LENOVO THINKPAD X1 CARBON G6

2019-03-30
LENOVO THINKPAD X1 CARBON G6

W skrócie:

Lenovo ThinkPad X1 Carbon G6 to ekskluzywny, 14 calowy, laptop biznesowy, przeznaczony dla wymagających klientów biznesowych. Smukła ultracienka obudowa, niewielka waga przy jednoczesnej sporej wydajności sprawiają, że komputer wyróżnia się bardzo pozytywnie na tle swojego starszego rodzeństwa.

Szósta generacja Carbona pojawiła się na rynku w ubiegłym roku i aby stać się jej posiadaczem należy wyłożyć blisko 10 tysięcy złotych (za wersję fabrycznie nową). Czy warto i zastosowane komponenty zaspokoją tak zasobnego i wymagającego klienta?

Procesor:
- Do Intel® Core™ vPro™ 8. generacji
- Do Intel® Core™ 8. generacji

Grafika:
- Wbudowana Intel® UHD Graphics 620
Pamięć:
- 16 GB LPDDR3 2133 MHz
- 8 GB LPDDR3 2133 MHz


Matryca:
- 14” FHD IPS (1920 x 1080) 300 nitów
- Dotykowy 14” FHD IPS (1920 x 1080) 300 nitów
- 14” WQHD (2560 x 1440) 300 nitów
- 14” WQHD HDR (2560 x 1440) 500 nitów


Cechy zewnętrzne:
- Waga: 1,13 kg - waga
- Wymiary: (szerokość x wysokość x głębokość) 323,5 mm x 217,1 mm x 15,95 mm


Złącza:
- 2 Intel® Thunderbolt™ 3
- 2 USB 3.0
- HDMI
- Gniazdo słuchawek/mikrofonu
- Czytnik kart MicroSD 4 w 1 (SD, MMC, SDHC, SDXC)
- Natywny adapter Ethernet


Napęd: Brak


Podzespoły i przeznaczenie
W szóstej generacji Thinkpadów X1 Carbon zagościły najnowsze procesory Intel Core ósmej generacji w architekturze Kaby Lake-R. Są to ultrawydajne i bardzo energooszczędne jednostki idealne do zastosowania w ultrabookach.

Dzięki temu komputer raczej trudno obciążyć typowymi zadaniami biznesowymi tak aby złapał zadyszkę. Sprzyjają temu również bardzo szybkie pamięci LPDDR3-2133 których 16 GB jest na stałe wlutowane w płytę główną komputera. Komputer bez trudu obsłuży większość typowych programów biurowych, poradzi sobie również z obróbką grafiki czy kompresją filmów. Tu mocy po prostu nie zabraknie.

Matryca i grafika
14 calowe matryce IPS zastosowane w X1 Carbon G6 mają rozdzielczość od FHD do WQHD - 2560 x 1440 pikseli. To bardzo dobry ekran, pozwalający dostrzec najmniejsze detale. Genialne odwzorowanie kolorów, odpowiednia jasność, szerokie kąty widzenia. Czegóż chcieć więcej?

Entuzjaści gier nie będą szczęśliwi ze zintegrowanego układu grafiki Intel® UHD Graphics 620, ale trzeba przyznać, że radzi on sobie w starszych produkcjach. Ciężko będzie zagrać w najnowszego Wiedźmina, ale trzyletni Rise of the Tomb Raider ucieszy nas przyzwoitą grywalnością. Nadal jednak warto pamiętać, że jest to jednak laptop biznesowy.

Cechy zewnętrzne
Lenovo jest bardzo przyjemny dla oka. Lekki. Poręczny potrafiący zrobić dobre wrażenie na użytkownikach. Do jego budowy producent nadal używa kombinacji hybrydowego stopu magnezu dla jednostki bazowej i tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym / szklanym (CFRP / GFRP) dla pokrywy ekranu. I trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie bardzo trafne.

Lekkie, sztywne i eleganckie zarazem. Cieszy fakt, ze mamy tu nieco więcej złączy niż w poprzednich generacjach – obok dwóch portów USB mamy dwa sloty Thunderbolt, czytnik kart pamięci połączony z gniazdem na kartę sim. Zmieścił się nawet pełnowymiarowy HDMI i mini port LAN. To cieszy i ciężko się do czegokolwiek tu przyczepić.


Podsumowanie
+ wysokiej jakości, lekka smukła obudowa
+ wysoka wydajność
+ świetna matryca
+ długi czas pracy na baterii
+ wygodna klawiatura
+ czytnik SD


- błyszczący ekran
- wysoka temperatura pod obciążeniem
- ograniczone możliwości konserwacji i rozbudowy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel