NOTEBOOKI KLASY BIZNES - CO OFERUJĄ?

2019-01-21
NOTEBOOKI KLASY BIZNES - CO OFERUJĄ?

Vedion - co oferują notebooki klasy biznes

Dla kogo klasa biznes?

Notebooki klasy biznes niekoniecznie muszą zawsze trafiać w ręce bankierów czy przedsiębiorców. Ich nazwa bardziej odpowiada na pytanie „do czego?” niż „dla kogo?”. Łatwo możemy więc dojść do wniosku, że notebooki te sprawują się głównie jako komputery przeznaczone do pracy, choć nierzadko są mądrym wyborem jako komputery prywatne. Ale co w nich jest takiego dobrego? Czym właściwie są notebooki biznesowe? Jak je odróżnić?

Biznesowy i marketowy - dystrybucja

Dla ułatwienia podzielmy notebooki na dwie kategorie – biznesowe i marketowe. Jako „marketowe” uznajemy te modele, które znajdziemy bezpośrednio w typowych marketach z elektroniką. Na tamtejszych półką dominują klasyczne modele konsumenckie.

Ich zadaniem jest zazwyczaj trafienie w ręce klienta detalicznego. Modele biznesowe zaś nie są aż tak widoczne. Częściej znajdziemy je w sklepach branżowych lub tych o znacznie poszerzonym asortymencie.

Żywotność

Jest to jedna z silniejszych stron notebooków biznesowych. Zakup tych modeli stanowi często inwestycję (dla firmy lub prywatnego użytkownika) z którą wiążą się pewne nadzieje. By ograniczyć koszty, dobrze jest wyjść naprzeciw przyszłym potrzebom, czyli postawić na mocniejsze, bardziej uniwersalne parametry, które sprawdzą się także w przyszłości. Takie rozwiązania oferuje znaczna część notebooków biznesowych.

Weźmy na celownik np. procesory. Klasyczny przedział to Intel Core i5 - Intel Core i7. Są to sprawdzone warianty, które zazwyczaj stanowią gwarancję wysokiej wydajności nawet za kilka lat. Oczywiście znajdziemy też słabsze (takie jak Intel Core i3) lecz są one polecane dla osób, które wykonują pracę mniej obciążającą komputer.

Lecz na żywotność składa się także wiele innych czynników m.in. możliwość wymiany parametrów, zabezpieczenie w postaci wytrzymałej obudowy czy prosty system serwisowania.

Obudowa

Notebooki biznesowe w wielu przypadkach są wzbogacone o naprawdę mocną obudowę. Dell Latitude z serii E może pochwalić się pokrywą typu Tri-Metal, wykonaną ze stopu kilku metali. Efekt? Mocna powłoka, odporna na wyginanie, drganie i niefortunne urazy mechaniczne. Oczywiście nie jest to powłoka niezniszczalna, jednak gwarantuje znacznie lepszą ochronę niż te w klasycznych notebookach konsumenckich.

Podobnie sytuacja wygląda w modelach Lenovo z serii ThinkPad czy także ProBookach od HP.

Wymiana parametrów i serwisowanie

Pod tym kątem notebooki biznesowe znajdują się w czołówce. Umożliwiają one błyskawiczną wymianę parametrów – na dobrą sprawę wystarczy tylko odkręcić pokrywę laptopa. Dzięki prostej konstrukcji jesteśmy w stanie nie tylko modyfikować nasze urządzenie od środka, lecz także w wygodniejszy sposób dbać o jego stan czystości czy nałożenie pasty termoprzewodzącej.

Przystosowanie do przeznaczenia

Notebooki biznesowe mają szerokie zastosowanie. W prosty sposób możemy je podzielić na trzy kategorie:

  • Basic – notebooki spełniające podstawowe wymagania. Prezentują półkę z budżetowymi rozwiązaniami dla biznesu, gdzie nie liczy się tak bardzo Ultra-Wydajność.
  • Wydajne – notebooki o wysokiej wydajności. Bardzo dobrze sprawują się przy obsłudze bardziej wymagającego oprogramowania czy arkuszy.
  • Stacje robocze – jest to sprzęt posiadający parametry, które udźwigną już procesy takie jak renderowanie filmów, tworzenie grafiki 3D itp. Najmocniejsze z najmocniejszych.

Notebooki biznesowe jako leasebooki

Zazwyczaj to ten gatunek notebooków jest sprzedawany także w wersjach poleasingowych. Nic w tym dziwnego. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione cechy jest to często szalenie opłacalne wyjście. Weźmy na przykład mobilną stację roboczą – Della Precision M6700.

Jako fabrycznie nowy sprzęt kosztuje ok. 8 000 zł, co jest niemałym kosztem. W wersji komputera poleasingowego zaś, jego cena zaczyna się już od 2 900 zł (ogromna różnica!) i to w klasie A – czyli wizualnie i technicznie bardzo dobrym stanie.

Podsumowanie

  • Notebooki biznesowe stanowią inwestycję na dłuższy czas.
  • Mimo wyższej ceny ich zakup opłaca się biorąc pod uwagę okres użytkowania.
  • Dodatkowo, oferują nam wiele udogodnień takich jak wygodniejszy system konfiguracji urządzenia czy samo serwisowanie.
  • Występują także w wersjach poleasingowych – zakup takiego sprzętu nie obciąża już tak bardzo kieszeni.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel