Różne układy klawiatur - poznaj różnice i wybierz świadomie

2023-05-24
Różne układy klawiatur - poznaj różnice i wybierz świadomie

Klawiatura to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera czy nawet tabletu – korzystamy z niej najczęściej i bardzo mocno wpływa na ergonomikę i jakość naszej pracy. Dlatego też warto zwrócić uwagę na układ klawiatury, której będziemy używać.

QWERTY - najpopularniejszy w Polsce

W Polsce najpopularniejszym układem klawiatur jest QWERTY, który producenci stosują w większości swoich laptopów czy akcesoriów. Podobnie jest w wielu krajach na świecie – ta wersja jest nazywana klawiaturą US-International. Polska klawiatura QWERTY ma znaki diakrytyczne (ą, ę, ś, ć itp.) umieszczone na klawiszach takich jak: A, E, S, C itp.

QWERTY - najpopularniejszy w Polsce. Źródło: freepik.com

Przy zakupie laptopa lub klawiatury warto zwrócić uwagę, czy klawiatura nie jest odmianą lokalną wersji US-International. W wielu sklepach z odnowioną elektroniką dostępne są wersje Nordic. Podobnie jak klawiatura polska, nordycki odpowiednik ma lokalne znaki diakrytyczne stosowane w językach norweskim, szwedzkim, duńskim i fińskim. Jest także wiele innych lokalnych wersji klawiatury US, np. klawiatura brytyjska, które różnią się pojedynczymi znakami specjalnymi. Mogą one przeszkadzać polskim użytkownikom.

W Polsce najczęściej korzysta się z tzw. układu klawiatury programisty, który wymaga jednoczesnego użycia klawisza funkcyjnego Alt i litery w celu zapisu polskiego znaku diakrytycznego (np. Alt+a = ą).

QWERTZ - występujący głównie w krajach niemieckojęzycznych

QWERTZ to rodzaj klawiatury, który jest stosowany przede wszystkim w krajach niemieckojęzycznych, takich jak Niemcy, Austria i Szwajcaria. W tym układzie klawisze Y i Z zostały zamienione miejscami, a litery Ä i ß zostały dodane.

QWERTZ - występujący głównie w krajach niemieckojęzycznych. Źródło: freepik.com

Taki układ klawiszy może być bardzo uciążliwy dla osób przyzwyczajonych do QWERTY. Zjawisko to bierze się głównie z faktu wcześniej wspomnianej zamiany klawiszy Y oraz Z, która dla użytkowników piszących wzrokowo może być myląca i niewygodna.

AZERTY - układ przystosowany do krajów Europy kontynentalnej

AZERTY to układ klawiatury, który jest używany w większości krajów Europy kontynentalnej, w tym we Francji, Belgii i Szwajcarii. W tym układzie klawiatury, klawisze A i Q zostały zamienione miejscami, podobna sytuacja występuje z klawiszami Z oraz W. Przyciski M oraz N także zostały przeniesione w inne miejsca.

AZERTY - układ przystosowany do krajów Europy kontynentalnej. Źródło: freepik.com

Podobnie jak w przypadku klawiatury niemieckiej, korzystanie z AZERTY może być bardzo uciążliwe dla polskich użytkowników.

Układ klawiatury to coś więcej niż tylko znaki

Wielu producentów klawiatur oferuje dodatkowe przyciski multimedialne, które umożliwiają kontrolę odtwarzacza muzyki, regulację głośności, wyciszanie dźwięku czy otwieranie przeglądarki internetowej. Klawisze te są bardzo wygodne i pozwalają na szybsze i łatwiejsze korzystanie z wielu funkcji, bez potrzeby szukania ich w menu czy panelu sterowania systemu. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie klawiatura ma te funkcje, jeśli uważasz, że będą Ci potrzebne.

Klawiatury z oferty Vedion

Często sprzedawcy korzystają ze zdjęć producenta, które mogą się różnić od faktycznych, lokalnych wersji. Warto upewnić się w sklepie, czy prezentowany na zdjęciach układ jest taki w rzeczywistości.

Ważnym elementem jest także fakt czy klawiatura jest mechaniczna, czy membranowa. Różnice w użytkowaniu wyżej wspomnianych rodzajów jest ogromna. Stąd też zalecamy zapoznać się z naszym artykułem na ten temat.

Jak zmienić układ klawiatury?

Często zdarza się, że nie wiedząc czemu zamieniają nam się klawisze Z i Y, tzn. naciskamy klawisz Z na naszej klawiaturze a na ekranie widać Y. Bierze się to ze zmiany języka klawiatury od strony oprogramowania. Możemy zrobić to świadomie – np. pisząc w różnych językach możemy specjalnie zmieniać układ klawiatury – lub nieświadomie naciskając przez przypadek konkretny układ klawiszy.

Jak zmienić układ klawiatury? Źródło: freepik.com

Ctrl + Shift = zmiana układu klawiatury. Jeżeli zmieniłeś go przez przypadek, najprawdopodobniej nacisnąłeś te klawisze nieświadomie. Układ można też zmienić w ustawieniach systemowych (Ustawienia/Edytuj opcje języka i klawiatury).

Naklejki

Dla osób, które chcą zmienić układ klawiatury bez konieczności kupowania nowej, powstało tanie i proste rozwiązanie. Naklejki na klawiaturę to nakładki, które nakleja się na istniejące klawisze, zmieniając ich oznaczenia i umiejscowienie.

pixel