Bootowalny pendrive z systemem Windows 10 - czym jest i jak możesz go wykorzystać?

2021-05-29
Bootowalny pendrive z systemem Windows 10 - czym jest i jak możesz go wykorzystać?

Instalacja oraz re-instalacja systemu jest bardzo często wykonywaną operacją przez pospolitego użytkownika wszelkiego rodzaju sprzętów. Wykonujemy ją w celu wyczyszczenie naszego komputera ze wszystkich wcześniej zainstalowanych plików na dysku, na którym znajdował się nasz system. Może się okazać, że ponowna instalacja systemu jest konieczna z powodu złośliwego oprogramowania. W efekcie obecności złośliwego oprogramowania Windows może nie działać tak jak powinien.

Do instalacji oprogramowania coraz częściej używany jest bootowalny pendrive USB z systemem Windows 10. Czemu właśnie to rozwiązanie notuje tak duży wzrost popularności? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu fenomenowi. Odpowiemy również na pytanie jak stworzyć bootowalnego pendrive'a.

Bootowalny pendrive z systemem Windows 10 - co to takiego?

Instalacja systemu z pendrive zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dzieje się tak z powodu bardzo dużego spektrum zalet oraz możliwości, które zapewnia ten sposób instalacji systemu na naszych urządzeniach, względem tradycyjnego sposobu instalacji. Pendrive są znacznie mniejsze niż tradycyjne płytki, na których z reguły zainstalowane są systemy operacyjne. Pozwala to na łatwiejsze przenoszenie oraz przechowywanie naszego instalatora, co pozwala korzystać z niego w dowolnym momencie.

Laptopy Dell z systemem Windows

Warto też wiedzieć, iż wiele laptopów nowej generacji rezygnuje ze stacji dysków na rzecz zmniejszenia wagi oraz rozmiarów tego urządzenia przenośnego. Stację dysku można w razie czego dokupić jako dodatkowe urządzenie zewnętrzne. Jednak statystycznie bardzo mały procent użytkowników nowych laptopów decyduje się na tego typu rozwiązanie. Właśnie dlatego instalacja Windows 10 z pendrive jest dla nich jedynym rozwiązaniem.

Jak zrobić bootowalny pendrive USB z systemem Windows 10?

W dalszej części artykułu przedstawimy jak zrobić bootowalny pendrive przy użyciu darmowych i ogólnie dostępnych programów. Z reguły schemat postępowania jest bardzo podobny, a programy różnią się od siebie kilkoma opcjami. Dzięki mnogości dostępnych rozwiązań będziesz mógł wybrać sposób, który Tobie najbardziej odpowiada i jest według Ciebie najprostszy i najskuteczniejszy.

Program Rufus – szybki sposób na bootowalny pendrive

Jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia bootowalnego pendrive’a jest program Rufus. Krokiem pierwszym będzie podpięcie, do jednego z dostępnych portów USB w naszym urządzeniu. Do tego celu należy użyć pendrive’a o minimalnej pojemności 8GB. Następnie należy uruchomić program Rufus, który powinien automatycznie przy starcie wykryć podłączone przez nas urządzenie zewnętrzne.

Komputery stacjonarne do 1500 zł


Teraz postępuj zgodnie z niżej przedstawionymi punktami, które opisują działania, które powinniśmy podjąć podczas pracy z pierwszym ekranem interfejsu programu Rufus.

 • Z listy rozwijalnej, schemat partycjonowania i typ systemy docelowego, wybierz – MBR dla BIOS lub UEFI-SM.
 • W kolejnej liście, której tytułem jest system plików, wybierz – NTFS.
 • Wartość jednostki lokalizacji ustaw na 4096 bajtów.
 • W liście zaznacz – szybkie formatowanie, utwórz bootowalny dysk używając, standardowa instalacja Windowsa oraz utwórz rozszerzoną nazwę i pliki ikon.
 • W liście obok linijki utwórz bootowalny dysk używając, wybierz – Obraz ISO
 • Ostatnim krokiem będzie wybranie lokalizacji pliku Windows.iso, klikając w ikonkę obok wcześniejszej listy wybieralnej
 • Po skonfigurowaniu w ten sposób wszystkich opcji naciśnij start, poczekaj kilkanaście minut i ciesz się swoim pierwszym systemem Windows na bootowalnym pendrive.

Program oferowany przez firmę Microsoft

Pierwszy krok nie różni się od tego, który został zaprezentowany w przypadku korzystania z programu Rufus. W tym przypadku również przyda się pendrive o rozmiarze co najmniej 8GB, żeby system mógł bez trudu się na nim zmieścić. Chcąc skorzystać z programu do tworzenia bootowalnego pendrive od Microsoft postępuj zgodnie z poniższa instrukcją.

 • Pobierz plik z oficjalnej strony Microsoft, a następnie uruchom go.
 • Zaakceptuj postanowienia licencyjne, wybierz opcje Utwórz nośnik instalacyjny i przejdź dalej.
 • W kolejny oknie kliknij dalej, jeśli nie chcesz zmieniać opcji języka.
 • W następnym oknie, pod nazwą Wybierz nośnik do użycia, wybierz – Dysk flash USB i przejdź dalej.
 • Kolejne okno to wybór pendrive, na którym chcesz umieścić system operacyjny.
 • Teraz po kliknięciu dalej, poczekaj na ściągnięcie plików z serwerów Microsoft.
 • Po załadowaniu wszystkich plików, kliknij zakończ i ciesz się swoim systemem wgranym na pendrive.

Notebooki z wydajnym procesorem

Jak rozpocząć instalację systemu ze zbootowanego pendrive?

W celu rozpoczęcia instalacji systemu Windows 10 ze zbootowanego wcześniej pendrive’a, należy podczas uruchomienia komputera wejść do BIOS za pomocą jednego z trzech najczęściej przypisanych klawiszy – F12, F2 lub Del (klawisz, który musimy nacisnąć zależy od posiadanego przez nas komputera).

Następnie w ustawieniach, w sekcji rozruchu, musimy zaznaczyć opcję boot from USB device, żeby nasz komputer przy następnym uruchomieniu mógł skorzystać z podłączonego przez nas pendrive. Ostatnim krokiem jest ponowne uruchomienie naszego urządzenia i postępowanie zgodnie z zawartymi instrukcjami instalacyjnymi, które powinny wyglądać tak samo jak przy instalacji systemu Windows 10 z tradycyjnej płytki.

Wciąż masz problem ze stworzeniem bootowalnego pendrive? Zapytaj o radę naszych specjalistów. Porozmawiaj na czacie z doradcą lub odwiedź jeden z naszych salonów stacjonarnych.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel