Jakie są najczęstsze problemy z laptopem?

2021-04-30
Jakie są najczęstsze problemy z laptopem?

Problemy z laptopem mogą przytrafić się każdemu użytkownikowi. Czy wiesz, że w ciągu pierwszych lat użytkowania co trzeci notebook ulega awarii? Niektóre problemy z laptopem można rozwiązać samodzielnie, ale część może wymagać konsultacji ze specjalistą. W tym artykule zawarliśmy najczęściej występujące sytuacje i usterki, których doświadczają nasi klienci. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w naszym zestawieniu znalazł się problem, z którym akurat się borykasz. 

Dlaczego laptopy częściej ulegają awariom?

Laptop, w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego, jest urządzeniem, które powstało z myślą o mobilności. Notebook musi więc znosić transport w torbie czy plecaku w różnych warunkach. W trakcie podróży urządzenie jest narażone nie tylko na zbyt wysoką czy niską temperaturę otoczenia. Dodatkowym czynnikiem są także wstrząsy, które stanowią nieodłączny element transportu. 

Podobnie jak inne urządzenia elektroniczne – również laptopy mogą ulegać awariom. Z uwagi na wyżej wspomniane czynniki, w komputerach osobistych może pojawiać się więcej problemów niż w wariantach stacjonarnych czy AIO. Część drobnych usterek można rzecz jasna naprawić samodzielnie, ale w wielu przypadkach konieczna będzie pomoc wykwalifikowanego serwisu. Przyjrzyjmy się teraz najczęściej występującym problemom z komputerami osobistymi.

Wygodne laptopy do 1000 zł

Zalanie laptopa – co zrobić?

Codziennej pracy z laptopem często towarzyszy kawa, herbata czy innego rodzaju napoje. W związku z tym zalanie laptopa może zdarzyć się praktycznie każdemu. Zanim się to wydarzy, warto wiedzieć jak zachować się w tego typu sytuacji. 

Zalałeś laptopa? Reaguj błyskawicznie! Natychmiast odłącz urządzenie od źródła zasilania i wyjmij baterię. Następnie zetrzyj ciecz i pozostaw do wyschnięcia. Nie próbuj osuszać laptopa suszarką lub innym urządzeniem emitującym ciepło. Takie działanie może przysporzyć więcej problemów niż korzyści.

Zalany laptop należy zanieść do serwisu. To czy komputer osobisty będzie można naprawić zależy od wielu czynników. Specjalista zweryfikuje czy poszczególne podzespoły uległy uszkodzeniu a także przeprowadzi ich profesjonalną wymianę, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Laptop wyłącza się podczas pracy – co może być przyczyną?

Laptop niespodziewanie wyłącza się podczas pracy? To może świadczyć o nieskutecznym układzie chłodzenia. Nadmierne nagrzewanie się laptopa może być też spowodowane użytkowaniem go na nieodpowiedniej powierzchni. Szczególnie w starszych urządzeniach winowajcą takiego stanu rzeczy może okazać się stara pasta termoprzewodząca czy zakurzony układ chłodzenia. 

Jeśli laptop wyłącza się samodzielnie podczas pracy – możesz skorzystać ze sprężonego powietrza, żeby samodzielnie przeczyścić układ chłodzenia. Dodatkowym atutem będzie także zmiana przyzwyczajeń. Pamiętaj, że laptopy nie przepadają za nierównymi powierzchniami, takie jak łóżko czy kołdra. 

Jeżeli wyżej wspomniane metody nie wyeliminują problemu nagrzewającego się laptopa – warto zabrać urządzenie do serwisu. Profesjonalista zweryfikuje przyczynę znacznie szybciej, niż właściciel laptopa.

Notebooki Dell w klasie Select

Uszkodzona matryca – samodzielna wymiana czy serwis?

Matryca jest elementem, który dość często ulega uszkodzeniom mechanicznym. Dotyczy to w szczególności modeli regularnie podróżujących ze swoim właścicielem. Wstrząsy, wahania temperatury otoczenia czy niedelikatne obchodzenie się w urządzeniem – to wszystko może być przyczyną uszkodzenia ekranu. Pęknięcia matrycy, migotanie ekranu czy tzw. bad pixele skutecznie uniemożliwiają komfortową pracę z laptopem. 

Jeśli występuje u Ciebie problem z matrycą – powinieneś koniecznie zgłosić się do serwisu. Samodzielna wymiana tego elementu przez osobę niedoświadczoną może przynieść więcej szkód niż pożytku. Dostarczając laptopa do profesjonalnego serwisu można być pewnym fachowego przeprowadzenia wszelkich czynności związanych z wymianą matrycy.

Serwis laptopów – wybierz profesjonalistów

Usterka czy awaria może wystąpić w dowolnym urządzeniu. Nie inaczej jest w przypadku komputerów osobistych. Niektóre problemy z laptopem możesz rozwiązać samodzielnie, jak chociażby dokręcenie luźnych zawiasów czy powierzchowne przedmuchanie układu chłodzenia. Często jednak zdarza się, że skuteczna naprawa nie może obyć się bez udziału profesjonalistów.

Serwis laptopów Vedion tworzy grupa ekspertów zajmująca się nie tylko realizowaniem gwarancji. Nieważne czy chodzi o rozszerzenie pamięci operacyjnej czy też wymianę podzespołów – zespół specjalistów szybko zlokalizuje usterkę i proponuje właścicielowi urządzenia najlepsze rozwiązanie

Jeżeli Twój laptop się zepsuł i nie jesteś pewien co powinieneś zrobić – zapytaj nas! Odwiedź serwis laptopów w Warszawie pod adresem sklepu Vedion.

pixel