Mysz optyczna czy laserowa - którą wybrać?

2021-06-10
Mysz optyczna czy laserowa - którą wybrać?

Wielu użytkowników nie zastanawia się nad wyborem konkretnego rodzaju akcesoriów do komputera. Większość stawia na proste modele myszy czy klawiatur w stonowanych kolorach. Warto jednak mieć świadomość, że poszczególne rodzaje myszek oferują użytkownikowi przydatne udogodnienia. Dobre jakościowo akcesoria wyróżniają się nie tylko dłuższą żywotnością. Zapewniają również wyższy komfort podczas korzystania z komputera osobistego czy też stacjonarnego. W obliczu wielu dostępnych propozycji niekiedy trudno jest dokonać wyboru. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje myszek? Czy warto zainwestować w droższy model, a jeśli tak to dlaczego? W tym wpisie przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym typom myszek – wariantowi optycznemu i laserowemu. Zastanówmy się wspólnie, który model będzie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Niezawodne myszki Logitech w dobrej cenie

Myszka optyczna a laserowa – sposób działania

Jeszcze do niedawna klasyczne myszki kulkowe stanowiły najpopularniejszy rodzaj urządzeń peryferyjnych. Ich zasada działania opierała się na wykorzystaniu metalowej kulki oraz dwóch rolek. W obliczu rozwoju technologicznego na rynku pojawiły się jednak modele korzystające z elementów mechanicznych. Obecnie to myszki laserowe i optyczne są najczęściej wybieranymi przez klientów. Czym cechują się poszczególne modele umożliwiające płynne sterowanie kursorem?

  • Mysz optyczna – akcesoria tego typu można rozpoznać po diodzie obecnej pod spodem urządzenia. Jak działa mysz optyczna? Elementy LED są odpowiedzialne za przesyłanie sygnału a obecna w konstrukcji kamerka rejestruje ruch. Dzięki nim urządzenie w szybki sposób określa gdzie powinien znaleźć się kursor. Mysz optyczna znajduje zastosowanie zarówno w kontekście pracy, jak i rozrywki.
  • Mysz laserowa – to nowocześniejsza wersja modelu optycznego, korzystająca z diod o wyższej czułości. Tego typu gryzonie wykazują się jeszcze większą precyzją działania, szczególnie myszki przewodowe. Z tego powodu myszki laserowe są często polecane graczom, a także osobom, które pracują w programach specjalistycznych.

Która myszka jest tańsza – optyczna czy laserowa?

Jeśli interesuje Cię zakup niedrogiej, a jednocześnie dobrej jakościowo myszki – dobrym rozwiązaniem będzie model optyczny. Takie urządzenia cechują się nie tylko niższą ceną. W sklepach można znaleźć mnóstwo propozycji, dzięki czemu znalezienie idealnego gryzonia jest zdecydowanie łatwiejsze. Mysz optyczna zda egzamin zarówno w użytku służbowym, jak i prywatnym. Przy jej pomocy można nie tylko przeglądać Internet, ale również tworzyć teksty czy wykonywać innego rodzaju czynności. Za przykład niech posłuży popularny w naszym sklepie model Logitech M510 Unifying USB. Świetna cena, a także niezawodność i ergonomia pracy są największymi zaletami tej myszki.

Dla porównania, mysz laserowa została stworzona dla tych, którym zależy na większej precyzji urządzenia. Modele gamingowe wyróżniają się nowoczesnym designem, podświetleniem a także czułością podzespołów. Należy jednak pamiętać, że myszka laserowa będzie kosztować Cię nieco więcej. Warto jednak przemyśleć jej zakup, a szczególnie, jeśli oczekujesz od swojego gryzonia nieco więcej. Co konkretnie możemy polecić? Logitech M705 Performance Plus to myszka oferująca doskonałą jakość pracy na dowolnej powierzchni. A dodatkowo model idealnie wpasowuje się w kształt dłoni!

Najważniejsze parametry myszki – na co zwrócić uwagę?

Bez względu na to czy interesuje Cię zakup myszki laserowej czy optycznej, przez podjęciem decyzji koniecznym jest wzięcie pod uwagę kilku aspektów. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom użytkowanie akcesorium będzie zdecydowanie przyjemniejsze. O czym warto pamiętać kupując myszkę?

  • Czułość – podobnie jak w przypadku monitorów, w myszkach również pojawia się pojęcie czułości. Rozdzielczość sensora wyrażana jest w DPI. Zasada jest dość prosta – im wartość jest wyższa tym wyższą czułością i precyzją cechuje się dany model. W przypadku myszy laserowych rozdzielczość sensora będzie często wyższa. Jaka wartość będzie optymalna? Dla przeciętnego użytkownika wystarczy myszka optyczna o rozdzielczości około 1000 DPI. Również modele o nieco niższej czułości będą sprawowały się bardzo dobrze w przypadku standardowego użytkowania.
  • Obudowa – obła konstrukcja zapewnia większą wygodę podczas korzystania z myszy. Warto jednak pamiętać, że nie tylko kształt decyduje o komforcie użytkowania. Myszka optyczna czy laserowa może być pokryta antypoślizgowym tworzywem, zabezpieczającym dłoń przed ześlizgiwaniem się z urządzenia. Dobrej jakości tworzywa i plastiki są odpowiedzialne nie tylko za stylowy wygląd urządzenia, ale także za jego przedłużoną żywotność.
  • Przyciski – na ten parametr warto zwrócić uwagę szczególnie, gdy oczekuje się od myszy nieco więcej. Oprócz standardowej rolki, niektóre akcesoria oferują również dodatkowe przyciski usprawniają pracę z urządzeniem. Za przykład niech posłuży Myszka Gamingowa Logitech G600, oferująca aż 20 programowalnych przycisków. Wbrew pozorom, tego typu model sprawdzi się doskonale nie tylko u zaawansowanych graczy. Ze skrótów klawiszowych bardzo często korzystają również programiści czy graficy.
  • Sposób połączenia – ostatni a jednocześnie bardzo istotny aspekt poniekąd determinuje sposób korzystania z akcesorium. Myszka bezprzewodowa pozwala uniknąć kolejnego kabla na biurku. Dodatkowo jej delikatna konstrukcja umożliwia swobodne korzystanie nie tylko w pobliżu komputera. Modele bezprzewodowe świetnie współpracują również z urządzeniami mobilnymi, takimi jak telefon czy tablet. Komu więc proponuje się myszki przewodowe? Użytkownikom pracującym w jednym miejscu, preferującym cięższą konstrukcję urządzenia. Dobrej jakości mysz przewodowa będzie nieco droższa, ale z pewnością warta swojej ceny.

Podświetlane myszki gamingowe

Mamy nadzieję, że dzięki wyżej wspomnianym aspektom wybór idealnej myszki do komputera będzie dla Ciebie łatwiejszy. Jeśli czujesz przypływ inspiracji, możesz zobaczyć więcej gryzoni dostępnych w naszym sklepie. Podczas podejmowana decyzji o zakupie koniecznie weź pod uwagę do jakich celów będziesz stosował myszkę. Osobom często podróżującym bądź chcącym korzystać z urządzenia w różnych miejscach polecamy bezprzewodowe myszki optyczne. Zaawansowanym graczom, a także miłośnikom czułych akcesoriów proponujemy z kolei modele laserowe. A co, jeśli wciąż nie potrafisz podjąć decyzji? Skorzystaj z pomocy naszego konsultanta lub odwiedź jeden z punktów stacjonarnych. Wspólnie znajdziemy myszkę optyczną lub laserową odpowiadającą Twoim potrzebom.

pixel