Laptop dla nauczyciela - jaki wybrać?

2022-08-19
Laptop dla nauczyciela - jaki wybrać?

Laptop to urządzenie, które powinien mieć w domu każdy nauczyciel. Szczególnie obecnie, gdy współczesna edukacja niekiedy wciąż opiera się na lekcjach przeprowadzanych zdalnie. Zadaniem pedagoga jest bowiem nie tylko przygotowywanie materiałów na następne zajęcia. Umiejętność obsługi programów do wideokonferencji, rzutnika, tablicy multimedialnej czy poszukiwanie nowych form samokształcenia — wszystko to stanowi istotne aspekty pracy każdego edukatora.

Dofinansowanie do laptopa dla nauczycieli

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiedział, że w przyszłym roku szkolnym 2023-2024 nauczyciele pracujący w publicznych szkołach podstawowych, będą mogli ubiegać się o bon o wartości 2500 zł na zakup laptopa. Jest to niewątpliwie krok w przód jeśli chodzi o zwiększenie cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Taki laptop niejednemu nauczycielowi ułatwi pracę z najmłodszymi, chociażby prowadząc zajęcia zdalne czy do przygotowywania materiałów dla uczniów. Co jeszcze wiemy?

  • Bon dostępny będzie raz na 5 lat,
  • nie podlega on wymianie na gotówkę,
  • wartość zakupionego laptopa może być wyższa niż kwota dofinansowania,
  • laptop zakupiony z dofinansowania nie będzie mógł być sprzedany przez 3 lata od zakupu,
  • pierwsze bony trafią do nauczycieli klas czwartych szkół podstawowych.

Obecnie wiele nie wiemy na temat wyżej wspomnianego projektu, jednak jeśli będą aktualizacje- poinformujemy Was!

Laptop dla nauczyciela - jaki powinien być?

Już na wstępie warto zadać sobie pytanie, jaki w gruncie rzeczy powinien być laptop dla nauczyciela. Bez dwóch zdań powinien być wydajny. Jego specyfikacja powinna więc uwzględniać przynajmniej 2-rdzeniowy, 4-wątkowy procesor o taktowaniu minimum 1.5 GHz (dobrze sprawdzą się nie tylko nowe jednostki Intel Core i3 11. generacji, ale też starsze modele Intel Core i5 6., 7. i 8. generacji, które można znaleźć w laptopach poleasingowych). Ilość pamięci cache procesora powinna wynieść minimum 4 MB. Nie obejdzie się również bez 8 GB pamięci RAM DRR3L bądź DDR4 o taktowaniu przynajmniej 1866 Mhz. Taka ilość pamięci jest dziś niezbędnym minimum, pozwalającym na obsługę kilku aplikacji jednocześnie. Zbędna okaże się za to dedykowana karta graficzna. W typowej pracy nauczyciela nie jest ona wymagana. Zintegrowany z procesorem układ w zupełności poradzi sobie z wyświetlaniem materiałów multimedialnych, jak i poprawną obsługą urządzeń takich jak rzutniki. Bardzo ważny jest z kolei nośnik. Każdy wydajny laptop powinien mieć nośnik SSD o pojemności przynajmniej 128 GB. Dyski półprzewodnikowe (SSD) są znacznie szybsze od tradycyjnych, pozwolą więc na błyskawiczne uruchamianie systemu, aplikacji i wiele więcej. Dla nauczycieli przechowujących dane edukacyjne na nośniku dobrym wyborem będzie też dodatkowy dysk HDD. Dzięki niemu możliwe stanie się magazynowanie dużej ilości plików. Dlaczego akurat dysk HDD, a nie SSD? Bo nośniki SSD o dużej pojemności są drogie, a uruchamianie zwykłych materiałów edukacyjnych nie wymaga możliwie najwyższej prędkości odczytu.

Laptop I książki na biurku - sklep vedion.pl
Wybór laptopa dla nauczyciela może być prosty. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Źródło: freepik.com.

W pracy nauczyciela równie istotne są również porty i złącza. Dzięki nim podłączymy urządzenie do rzutnika, dodatkowych urządzeń multimedialnych i nie tylko. Każdy laptop dla nauczyciela powinien być więc wyposażony w przynajmniej jedno nowsze złącze cyfrowe (np. HDMI, DisplayPort) oraz jedno starsze, analogowe złącze (DVI-A, VGA), które mimo wszystko może przydać się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do najnowocześniejszych urządzeń multimedialnych. Ważne są też porty USB. 2 porty USB 2.0 są niezbędnym minimum. Oprócz tego dobrze, aby laptop wyposażony był w przynajmniej jedno złącze umożliwiające podłączenie słuchawek, jak i mikrofonu (combo). Nie można też zapomnieć o baterii - w tym wypadku dobrze jest wybrać model, który zapewni kilka godzin pracy.

Nauczyciel z laptopem na schodach - sklep vedion.pl
Przyzwoita bateria pozwala na korzystanie laptopa w każdym miejscu i przenoszenie go bez konieczności posiadania zasilania z ładowarki. Źródło: freepik.com.

Bardzo ważny jest również sam ekran. Standardem powinien być więc ekran o przekątnej 15,6", rozdzielczości FullHD (1920 x 1080) i odświeżaniu minimum 60 Hz. Taki obraz jest nie tylko ostry, ale też nie męczy zanadto wzroku, a przy wielogodzinnej pracy ma to znaczenie. Nie warto też rezygnować z dobrej jakości wykonania. Każdy laptop dla nauczyciela powinien być w miarę lekki, jednak wytrzymały. W tym wypadku doskonale sprawdzą się modele premium (np. poleasingowe biznesowe laptopy), których elementy wykonano ze stopów metali, a nie typowego dla klasy konsumenckiej plastiku.

W czym sprawdzi się dobrze dobrany laptop dla nauczyciela?

Wybór laptopa to jedno, jednak większość z Was zapewne zastanawia się, co potrafi laptop dla nauczyciela, który wyróżnia się przynajmniej taką specyfikacją, jaką wskazaliśmy. Już na wstępie warto podkreślić, ze oprócz tradycyjnej pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie, model ten pozwoli na wykorzystania go do wdrożenia nowatorskich rozwiązań pedagogicznych czy też nauki nowych umiejętności. Do popularniejszych należy chociażby obsługa rzutnika, multimedialnej tablicy czy też ciekawych programów wspierających szkolnictwo. Z jakich aplikacji może korzystać nauczyciel, żeby jeszcze bardziej zainteresować swoich uczniów?

Za przykład niech posłużą programy do tworzenia quizów na aplikacje mobilne. Wykorzystując aplikacje takie jak Kahoot, Firebox czy Testportal, nauczyciel może samodzielnie stworzyć sprawdzian w formie online. Taka forma sprawdzania wiedzy z pewnością przypadnie do gustu nie tylko młodszym, ale również starszym uczniom - z tym również laptop dla nauczyciela poradzi sobie bez trudu. Co więcej, badania jasno pokazują, że korzystanie z interaktywnych rozwiązań wpływa na efektywność nauki i motywację do zdobywania wiedzy — i to niezależnie od wieku uczniów.

Oprócz tego posiadanie laptopa zwiększa także możliwości pedagoga. Nauczyciel z dostępem do laptopa ma także możliwość samodzielnego kształcenia własnych umiejętności, bez wychodzenia z domu. Pedagog może zapisać się na interesujący go kurs internetowy a dzięki temu stale się rozwijać, co z pewnością przełoży się na jakość prowadzonych przez niego lekcji.

Nauczyciel przy laptopie - sklep vedion.pl
Laptop znacząco zwiększa możliwość zdobywania nowej wiedzy i to nie tylko z korzyścią dla uczniów. Źródło: freepik.com.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając laptop dla nauczyciela?

O najważniejszych aspektach, takich jak specyfikacja urządzenia napisaliśmy już wcześniej. Są jednak elementy, na które dodatkowo warto zwrócić uwagę przy wyborze. Należy do nich np:

  • Klawiatura i gładzik - w pracy z laptopem mało kto wykorzystuje klawiaturę i gładzik tak często, jak nauczyciele. Z tego powodu warto szczególną uwagę zwrócić na jakość zarówno jednego, jak i drugiego elementu. Idealnie, gdyby klawiatura była pełnowymiarowa, w miarę cicha, wyróżniała się dobrym skokiem i czuciem klawiszy. W przypadku gładzika polecamy modele z panelami dotykowymi, które pozwalają skonfigurować różnorodne gesty. Dzięki nim praca na urządzeniu staje się szybsza i przyjemniejsza.
  • Głośniki, mikrofon i kamera - mogłoby się wydawać, że niemal każdy laptop wyposaża się dziś w mikrofon, głośniki oraz kamerę. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy laptop może pochwalić się wbudowaną osłoną kamery gwarantującą prywatność. Podobnie jest w przypadku głośników. Chcesz odtwarzać z nich materiały dla swoich uczniów? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby w laptopie znalazły się głośniki stereo. Również mikrofon może różnić się od standardowego, montowanego w wielu laptopach. Niektóre z nich w inteligentny sposób odszumiają otoczenie, gwarantując czysty przekaz, co ma naprawdę duże znaczenie w przypadku zajęć zdalnych.
Pisanie na klawiaturze - sklep vedion.pl
Klawiatura to bardzo ważny punkt każdego laptopa dla nauczyciela. Źródło: freepik.com.

Laptopy dla nauczyciela - podstawowe narzędzie pracy

Dotychczas laptopy nie były nauczycielom niezbędne do pracy. Jednak sytuacja pandemiczna zmieniła to i obecnie laptopy funkcjonują jako podstawowe narzędzie dydaktyczne. Konieczność nauki zdalnej wymusiła na pedagogach zapoznanie się z wieloma programami, bez których prowadzenie zajęć nie jest możliwe. Mowa tutaj głównie o aplikacjach do wideokonferencji — przykładowo Microsoft Teams lub Zoom.

Z uwagi na problem pandemii Covid-19, Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzić kolejne dofinansowanie dla nauczycieli, obejmujące zakup sprzętu do pracy dydaktycznej. Mowa tu o programie ,,Aktywna tablica”, którego projekt rozporządzenia trafił w czerwcu ubiegłego roku do opiniowania. Według wstępnych założeń, dofinansowanie ma wynosić nawet do 14 tys złotych i zamierza obejmować zakup zestawów zawierających: laptopy, mikrofony, statywy, a także innego rodzaju urządzenia, mogące wesprzeć codzienną pracę pedagoga.

Nauczyciel prowadzący lekcję zdalną - sklep vedion.pl
Laptop stał się nieodzownym elementem wyposażenia każdego nauczyciela. Źródło: freepik.com.

Kolejna edycja programu na lata 2020-2024 obejmuje także pomoc uczniom posiadającym specjalne potrzeby edukacyjne. Mowa tutaj również dzieciach z niepełnosprawnościami. W tym przypadku szkoła może wnioskować o wyższe dofinansowanie wynoszące maksymalnie 35 tys. złotych. Ponadto specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze mają szansę na otrzymanie nawet 100 tys. na zakup drukarki.

Co warto podkreślić - zarówno w tym roku, jak i w kolejnych latach trwania programu, kładzie się nacisk na doposażenie szkół w sprzęt umożliwiający kształcenie na odległość. Oprócz dofinansowania sprzętu niezbędnego do pracy nauczyciela program obejmuje także szkolenia nauczycieli — edukacja ma odbyć się poprzez udział w  wielu konferencjach i spotkaniach. Ich celem jest przeszkolenie pedagogów pod kątem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. I choć na razie nie ma informacji na temat ostatecznego wdrożenia programu ,,Aktywna tablica” w życie, warto już teraz zastanowić się nad ewentualnością zakupu sprzętu komputerowego do pracy w placówkach edukacyjnych.

Laptop dla nauczyciela — dlaczego warto rozważyć model poleasingowy?

Zakup nowego laptopa wiąże się zwykle z większą inwestycją. Decydując się na zakup laptopa poleasingowego możesz zaoszczędzić, a jednocześnie otrzymać sprzęt jakości premium. Wynika to z faktu, iż modele biznesowe wyróżniają się szeregiem dodatkowych funkcjonalności, takich jak matowa matryca, odporna na zalania klawiatura czy wzmocniona obudowa. Oprócz tego są one w pełni bezpieczne. Niektóre laptopy wyposaża się np. w szczególnie funkcjonalne dodatki, takie jak czytnik linii papilarnych, dzięki któremu zabezpieczysz swój komputer (często również foldery i konta). Większość takich modeli wyróżnia się zabezpieczeniami na poziomie biznesowym, gwarantując pełną ochronę danych, a to duża przewaga nad typowo konsumenckimi, nowymi urządzeniami. Niektórzy sprzedawcy za niewielką dopłatą oferują nawet pełną wymianę nośników. Oznacza to, że za ułamek ceny można nabyć model, który niewiele różni się od nowego laptopa, spełnia biznesowe normy bezpieczeństwa i jest przy tym tańszy nawet o ponad 1000 złotych.

Chłopiec unoszący rękę na lekcji zdalnej - sklep vedion.pl
Laptopy poleasingowe to świetny wybór nie tylko dla nauczycieli. Źródło: freepik.com.

Warto dodać, że kupno laptopa poleasingowego u sprawdzonego i zaufanego sprzedawcy nie jest obarczone żadnym ryzykiem. Dlaczego? Bo urządzenia te przechodzą serię rygorystycznych testów diagnostycznych, co gwarantuje Ci 100% sprawności Twojego nowego notebooka. Co więcej, kupując laptop dla nauczyciela np. w sklepie Vedion, zyskujesz gwarancję do 24 miesięcy, a także pełną ochronę konsumencką.

Jaki laptop dla nauczyciela? Polecane modele w 2022 roku.

Skoro wiecie już, czym powinien wyróżniać się laptop dla nauczyciela, czas wybrać dokładnie taki, który spełni oczekiwania. Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych, polecanych urządzeń. Wśród nich znalazły się również urządzenia poleasingowe, które w praktyce zadowolą nawet najbardziej wymagających.

1. Dell Latitude 5480 - dla osób poszukujących absolutnie najtańszego, wydajnego laptopa - 1099 zł.

Dell Latitude 5480 na białym tle - sklep vedion.pl
Najtańszy rozsądny laptop? Okazuje się, że da się go kupić za jedynie 1099 zł. Źródło: vedion.pl.

Dell Latitude 5480 to wyjątkowa propozycja, od której warto rozpocząć nasze zestawienie. Dlaczego? Bo to prawdopodobnie najtańszy rozsądny laptop, jaki można kupić. Kosztuje znacznie poniżej 2000 zł, ale co najważniejsze - wciąż zachowuje świetną wydajność. Głównie za sprawą procesora Intel Core i5-7470HQ, 8 GB pamięci RAM oraz nośnika SSD o pojemności 256 GB. Jak na taką cenę, parametry robią wrażenie. Nie inaczej jest z wykonaniem. Modele z serii Latitude cenione są za swoją wytrzymałość, prostotę i niezawodność. Głównym wyróżnikiem jest w tym wypadku obudowa stworzona z mieszanki metali lekkich. W sam raz dla osób poszukujących bardzo wytrzymałego laptopa za mniej niż 2000 zł.

2. Dell Latitude 7490 - funkcjonalny, z dotykowym ekranem - 1449 zł.

Dell Latitude 7490 na białym tle - sklep vedion.pl
Dotykowy ekran w pełnowartościowym laptopie za mniej niż 2000 zł? To możliwe. Źródło: vedion.pl

Pełnowartościowy i wydajny laptop do pracy z dotykowym ekranem? Taki model wcale nie musi kosztować wiele. Dell Latitude 7490 sprawdzi się w tej roli idealnie. Oprócz dotykowego, 14-calowego ekranu o rozdzielczości FullHD zapewnia świetną wydajność. Dba o to procesor niskonapięciowy procesor Intel Core i5-8350U, aż 16 GB pamięci RAM a nawet nośnik SSD o pojemności 256 GB. Wytrzymały i elegancki, dedykowany osobom poszukującym sprzętu wysoce funkcjonalnego.

3. Dell Precision 7520 WorkStation - przeznaczony dla bardziej wymagających - 2699 zł.

Dell Precision nie należy do najtańszych laptopów w naszym zestawieniu. Mimo wszystko naprawdę warto rozważyć jego zakup. Źródło: vedion.pl

Dell Precision 7520 WorkStation to bez dwóch zdań najlepszy, ale i najdroższy laptop w naszym zestawieniu. Mimo wszystko cena idzie w parze z wydajnością. Na pokładzie znalazł się procesor Intel Core i7-6920HQ, aż 16 GB pamięci RAM DDR4, a nawet dysk SSD 512 GB. Model ten może także się pochwalić dedykowaną kartą graficzną M2200M, która z powodzeniem starczy na długie lata użytkowania. Oprócz tego w pełni matowa matryca FullHD 15,6", dzięki niej prowadzenie zajęć stanie się przyjemniejsze.

Laptop dla nauczyciela - jaki wybrać? Podsumowanie

Jak więc widać, wybór laptopa dla nauczyciela powinien być w pełni przemyślany. Nie każdy model sprawdzi się bowiem tak dobrze, jak można oczekiwać. Istotna jest przede wszystkim specyfikacja, ale konieczność łączenia się z multimedialnymi urządzeniami obecnymi w szkołach sprawia, że bardzo ważne są też odpowiednie złącza. Najważniejsze jest jednak to, że dobrze wyposażony laptop dla nauczyciela nie musi być drogi. Szczególnie, jeśli rozważymy wydajne, w pełni odnowione laptopy poleasingowe.

pixel