LENOVO THINKPAD T440s

2019-04-01
LENOVO THINKPAD T440s
W skrócie:

Laptop biznesowy do zastosowań biurowych. Odświeżony design, nowe rozwiązania to najtrafniejsze określenia tego modelu. Pomimo zachowania cech typowych dla ThinkPadów – kanciastość obudowy, trackpoint (choć ze zlikwidowanymi przyciskami), obudowa została znacznie odchudzona i zyskała cechy prawdziwego biznesowego ultrabooka.

Niestety nieco ucierpiała na tym funkcjonalność. Ogólnie jednak komputer nadaje się świetnie do tego do czego został przeznaczony – pracy w zastosowaniach biurowych i biznesowych. Podzespoły dają sobie radę w biurze do dziś, dlatego omawiany model jest łakomym kąskiem na rynku poleasingowych komputerów do pracy.

Procesor:
Dostępne procesory to: Intel®Core™ i5 i i7 czwartej generacji

Grafika:
Intel®HD Graphics 4400
Dodatkowa: Nvidia GeForce GT 730M.

Pamięć:
4GB Base - Przylutowane do płyty
Jedno gniazdo SO-DIMM pamięci 1067 MHz, maksymalnie 8 GBMatryca:
14" HD + (1600 x 900)
14" FHD + (1920 x 1080)
14" FHD Touch (1920 x 1080)


Cechy zewnętrzne: Waga: 1,58 kg
Wymiary: (szerokość x wysokość x głębokość) 331 mm x od 27,6 mm do 20,6 mm x 226 mm


Złącza:
(1) Mini-DisplayPort z audio
(1) VGA
(1) 3.5 mm Combo Jack Headphone/MIC
(3) USB 3.0
(1) 4-in-1 SD Czytnik kart (SD/SDHC/SDXC/MMC slot)
(1) Smart Card Reader


Napęd: Brak


Podzespoły i przeznaczenie
Zastosowane procesory Intel Haswell i5 i i7 zapewniają komfort pracy w warunkach biurowych. Komputer działa płynnie, aplikacje nie obciążają zbyt mocno procesora. Dziwi jednak i stanowi wąskie gardło zastosowanie 4GB wbudowanej na stałe na płycie głównej pamięci operacyjnej.

Mamy tu wprawdzie drugi slot który obsłuży dodatkowe 8 GB RAM, ale pamięci nie działają w trybie dwukanałowym.

Matryca i grafika
Producent wyposaża swojego ThinkPada T440s w 14 calowe matryce HD i FHD. Jest jeszcze wersja z ekranem dotykowym w rozdzielczości FullHD. Niestety zastosowane matryce cechuje wyjątkowo niski kontrast i małe kąty widzenia, co nie pozwala w pełni cieszyć się komfortem pracy.

Zintegrowana karta grafiki Intel HD4400 współdzieli pamięć z systemem, w związku z tym wbudowane 4GB nie pozwoli jej rozwinąć skrzydeł – warto więc pomyśleć o wersji z większą ilością pamięci, lub o dedykowanej karcie dodatkowej Nvidia GeForce GT 730M. Pozwoli nam to zagrać w proste gry przy ograniczeniu ilości detali.


Cechy zewnętrzne
To co zasługuje na uznanie to odchudzona, bardziej elegancka obudowa w porównaniu z poprzednikami, która nadaje komputerowi cech laptopa biznesowego. Dobre wyposażenie komputera w porty zewnętrzne zdecydowanie ułatwia pracę w biurze. Na uwagę zasługuje też bardzo wygodna klawiatura, przydatna podczas pracy z tekstem.

Dobrym pomysłem wydaje się być również zasilanie laptopa dwoma bateriami – jedną wbudowaną i drugą wymienną. Może to ograniczyć wagę laptopa podczas transportu i wydłużyć pracę na bateriach w terenie.
Wadą jest niestety likwidacja fizycznych przycisków trackpointa i zastąpienie ich mniej funkcjonalną płytką dotykowa gładzika. Fani poprzednich rozwiązań Lenovo z pewnością będą rozczarowani.


Podsumowanie
+ niska waga + jakość obudowy + dość wydajne podzespoły + dwa akumulatory - stosunkowo prosta matryca - integracja przycisków gładzika z płytką
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel