JAKI LAPTOP DLA STUDENTA?

2017-09-08
JAKI LAPTOP DLA STUDENTA?

Odpowiadając sobie na tytułowe pytanie, musimy zadać sobie pierw inne - czego student wymaga od laptopa? Jest kilka głównych cech, które powinny bezwzględnie znaleźć się na tej liście:

• Mobilność,
• Wytrzymała bateria,
• Wygodna klawiatura,
• Odpowiednio duża rozdzielczość ekranu,
• Przystosowanie do używanego oprogramowania,
• Odpowiedni dla nas dysk,
• Rozrywka,

Charakteryzacja

Mobilność

Jakby nie patrzeć – student musi wymagać mobilności od samego siebie więc warto by jego laptop nie rzucał mu dodatkowych kłód pod nogi. Musi mu on wręcz pomagać.

Tutaj przede wszystkim liczy się rozmiar (jednak rozmiar ma znaczenie). Biorąc pod uwagę, że student bardzo często będzie miał go przy sobie, laptop musi być wygodny w przenoszeniu i korzystaniu na niewielkich powierzchniach.

Polecamy więc rozglądać się za modelami o przekątnej od 12 do maksimum 15 cali, które bez problemu będziemy mogli umieścić w torbie bądź plecaku. Takie zgrabne urządzenia zapewnią nam wygodne użytkowanie podczas wykładów lub przerw w kawiarni gdzie nie zawsze mamy do dyspozycji dużą powierzchnię.

Waga – klucz do szczęścia?
Łatwo się zgodzić, że taki laptop powinien być w miarę lekki. Nosząc potęgę na swoich plecach lub rękach z pewnością nie będziemy skakać z radości. Działajmy więc mądrze i wybierzmy wagę idąc nurtem – im mniej tym lepiej.

Wytrzymała bateria

Wybierając laptopa, który ma być naszym wspaniałym kompanem na studiach, ogromne znaczenie ma wytrzymałość baterii. Nie zawsze będziemy mieli możliwość podłączenia zasilacza więc warto by umożliwiał odpowiednio długi czas pracy na własną rękę – im więcej tym lepiej (minimum 3-4 godziny).

Przed zakupem polecamy poczytać opinie o danych urządzeniach ich akumulatorach ponieważ bardzo często są one źródłem rzetelnych informacji, które mają odbicie w rzeczywistości.

laptopy biznesowe studenckie

Wygodna klawiatura

Bądź co bądź, klawiatura dla studenta odgrywa kluczową rolę. Pisanie notatek, prac, kontakt ze znajomymi – to wszystko musi odbywać się szybko i wygodnie. Szczególnie podczas wykładów, gdy chcemy zawrzeć jak najwięcej informacji, warto mieć pod ręką zaufany skok i układ klawiszy.

Tutaj możemy zdać się na opinię innych użytkowników lub samodzielnie wypróbować np. w sklepie.

Rozdzielczość ekranu

Tutaj wkraczamy już na tereny, gdzie indywidualne potrzeby i preferencje biorą górę. Polecamy wybór sprzętu o rozdzielczości 1920x1080, czyli Full HD. Da nam to bardzo szczegółowy obraz zarówno podczas pracy jak i np. oglądania filmów.

Wybierając jednak mniejsze modele, nie zawsze próg cenowy zapewni nam rozdzielczość Full HD. Bardzo często do dyspozycji będziemy mieli 1366x768 lub 1280x720, które także dadzą nam ciekawe efekty.

Przystosowanie do używanego oprogramowania

Ciężko tutaj o zwięzłą odpowiedź – mamy bowiem multum kierunków i jeszcze więcej oprogramowania z którego możemy korzystać. Jeśli potrzebujemy laptopa poleasingowego głównie do tworzenia notatek, prezentacji, kalkulacji i innych biurowych bajerów to nie musimy zbytnio szaleć - starczą nam bowiem podstawowe parametry.

Co innego w przypadku specjalnego oprogramowania typu Autocad, Photoshop itp. Są one bardziej wymagające więc warto postawić na lepsze specyfikacje, w szczególności pamięć RAM (minimum 4 GB), procesor (najlepiej z serii Intel Core i3 – i7), a także kartę graficzną.

Często stosowanym rozwiązaniem jest także połączenie typu „ komputer stacjonarny + laptop”. W takim wypadku możemy wybrać tańszy laptop, podczas gdy komputer stacjonarny będzie posiadał wszystko, co jest nam potrzebne do wymagającej dużej wydajności pracy (Minusem jest jednak to, że nie możemy wykonywać tej pracy nigdzie indziej jak w domu).

Odpowiedni dysk

Możliwości dysków zostały dokładnie przez nas przeanalizowane w tym artykule:
Jaki dysk wybrać?


Oczywiście dysk SSD zapewni nam bardzo szybką pracę i uruchomienie systemu w zaledwie kilka sekund. Z drugiej zaś strony klasyczne dyski twarde oferują nam dużą pojemność w znacznie niższej cenie.

Jest to kolejny moment, gdzie indywidualnie musimy określić czego wymagamy.

Rozrywka

Jedni wolą czytać książki, inni oglądać filmy i seriale, kolejni zaś kochają młócić w gry komputerowe. Jeśli oczekujemy działania bardziej wymagających gier, musimy wybrać podzespoły, które je udźwigną. Jest to jednak wydatek bardziej obciążający naszą kieszeń.

Modele spełniające wymagania studentów

HP EliteBook 2570P

Zalety
- Przystosowany do biurowej pracy,
- Zgrabne urządzenie – 12,5 cala,
- Wytrzymała bateria – ok 4 – 5 godzin,
- Solidna odbudowa, odporna na wgniecenia lub pęknięcia – dla studenta w sam raz,
- Wydajny procesor Intel Core i5,
- Wygodna klawiatura,
- Dostępny w bardzo dobrej cenie jako model poleasingowy,
- Przyzwoita waga…

Wady:
- … choć model nie należy do najlżejszych,
- Dość gruba odbudowa.

laptopy biznesowe studenckie HP EliteBook 2570P

 

Dell Precision M4700

Zalety:
- Ogromna wydajność,
- Udźwignie gry z pełną płynnością – np. CS GO/ ultra ustawienia,
- Wytrzymała bateria – ok 4 – 5 godzin,
- Mocna obudowa,
- Rozdzielczość Full HD, 15,6”,
- Procesor Intel Core i7,
- Świetna klawiatura.

Wady:
- Dość ciężki – 3,4 kg.

laptopy biznesowe studenckie Dell Precision

 

Lenovo ThinkPad T520

Zalety:
- Solidna obudowa,
- Ciekawy design,
- Dwie karty graficzne Intel HD 3000 + Nvidia NVS 4200,
- Sensowna bateria – umożliwiająca ponad 4 godziny działania,
- Korzystny stosunek „cena – jakość”,
- Wytrzymała klawiatura,
- Matowa powierzchnia,
- Świetny obraz…

Wady:
- … choć niektórym może nie wystarczyć rozdzielczość 1366x768.

 

Lenovo Mix 2

Zalety:
- Urządzenie typu 2 w 1,
- Rozdzielczość Full HD,
- Niewielki rozmiar – 10.1”,
- Wygodna klawiatura,
- Cena,
- Głośnik JBL,
- Świetny do podstawowych funkcji…

Wady:
- …choć specyfikacje nie pozwalają na nic więcej.
- po odłączeniu od klawiatury, tablet dość ciężki jak na swoje wymiary.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel