użytkowników.

1. Dell Latitude 5480 - dla osób poszukujących absolutnie najtańszego laptopa - 1349 zł.

Dell Latitude 5480 na białym tle - sklep vedion.pl
Najtańszy rozsądny laptop? Okazuje się, że da się go kupić za mniej niż 2000 zł. Źródło: vedion.pl.

Dell Latitude 5480 to wyjątkowa propozycja, od której warto rozpocząć nasze zestawienie. Dlaczego? Bo to prawdopodobnie najtańszy rozsądny laptop, jaki można kupić. Kosztuje znacznie poniżej 2000 zł, ale co najważniejsze - wciąż zachowuje świetną wydajność. Głównie za sprawą procesora Intel Core i5-7200U, 8 GB pamięci RAM oraz nośnika SSD o pojemności 256 GB. Jak na taką cenę, parametry robią wrażenie. Nie inaczej jest z wykonaniem. Modele z serii Latitude cenione są za swoją wytrzymałość, prostotę i niezawodność. Głównym wyróżnikiem jest w tym wypadku obudowa stworzona z mieszanki metali lekkich. W sam raz dla osób poszukujących bardzo wytrzymałego laptopa za mniej niż 2000 zł.

2. Dell Latitude 7480 - dla ceniących biznesowe podejście i nowocześniejszy design - 1899 zł.

Laptop Dell Latitude 7490 z tyłu i przodu - sklep vedion.pl
Nowocześniejsze podzespoły i świetny design? Dell Latitude 7480 oferuje i jedno i drugie. Źródło: vedion.pl.

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, dlaczego warto wybrać droższego Dell Latitude zamiast wcześniej polecanego przez nas Dell Latitude 5480. W praktyce jednak omawiany model wato rozważyć w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to taki, w którym jako profesjonalista oczekujesz lepszej wydajności. Model ten wyposażono w 16 GB pamięci RAM DDR4, nośnik SSD o pojemności 256 GB, ale najważniejszy jest jego procesor. To 2-rdzeniowy, 4-wątkowy układ o niskim poborze mocy, który mimo wszystko potrafi zaskoczyć wydajnością. Drugi scenariusz? Wtedy, kiedy potrzebujesz wydajnej, ale dobrze i nowocześnie prezentującej się maszyny biznesowej. Smukłe ramki, stonowana kolorystyka, a przy tym pełna funkcjonalność w każdym miejscu. To właśnie Dell Latitude 7480.

4. Laptop Apple Macbook Pro A1398 - dla zaawansowanych, którzy chcą spróbować Apple - 2299 zł.

Apple MacBook Pro A1398 na białym tle - sklep vedion.pl
Intel Core i7, 16 GB pamięci RAM i 512 GB SSD za nieco ponad 2000 zł? To możliwe. Źródło: vedion.pl.

Czy kiedykolwiek marzyliście, aby sprawdzić sprzęt Apple w praktyce, jednak wydawał się on za drogi? Jeśli tak, to naprawdę dobrze trafiliście. Odnowiony Apple Macbook Pro A1398 to łakomy kąsek dla osób poszukujących wciąż świetnych osiągów, a przede wszystkim - legendarnej już jakości. Macbooka wyposażono w 2-rdzeniowy i 4-wątkowy procesor Intel Core i7, który w połączeniu z 16 GB pamięci RAM i aż 512 GB nośnikiem SSD daje bardzo dobre osiągi nawet w zaawansowanych operacjach. Co prawda wykracza on nieco poza przyjęty w materiale budżet, jednak warto dodać, że to również jedyny model, który na tle dużo droższych konkurentów wciąż wyróżnia się ponadprzeciętnym ekranem o doskonałych parametrach. To jedyny laptop z naszego zestawienia, który oferuje bardzo dobre odwzorowanie palety barw sRGB i zagęszczenie pikseli (a co za tym idzie - również ostrość). Wpływa na to rozdzielczość 2880 x 1800 pikseli. Nie bez znaczenia pozostaje też bateria zapewniająca przyzwoity czas działania.

Jaki laptop do 2000 zł we wrześniu 2022 - podsumowanie

Jak widzicie, za 2000 zł da się wybrać laptopa, który będzie spełniał nie tylko podstawowe funkcje, ale też zapewni dodatki, które w praktyce mogą okazać się naprawdę użyteczne. W tej kwocie bez trudu da się znaleźć modele nowe. Trzeba jednak pamiętać, że za około 2000 zł trudno o model bezkompromisowy. W tej kwocie nie należy bać się również odnowionych modeli poleasingowych. Często zapewniają one dużo lepszą wydajność, aniżeli nowe, sklepowe odpowiedniki. Ich zakup może być więc prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Autor: L. Rajner.

pixel