NOWY VS POLEASINGOWY

2019-04-05
NOWY VS POLEASINGOWY

Notebooki biznesowe mają to do siebie, że są urządzeniami gwarantującymi wysoką jakość pracy i długą żywotność. Oprócz tej super-optymistycznej strony musimy także spojrzeć na tę drugą, mniej przyjemną - na cenę.

O tak, przy tych modelach potrafi sięgać nawet 10 tysięcy złotych (stacje robocze). Oczywiście znajdziemy też tańsze komputery, do bardziej klasycznych zadań, lecz i tutaj półka prezentuje się od ok. 3,5 tysiąca zł.

Tutaj pojawia nam się dylemat – oszczędzać przez jakiś czas i kupić fabrycznie nowy sprzęt czy lepiej kupić taniego notebooka, którego podzespoły będą nam bardziej przeszkadzać niż pomagać?

Obie opcje nie wydają się nam satysfakcjonujące, prawda? Jest jeszcze jedno wyjście – zakup upatrzonego modelu w wersji poleasingowej.

Laptop poleasingowy? Przecież to używany!

Jest to prawdą, że leasebooki, czyli notebooki poleasingowe, były wcześniej użytkowane. Obowiązuje je jednak inny tytuł i inne zasady sprzedaży, znacznie korzystniejsze niż w przypadku urządzeń sprzedawanych jako „używane”

Od leasingu do sprzedaży

Warto na początek określić jak wygląda okres leasingu takich notebooków. Zazwyczaj przedsiębiorstwa potrzebują aktualizować swoje wyposażenie co jakiś czas, dlatego nie zawsze opłaca im się bezpośredni zakup danych urządzeń.

Po upływie np. dwóch lat firma ma możliwość całkowitego kupna leasingowanych urządzeń lub wymiany na nowe. W drugim przypadku notebooki poleasingowe trafiają bardzo często do sprzedaży w znacznie niższych cenach niż pierwotnie, ze względu na wliczoną amortyzację

Na moment przed trafieniem do sprzedaży (czy to u hurtownika czy już bezpośrednio u detalisty) komputery są poddawane testom i oględzinom, na podstawie których nadawana jest im klasa towaru – A lub B (sporadycznie C).

Klasy towarów

  • Klasa A charakteryzuje się bardzo dobrym stanem technicznym i wizualnym. Zazwyczaj ślady użytkowania nie są specjalnie widoczne lub występują w postaci drobnych otarć, lub zarysowań na obudowie.
  • Klasa B zaś reprezentuje urządzenia, które posiadają widoczne ślady użytkowania. Mimo to, ich działanie powinno prezentować się na wysokim poziomie, z wydajnością niebudzącej jakichkolwiek wątpliwości.
  • Klasa C – ten dział to urządzenia sprawne lecz niekompletne np. brak zaślepki, klapki, baterii itp.

Cena a jakość

W tym punkcie dochodzimy do kluczowego momentu jakim jest zestawienie jakości do ceny. Biorąc pod uwagę klasę A+/A (ewentualnie A-) nie musimy mieć jakichkolwiek wątpliwości.

Świetnie to zobaczymy na przykładzie notebooka Dell Latitude E5440 zestawiając dwa warianty o tych samych podzespołach. Fabrycznie nowy kupimy za ok. 3600 zł, podczas gdy wersja poleasingowa w klasie A wyniesie nas zaledwie 1200 zł. Cena trzykrotnie mniejsza zaś różnica w jakości niemalże niedostrzegalna.

Tworzy nam to niesamowitą okazję do oszczędzania i zakupu porządnego notebooka stosunkowo niewielkim kosztem.

W przypadku klasy B stosunek ceny do jakości prezentuje się także bardzo korzystnie. Jest to opcja polecana osobom, które nie zwracają szczególnie uwagę na wygląd a bardziej na wnętrze urządzenia. W klasie B możemy spotkać się także z drobnymi przebarwieniami na matrycy lub kilkoma martwymi pikselami jednak pamiętajmy, że w tym przypadku cena będzie znacznie bardziej obniżona niż ma to miejsce w klasie A.

Bateria

Patrząc obiektywnie musimy powiedzieć, że mimo iż wydajność będzie się prezentowała na wysokim poziomie, to wytrzymałość baterii może nie dorównywać już fabrycznie nowej. W przypadku gdy przez większość czasu pracujemy na podłączonym zasilaczu, nie odczujemy jakiejkolwiek różnicy i zakup urządzenia poleasingowego będzie dla nas istną bajką.

Gdy chcemy, by notebook służył jako mobilne urządzenie, musimy przyłożyć większą wagę do sprawdzenia baterii przed zakupem. Zawsze jest możliwość sprawdzenia ile cyklów ładowania ma za sobą akumulator, dzięki czemu oszacujemy mniej więcej jego żywotność. Gdy okaże się, że długość trzymania baterii nie satysfakcjonuje nas wystarczająco, możemy:

  • Poprosić o inny egzemplarz danego modelu,
  • Oszacować koszty i zdecydować się na zakup nowej baterii.

Przy drugim wariancie łączny koszt zakupu będzie wyższy, lecz w dalszym ciągu ostateczna kwota może wynosić nas znacznie mniej niż w przypadku fabrycznie nowego urządzenia. Dla tych, którym zależy na wytrzymałej baterii, polecamy także notebooki klasy A+.

Mimo iż są to notebooki o tytule „poleasingowe”, to ich okres użytkowania prezentował się bardzo krótko. Dzięki temu trochę większym kosztem otrzymamy praktycznie nowego notebooka.

Leasebook, czyli urządzenie z gwarancją

Na leasebooki przypada co najmniej 3 miesiące gwarancji (zazwyczaj klasa B) lecz często wynosi nawet 12 miesięcy. Jest to dla nas zabezpieczeniem, że nie kupujemy kota w worku. Nawet jeśli odkryjemy niezbyt przyjemny niuans lub jeśli komputer zawiedzie nas nie z naszej winy, jesteśmy chronieni prawem gwarancji.

Podsumowanie

  • Zakup leasebooka to okazja na zdobycie mocnego sprzętu niskim kosztem.
  • Występują zazwyczaj dwie klasy jakościowe leasebooków – A i B – są to urządzenia w stu procentach sprawne, z drobnymi bądź większymi śladami użytkowania.
  • Akumulator w notebookach poleasingowych prezentuje czasami krótszy czas działania niż fabrycznie nowy, lecz leasebookach klasy A+ i A znajdziemy najlepsze modele.
  • Leasebooki są objęte gwarancją dzięki czemu masz pewność, że jest to bezpieczny zakup.
  • Notebooki poleasingowe prezentują najwyższą jakość działania a ich podzespoły są w stu procentach sprawne.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel