KOMPUTER BIZNESOWY A KONSUMENCKI

2017-08-30
KOMPUTER BIZNESOWY A KONSUMENCKI

Idąc do sklepu oferującego sprzedaż sprzętu RTV jednocześnie zaglądając na dział z komputerami i laptopami, możemy dostrzec ich ciekawy podział. Przedstawiają nam różne kategorie typu: edukacyjne, biznesowe, dla graczy, multimedialne itp itd.

Teoretycznie powinno nam to ułatwić wybór poszukiwanego sprzętu, lecz jeśli ktoś nie specjalnie zagłębiał się w dokładniejsze rozpoznanie specyfikacji to w dalszym ciągu może nie do końca "ogarniać".

W tym artykule przedtawimy różnice między notebookami biznesowymi a konsumenckimi, co pozwoli nam na rozsądny - i co najważniejsze - świadomy wybór sprzętu.

Od początku

Producenci od samego początku postawili na podział swojego asortymentu na dwie główne kategorie - biznesowe i konsumenckie. Bądź co bądź mamy tutaj do czynienia z różnymi grupami docelowymi, a co za tym idzie - także z różnymi potrzebami.

Magiczne różnice

Jeśli zajrzymy w otchłań biznesowego asortymentu otrzymamy głównie wyniki od Dell'a, HP czy Lenovo a w tym popularne modele Latitude, EliteBook, ProBook, ThinkPad itp. Co jednak je czyni tak wyjątkowymi, że są w biznes klasie?

Obudowa

Pierwsze co nam się wrzuca w oczy to inny kształt i obudowa. Notebooki biznesowe są zazwyczaj grubsze i masywniejsze od tych klasycznych. Jest to przemyślane rozwiązanie, które zapewnia większą żywotność, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla firm.

Koszt zakupu urządzeń dla biura może wiązać się z dość dużym wydatkiem dlatego racjonalnym podejściem jest wybór sprzętu z dłuższą gwarancją serwisowania i większą wytrzymałością - a takie posiadają właśnie wyżej wymienione.

Biznesowe notebooki są bardzo często odporne na wygięcia, obicia czy łamliwość. Spotykamy się tutaj z dodatkową ochroną klawiatury, matrycy i bardziej wytrzymałymi zawiasami dzięki czemu urządzenie może przeżyć więcej trudnych sytuacji niż klasyczny "konsumenciak".

Specyfikacje

Laptopy biznesowe, jak sama nazwa wskazuje, zazwyczaj są przeznaczone do biurowej pracy dlatego większy nacisk kładziony jest na specyfikacje mogące ją maksymalnie usprawnić.

- Procesory - odpowiadają za wykonywanie zleconych im zadań - im lepszy procesor, tym szybciej wykonane zadanie. W notebookach biznesowych nie spotkamy się (lub spotkamy się bardzo rzadko) ze słabszymi procesorami niż Intel Core i5, ponieważ w biurze, jak dobrze wiemy, liczy się prędkość i niezawodność.

- Pamięć RAM - im większa pamięć RAM, tym więcej procesów może spamiętać nasze urządzenie, co też przekłada się na wydajność. W dzisiejszych czasach 4GB to minimum, dlatego polecamy urządzenia z 8 lub 16 GB by zapewnić sobie brak uciążliwych ładowań plików.

- Dyski - tak jak pisaliśmy - w biurowych urządzeniach liczy się prędkość, która odgrywa ważniejszą rolę niż duża pojemność. Idąc tym tropem znajdujemy na wyposażeniu dyski SSD, które zapewniają znacznie szybsze zapisywanie/wczytywanie plików a także start systemu. Oczywiście, znajdziemy także modele z pupularnymi dyskami twardymi HDD - zależnie od naszych potrzeb wybierzemy co nam bardziej odpowiada.

- Porty - biznesowe modele często różnią się od klasycznych posiadanymi portami. VGA - do którego podłączymy rzutnik w sali konferencyjnej - znajdziemy w ThinkPad Yoga, zaś Yoga 2 już takowego nie posiada. To samo możemy odkryć z wejściem eSATA które umożliwia podłączenie pamięci zewnętrznej by działało z pełną prędkością. Oczywiście wszystko zależy od decyzji producentów gdzie i jaki port znajdziemy więc nie należy twardo utrzymywać się w przekonaniu, że konsumenciaki nie mogą takich mieć.

- Ekran i rozdzielczość - w biurowych urządzeniach dobór super hiper karty graficznej i rozdzielczości Full HD nie stoi na pierwszym miejscu. Takie rozwiązania znajdziemy w multimedialnych urządzeniach choć zdarzają się wyjątki takie jak Dell Latitude E6540 który oferuje kartę Radeona i rozdzielczość 1920x1080, co pozwoli nam nawet na odpalenie gier.

- Dostęp do "wnętrzności" - co jak co, ale bardzo często wystarczy zwykły śrubokręt by dostać się do wnętrza notebooka biznesowego. Jest ono przejrzyste i w miarę proste, dzięki czemu reszta "organów" wewnętrznych jest szybko dostępna. W konsumenckich laptopach podzespoły często są umieszczone w dość skomplikowany sposób, co często utrudnia sytuację.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz sytuacja odnośnie wyżej podanego tematu jest już jasna. Przypomnijmy sobie reklamę Smarta (tego malutkiego, miastowego samochodu) - nie ma po co ciągać go na offroadowe trasy ponieważ nie do tego jest przystosowany. Tak samo w tej sytuacji - jeśli oczekujesz od komputera odpalania najnowszych gier, rozdzielczości Full HD no to biznesowe notebooki możesz wykreślić ze swojej listy.

Jeśli jednak potrzebujesz szybkiego, niezawodnego sprzętu na którym możesz polegać przez naprawdę długi okres w biurowych warunkach - postaw na modele Latitude, ThinkPad, ProBook i EliteBook ponieważ one mogą Ci to w stu procentach zagwarantować.

pixel