LAPTOPY GAMINGOWE - KOMPENDIUM WIEDZY

2017-09-22
LAPTOPY GAMINGOWE - KOMPENDIUM WIEDZY

Laptopy gamingowe – spełnienie marzeń wielu gamerów, szczególnie tych podróżujących. Zajmują bowiem kilkakrotnie mniej miejsca niż ich siostry- stacjonarki biorąc pod uwagę stację a także wszystkie potrzebne urządzenia.

Jeszcze jakiś czas temu panowało powszechne przekonanie, że komputery przenośne nigdy w życiu nie dościgną potężnych maszyn, stojących przy naszych biurkach.

Czasy się jednak zmieniają a rynek gamingowy kwitnie w najlepsze i wyciska dokładnie wszystkie soki jakie tylko może, by osiągnąć najlepszą mieszankę jakości i wydajności. Producenci podzielili swoje produkty na kilka rodzajów – klasyczne konsumenckie, biurowe i oczywiście bohaterów naszego artykułu - gamingowe.

Co więc czyni je takimi wyjątkowymi i na czym polega ich fenomen?

ipad cover

Specyfikacje

Pierwszą rzeczą, która warunkuje nienaganne przystosowanie laptopów do potężnych obciążeń to oczywiście ich wnętrze. Znajdziemy w nim bardzo często najnowsze karty graficzne, czterordzeniowe procesory, rozbudowane systemy chłodzenia a nawet karty dźwiękowe odpowiedzialne za świetną jakość systemu 7.1.

Jest to oczywiście wizja tych ekstremalnych komputerów, które bez mrugnięcia okiem odpalą bardzo wymagające tytuły ukazując wszystkie możliwe detale w najwyższej jakości.

W najmocniejszych modelach możemy spotkać karty graficzne rzędu NVidia GTX 1070. Nie zawsze jednak takie giganty są nam potrzebne. Jeśli gramy w mniej wymagające tytuły np. Overwatch, CS GO, Simsy to możemy śmiało postawić na znacznie tańszą GTX 780M, która także świetnie się spisze.

Przy wyborze specyfikacji warto posiłkować się aktualnymi rankingami takimi jak tutaj, ponieważ rzetelnie przedstawią nam wizje wydajności naszego sprzętu.

Oryginalność

Laptopy gamingowe pieszczą nie tylko nasze serducha odpalając ulubione tytuły ale także dbają o swoją unikalność. Często je możemy rozróżnić nawet nie wiedząc co mają w środku.

- Podświetlane klawiatury – są zarówno przyjemnym gadżetem ale także funkcjonalnym rozwiązaniem. Grając po nocach zawsze wygodniej jest nam poruszać się po widocznej klawiaturze, mimo iż jej układ znamy przecież na wylot.

- Specjalny kształt i design – producenci idąc w stronę oryginalności wprowadzają także zmiany w obudowach zmieniając ich charakter na taki bardziej „z pazurem”.

- Obudowy – obudowy laptopów gamingowych są zazwyczaj bardziej wytrzymałe od tych spotykanych w modelach konsumenckich. Świetnie się sprawdza przy emocjonujących rozgrywkach.

razer chroma

Ekrany

Laptopy gamingowe, jako że noszą już ten tytuł, dbają o obraz który w grach ma być jednym z kluczowych czynników budujących naszą satysfakcję. Rzadko spotkamy modele poniżej 15 – calowej przekątnej ekranu. Jest to na dobrą sprawę minimum jeśli chcemy poczuć głębię obrazu.

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem stosowanym przez producentów jest także montaż matowych matryc w gamingowych modelach. Zapobiegają one tworzeniu się refleksów, dzięki czemu nawet w przy pełnym słońcu nie musimy się martwić o widoczność.

ipad cover

Cena

Nie jest to może najprzyjemniejsza część tego artykuły, jednak kluczem do sukcesu jest zapoznanie się z aktualną ofertą rynku.

Modele typu „Dream Team” sięgają nawet 22 000 złotych. Jeśli chodzi o komputery, nie będzie przesadą określając cenę jako kosmiczną. Nie wzięła się ona jednak znikąd - w zamian otrzymujemy potężne specyfikacje, które gwarantują nam kilka porządnych lat naprawdę wydajnej rozgrywki. Przy zakupie takich komputerów często otrzymujemy różnego rodzaju gwarancje, ubezpieczenia i serwisy co jest dość rozsądnym pomysłem zważając na ryzyko ponoszenia dodatkowych kosztów.

Wracając do tych tańszych –interesujące modele możemy znaleźć już w cenie 2 500 zł. Co prawda nie zaskoczą nas odpalając najnowsze gry, lecz pozwolą zagrać w trochę starsze i mniej wymagające tytuły na satysfakcjonujących ustawieniach.

Kolejnym, umownym przedziałem jest wartość 3 500 – 5000 zł. Tutaj powoli zaczynają dziać się cuda i ukazuje nam się oblicze wydajności. Są to mocniejsze modele umożliwiające ciekawą rozgrywkę.

Produkty powyżej 7 500 zł są godne uwagi graczy chcących nacieszyć się wymagającymi tytułami. Ich mocne specyfikacje zapewnią nam konkretną wydajność, gdzie nie będziemy mieli zbytnio powodów do narzekań (chyba, że jesteśmy marudni i będzie akurat brzydka pogoda).

Nie sposób jednak przypisać konkretnej ceny do wydajności. Producenci oferują nam przeróżne specyfikacje kładąc nacisk na różnorakie elementy.

Przede wszystkim powinniśmy przeszukać i przebadać rankingi procesorów i kart graficznych. Umożliwi nam to ich konkretny wybór od którego będziemy mogli rozpocząć nasze poszukiwania.

Akcesoria

Mając nawet najlepszego laptopa gamingowego, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie podczas rozgrywek bez myszy czy słuchawek (chyba, że działamy na głośnikach). Najlepsi producenci tacy jak Logitech, Razer SteelSeries czy ROCCAT posiadają niezwykle szeroki asortyment gwarantujący najwyższą jakość gry. ipad cover

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel