DYSK HYBRYDOWY: CZYM SIĘ RÓŻNI HDD OD SSHD

2017-07-28
DYSK HYBRYDOWY: CZYM SIĘ RÓŻNI HDD OD SSHD

Aktualnie, na rynku mamy trzy najpopularniejsze gatunki dysków: HDD, SSD, SSHD. Czym one się różnią? Który wybrać? Jak prezentują się cenowo? Dzisiaj dowiemy się tego wszystkiego.

Gatunki dysków

Dysk HDD (Hard Disk Drive)

Są to klasyczne, najpopularniejsze dyski oferujące wysokie wartości pojemności danych za najbardziej przystępną cenę. „Dysk twardy składa się z zamkniętego w obudowie, wirującego talerza (dysku) lub zespołu talerzy, nośnika magnetycznego o grubości kilku mikrometrów oraz z głowic elektromagnetycznych umożliwiających zapis i odczyt danych”.

Dysk SSD – Solid State Drive

Dysk SSD cechuje się zupełnie inną budową niż dysk HDD. Działa w technologii pamięci flash i charakteryzuje się znacznie szybszym działaniem

Dysk SSHD – hybryda

Dysk SSHD to nic innego jak hybryda dysku HDD i SSD. Dysk ten jest połączeniem tych dwóch typów pamięci i łączy zalety obydwu technologii: szybkość odczytu i dostępu do danych pamięci flash oraz pojemność zwykłego dysku twardego.

KOMPUTERY Z DYSKIEM SSD I SYSTEMEM WINDOWS JUŻ OD 800 ZŁ

Dyski SSD

Skoro już orientujemy się w podstawach, nadszedł czas na zaprezentowanie różnic. Bez wątpienia dyski SSD są najszybszym i najmniej awaryjnym wariantem. Charakteryzuje je znacznie szybsza prędkość zapisu i odczytu danych niż ma to miejsce przy dyskach HDD.

Jednak dużą przeszkodą w ich zakupie jest cena. Porównując – za podobną cenę jesteśmy w stanie kupić dysk 1 TB HDD, co nawet cztero- lub pięciokrotnie mniejszy dysk SSD.

SSHD a HDD

Różnice techniczne

Jak już wcześniej opisaliśmy - dysk SSHD to hybryda – posiada zarówno klasyczny talerz z dysku HDD ale i także moduł pamięci flash charakterystycznej dla SSD.

Można więc łatwo wywnioskować - dysk SSHD to opcja pomiędzy HDD a SSD zarówno pod względem cenowym jak i technicznym.

Dysk SSHD charakteryzuje krótki czas odczytu danych, porównywalny do tego z dysku SSD. Od razu zauważymy więc różnicę przy starcie systemu, odczytywaniu plików, poruszaniu się po systemie a także przy wczytywaniu gier.

Jednak trzeba wspomnieć, że mimo iż czas odczytu jest rzeczywiście zredukowany, to czas zapisu pozostaje bez zmian. Korzystając z dysk SSHD nie zauważymy znaczących różnic w przenoszeniu i zapisywaniu plików – będzie się to odbywało na poziomie dysku HDD.

Różnice cenowe

Mimo iż przy zestawieniu dysku HDD i SSD przepaść cenowa jest ogromna, to przy porównaniu HDD i SSHD jest ona znacznie mniejsza. Przy pojemności 1 TB tych dwóch gatunków różnica wynosi ok 100 złotych

LAPTOPY Z DYSKIEM SSD I SYSTEMEM WINDOWS GOTOWE DO PRACY

SSHD czy warto?

SSHD to półśrodek – nie powali nas zdumiewającą prędkością zapisu 20 GB w 2 minuty – (to miano należy się SSD), lecz świetnie się nada jeśli chcemy wspomóc nasz system podczas rozruchu lub podczas wczytywania zapisu gry.

Dla niektórych SSHD może być niewystarczającym rozwiązaniem, dla innych zaś dokładnie tym czego szukali. Wszystko to zależy od Twoich potrzeb i preferencji podczas użytkowania stacji.

pixel