LENOVO THINKPAD W540

2019-04-01
LENOVO THINKPAD W540
W skrócie:

Seria ThinkPadów oznaczona literką W to rasowe komputery do pracy – i to do tej najbardziej wymagającej. To komputer, w którym najważniejsze są wydajne podzespoły – czterordzeniowe procesory Intel Core czwartej generacji, profesjonalne karty grafiki w połączeniu z niespotykanej w laptopach biznesowych jakości matrycą oraz szybka pamięć operacyjna to wszystko ma dawać osobie obsługującej takiego potwora poczucie, że ma do czynienia z maszyną której nie pokona nawet skomplikowana operacja na grafice czy dużej ilości danych. To komputer nie najtańszy, ale nie jest przeznaczany na rynek komputerów domowych.

Procesor:
4th Gen Intel® Core™ i7-4930MX (Up to 3.9GHz, 8MB L3, 1600MHz FSB)
4th Gen Intel® Core™ i7-4900MQ (Up to 3.8GHz, 8MB L3, 1600MHz FSB)
4th Gen Intel® Core™ i7-4800MQ (Up to 3.7GHz, 6MB L3, 1600MHz FSB)
4th Gen Intel® Core™ i7-4700MQ (Up to 3.4GHz, 6MB L3, 1600MHz FSB)

Grafika:
NVIDIA Quadro K1100M 2GB
NVIDIA Quadro K2100M 2GB

Pamięć:
- Do 16GB DDR3 1600MHz


Matryca:
15.5" 3K IPS (2880 x 1620) (300 NITS)
15.6" FHD (1920 x 1080) (220 NITS)


Złącza:
1 x VGA
2 x USB 3.0
2 x USB 2.0
1 x Express Card (Smart Card)
1 x Mic/headphone combo
1 x RJ45
4-in-1 card reader
1 x DC in slot
1 x Thunderbolt
1 x mini DisplayPort
1 x Kensington Lock


Napęd: DVD Recordable 8x Max Dual Laye


Podzespoły i przeznaczenie
W omawianej jednostce producent zastosował najszybsze w owym okresie czterordzeniowe jednostki Intel Core czwartej generacji i architekturze Haswell o częstotliwości zegarów od 3,4 do 3,9 GHz, wydajne pamięci DDR3 1600 MHz i dedykowane profesjonalne karty graficzne Nvidii.

To konfiguracja, która w roku 2014 mogła zachwycić każdego użytkownika laptopa i zawstydzić niejednego korzystającego z mocnego komputera stacjonarnego. Komputer jest przeznaczony do najbardziej wymagających zadań, w których przetwarzane są duże ilości danych – pracy z bazami, grafiką, filmem.

Matryca i grafika
Zastosowane karty grafiki NVIDIA Quadro to bardzo wydajne jednostki wykorzystywane głównie w zadaniach profesjonalnych – nie spotkamy ich w typowych laptopach do pracy czy domu. W laptopie producent proponuje dwie matryce – 15,6 calowe o rozdzielczości 3K i FHD – matryce mają regulowaną jasność – wystarczającą do pracy w warunkach silnego oświetlenia, świetne odwzorowanie kolorów, wzorową luminancję i wysoki kontrast.

Nie ma się czemu dziwić to rozwiązanie jedno z najlepszych i najdroższych na rynku. Dobre kąty widzenia uprzyjemnią pracę z komputerem. Wydajność jednostki sprawdzi się również w grach 3D – choć tu należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie tytuły poradzą sobie z wysoką i nietypową rozdzielczością 3D – komputer lepiej sprawdza się w programach wykorzystujących OpenGL – na przykład w programach CAD.

Cechy zewnętrzne
Obudowa choć dobrze spasowana i solidna ma swoje słabe punkty. Wzmocnienia z włókien szklanych usztywniają całość, choć nad napędem optycznym i wnęką akumulatora obudowa daje się łatwo uciskać co może powodować uszkodzenia. Na tle konkurencji wypada korzystnie dość niska jak na stację roboczą waga urządzenia, która sprawia, że daje się ono łatwo przenosić.

Świetne wyposażenie w porty zewnętrzne sprawiają, że możemy bez dokupywania urządzeń wejścia podłączyć do komputera wszystkie urządzenia peryferyjne, które potrzebne nam są w pracy. Na uwagę zasługuje też wygodna wyspowa klawiatura i trackpoint, choć zintegrowanie klawiszy gładzika z klawiszami trackpointa budziło spore kontrowersje.

Waga komputera – jak na stację roboczą nie jest wysoka, co pozwala się cieszyć pracą w terenie i przenosić komputer z miejsca pracy do domu. Ponieważ od premiery komputera minęło kilka lat warto poszukać w ofercie sklepów komputerowych laptopów poleasingowych.

Podsumowanie
+ dobrze spasowana przyjemna obudowa
+ matryca
+ wydajne podzespoły
+ cichy wentylator


- mimo wszystko waga
- wydajność w grach DirecX
- zintegrowane przyciski trackpointa

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel