JAK DOBRAĆ PODZESPOŁY DO KOMPUTERA?

2018-10-31
JAK DOBRAĆ PODZESPOŁY DO KOMPUTERA?

Vedion - Pytania

Po zakupie komputera raczej nie chcemy mieć z nim kłopotów. Zależy nam na płynnym działaniu i odpowiedniej wydajności podczas naszej pracy. No właśnie – od tego należy zacząć – „do czego potrzebuję komputera?”

Czym się wyróżniają notebooki biznesowe?

W tym artykule omówimy dobór poszczególnych podzespołów dla trzech grup:

Basic – grupa, która potrzebuje komputera do podstawowych zadań takich jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów, kontakt przez Skype czy do zwykłych zadań biurowych. Są tutaj zaprezentowane budżetowe rozwiązania, które nie będą ciężkim materiałem dla kieszeni.

Wydajna – grupa, której zależy na mocniejszym sprzęcie. Nie lubi ograniczeń. Potrzebuje komputera do pracy przy bardziej skomplikowanych procesach takich jak: praca na wielu aplikacjach jednocześnie, poruszanie się w obszernych arkuszach kalkulacyjnych, programowanie czy nawet obsługa wymagających programów.

Ultra – grupa, która potrzebuje od sprzętu maksymalnej wydajności podczas pracy przy montażu filmowym, obszernych projektach graficznych czy także przy współpracy z mocnymi programami i aplikacjami.

Procesor

Basic
Przy tym wariancie możemy wybrać procesory pokroju serii Intel Core 2 Duo czy Intel Celeron 3000. Spokojnie dadzą sobie radę przy wykonywaniu podstawowych zadań. Zagwarantują działanie na optymalnym poziomie.
Możemy wskoczyć także poziom wyżej i zainwestować w procesor Intel Core i3, który z pewnością spełni wymagania w kategorii Basic.

Wydajna
Tutaj zalecanymi rozwiązaniami są procesory między mocniejszymi Intel Core i3 a Intel Core i5 (lub AMD Ryzen 3 – 5, ewentualnie AMD FX8000E). Są to solidne sprzęty reprezentujące porządną jakość i prędkość wykonywania poleceń. Oczywistą rzeczą jest, że zapłacimy tutaj więcej lecz czyż w grę nie wchodzi nasz komfort i jakość naszej pracy?

Ultra
Nazwa grupy sama wskazuje rodzaj procesora jaki potrzebujemy. Potrzebna nam jest w tym wypadku maszyna, która udźwignie naprawdę wymagające dobrej kondycji procesy. Warto zacząć od procesora Intel Core i5 8600K do Intel Core i7. Warto także polecić procesory serii Intel Xeon, których budowa i przystosowanie znacznie różni się od wcześniej wymienionego rodzeństwa.
Ich głównym celem jest długowieczność nawet przy pracy 24h na dobę. Intel Xeon jest zalecany przy współpracy z profesjonalnym oprogramowaniem i wymagających procesach.

Karta graficzna

Basic - Wydajna
Te dwa warianty służą raczej pracy biurowej, podczas której nie wykonuje się czynności obciążających w dużej mierze kartę graficzną. Przy tych grupach spokojnie wystarczą standardowe, zintegrowane karty np. Intel HD. Odtwarzanie filmów, wczytywanie programów i wszystkie najpotrzebniejsze funkcje zostaną Ci umożliwione.

Ultra
Tutaj dobór karty graficznej musimy przemyśleć znacznie poważniej. Zależnie od zaawansowanych procesów jakie planujemy wykonywać na komputerze, taką kartę graficzną musimy dobrać. Oczywiście – zawsze możemy wybrać najdroższą Nvidię GTX, ale czy jest nam potrzebny aż taki poziom?

Jeśli skupiamy się na grach – owszem. Wybór mocnego modelu karty graficznej z serii GTX (lub np. odpowiednika z serii Radeon) będzie świetną sprawą. Aby wybrać tę odpowiednią, możemy sugerować się opiniami i rankingami wydajności poszczególnych modeli, co będzie stanowić dla nas porządną dawkę informacji. Takie tabele możemy znaleźć na takich stronach jak np. benchmark.pl. Sprzętowi gamingowemu poświęcimy jednak więcej czasu w kolejnym artykule.

A co jeśli montaż filmowy, projektowanie 3D czy grafika są głównymi zajęciami podczas naszego dnia pracy? No tutaj możemy zaproponować modele Nvidii Quadro od K2000 do K5000. Są to mocne karty stworzone dla takich grup, które zajmują się wyżej wymienionymi zajęciami. Oczywiście tutaj także polecamy przegląd rankingów wydajności i sprawdzenie jak konkretny model sprawdza się przy danym zajęciu.

Pamięć RAM

Basic
Przy podstawowych zajęciach ilość pamięci RAM nie jest aż tak znacząca. Najmniejszą jednak wartością od których powinniśmy zacząć wyliczać to 2GB pamięci RAM. W dzisiejszych czasach może to jednak stanowić pewną barierę w momencie, gdy potrzebujemy otworzyć kilka aplikacji jednocześnie, więcej kart w przeglądarce itp.
Bezpieczniejszym wyborem będzie jednak tutaj wybór 4GB RAMu, który nie będzie stanowił dużo większego obciążenia dla kieszeni a zapewni wyższy komfort pracy.

Wydajna
Zależnie od naszych potrzeb powinniśmy manewrować w przedziale 4 – 8 GB. Druga opcja jest już porządną ilością, która przy zajęciach tej kategorii starczy z pewnością z nadmiarem.

Ultra
Przy „Ultra” zajęciach jakie wykonujemy, z pewnością powinniśmy mieć akompaniament przynajmniej 8 GB RAMu. Przy programach z których korzystasz (bądź masz zamiar), znajdziesz notkę odnośnie minimalnych wymagań systemowych, co może być cenną wskazówką podczas składania komputera.

Dysk

Generalnie dysk nie ma większego wpływu na jakość wykonywania Twojej pracy czy na wydajność działania pewnych programów. Standardowe dyski twarde tzw. HDD to rozwiązanie polecane do magazynowania plików takich jak zdjęcia, filmy, muzyka czy nawet programy. Dyski HDD są bowiem wolniejsze od tzw. Dysków SSD, które działają i wczytują dane znacznie, ale to znacznie szybciej.

„No to w czym problem? Biere SSD”. Wszystko byłoby fajnie gdyby nie różnica w cenie. Dyski SSD kosztują średnio dwa razy więcej, co przy składanym komputerze znacznie podnosi koszt. Możemy jednak pomyśleć o przyszłym upgradzie i wybrać taką płytę główną, która umożliwia podpięcie kolejnego dysku.

Podsumowanie

Wiemy, że ten artykuł z początku może wydawać się zbyt ogólny, jednak umieszczenie tu konkretnych rozwiązań byłoby błędem. Podczas składania komputera należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: do czego jest mi potrzebny komputer? Czy będę na nim grał? Jak wygląda moja codzienna praca? Ile potrzebuję mieć włączonych aplikacji w tle?

Rozważenie wszystkich możliwych kombinacji byłoby praktycznie niemożliwe, dlatego naszym celem było dostarczenie Ci pewnego rodzaju kompasu do poruszania się po lesie tych wszystkich sprzętów.

Dell precision m4800

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel