Klawiatura mechaniczna czy membranowa - jaki model wybrać?

2021-03-03
Klawiatura mechaniczna czy membranowa - jaki model wybrać?

Różnica między klawiaturę membranową a mechaniczną nie leży wyłącznie w cenie. Modele z poszczególnych grup sprawdzają się lepiej w określonych typach zadań. Zastanawiasz się, który rodzaj klawiatury będzie lepszy dla Ciebie? Wszystko zależy od funkcji, które ma spełniać zakupione akcesorium. 

Klawiatura membranowa – jak działa?

Klawiatura membranowa to model najczęściej spotykany na rynku. Ten rodzaj urządzenia cieszy się sporą popularnością z uwagi na niską cenę zakupu. 

Działanie klawiatury membranowej jest związane z obecnością 3 membran, rozciągniętych między klawiszami. Dodatkowymi elementami są gumowe kulki, odpowiedzialne za wywoływanie nacisku na membranę. Naciśnięcie klawisza powoduje wytworzenie się sygnału, które jest przesyłane do komputera. Ciekawostką jest, iż klawisze w klawiaturach membranowych potrzebują około 4 mm dociśnięcia, by zarejestrować komendę użytkownika.

Niezawodne klawiatury do pracy

Z uwagi na obecność wielu modeli klawiatur membranowych na rynku, poszczególne urządzenia różnią się od siebie. Mowa tu nie tylko o wyglądzie zewnętrznym, ale także jakości wykonania. Choć klawiatury membranowe uchodzą za te mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, modele z wyższej półki cenowej gwarantują trwałość, nawet przy intensywnej eksploatacji. Dobrym przykładem są klawiatury membranowe Logitech czy też te obecne w laptopach klasy Select. 

Gdzie sprawdzi się klawiatura membranowa?

Klawiatura membranowa to idealne akcesorium dla podstawowego użytkownika. Odpowiednio czułe i wyważone klawisze gwarantują płynność pisania. Niewielki rozmiar modeli membranowych sprawia, że ich użytkowanie jest wygodne nie tylko przy komputerze czy laptopie. Klawiatury membranowe można wykorzystywać również jako akcesorium do telewizora, a szczególnie modele bezprzewodowe.

Klawiatury gamingowe w świetnej cenie

Klawiatura mechaniczna – sposób działania

Klawiatura mechaniczna to typ rzadziej spotykany wśród typowych użytkowników. Fakt ten wynika nie tylko z wyższej ceny zakupu, ale także specyficznego charakteru tego typu modeli. 

Sposób działania klawiatury mechanicznej jest powiązany z obecnością niezależnych przełączników w każdym klawiszu. Te elementy odpowiadają za rejestrowanie czynności oraz ich wykonywanie. Mechanizm zapewnia nie tylko lepszą czułość, ale również zwiększoną wytrzymałość poszczególnych elementów klawiatury. System sprawia, że delikatnie wciśnięty klawisz błyskawicznie realizuje polecenie użytkownika.

Klawiatura mechaniczna charakteryzuje się nie tylko dłuższą żywotnością. Często tego typu modele, szczególnie w wariancie gamingowym posiadają podświetlenie. Klawiatury RGB, podobnie jak inne modele mechaniczne są cięższe, a także wymagają większej inwestycji finansowe. Te niedogodności rekompensuje jednak doskonała jakość klawiatury mechanicznej.

U kogo sprawdzi się klawiatura mechaniczna?

Klawiatura mechaniczna to model najczęściej wybierany przez graczy. Wynika to z wyższej czułości klawiszy, a co za tym idzie – szybszej realizacji komend. Dodatkowym atutem modeli mechanicznych dla graczy jest również obecność opcjonalnych przycisków. Dzięki nim gra staje się jeszcze bardziej komfortowa.

Klawiatury mechaniczne sprawdzają się również doskonale u specjalistów zajmujących się pisaniem. Choć modele tego typu pracują głośniej, niż klawiatury membranowe, zapewniają jednocześnie większą precyzję. Pisząc dużo i szybko można więc liczyć na znacznie lepsze efekty, niż podczas współpracy z klasycznym modelem klawiatury.

Poznaj urok małych klawiatur

Jaką klawiaturę wybrać?

Użytkownik posiadający spore oczekiwania powinien zwrócić uwagę na atuty oferowane przez klawiaturę mechaniczną. Choć urządzenie tego typu jest droższe, inwestycja szybko się zwróci. Rzecz jasna, dotyczy to tych osób, które z klawiatury korzystają bardzo często. Klawiatura mechaniczna sprawdzi się więc u graczy, programistów czy tłumaczy. Dla tych osób liczy się bowiem wytrzymałość, precyzja i dłuższa żywotność modelu.

W przypadku przeciętnych użytkowników, korzystających z akcesorium sporadycznie, polecamy klawiatury membranowe. Lekkie i tanie modele sprawdzą się doskonale do podstawowych zadań. Ich zakup nie nadwyręży też domowego budżetu. Ponadto, klawiatury membranowe w wersji bezprzewodowej gwarantują swobodę korzystania na kanapie czy w fotelu.

Bez względu na to jaka klawiatura Cię interesuje, zwróć uwagę na parametry techniczne oferowane przez dany model. Do tych najważniejszych należą:

  • Typ komunikacji – klawiatura bezprzewodowa czy przewodowa
  • Układ klawiszy – decydujący o swobodzie pisania oraz łatwości czyszczenia
  • Dodatkowe klawisze – szczególnie istotne w klawiaturach gamingowych
  • Rodzaj konstrukcji – im wyższej jakości tym dany model będzie trwalszy
  • Podświetlenie – jego obecność jest nie tylko designerskim dodatkiem, ale odgrywa również funkcje użytkowe.

Nie wiesz jaką klawiaturę wybrać? Skontaktuj się z naszym sprzedawcą lub odwiedź sklep stacjonarny. Z przyjemnością dobierzemy klawiaturę odpowiadającą Twoim potrzebom.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel