Telefon dla dziecka. Czy i kiedy warto kupić? Jaki smartfon wybrać?

2022-01-21
Telefon dla dziecka. Czy i kiedy warto kupić? Jaki smartfon wybrać?

Smartfon dla dziecka powinien być nie tylko odporny na uszkodzenia, ale także niedrogi, poręczny i łatwy w obsłudze.

W dzisiejszym wpisie znajdziesz wiele wskazówek, które pomogą nie tylko dobrać idealny telefon dla Twojej pociechy, ale także zdecydować, kiedy warto go kupić i w jaki sposób kontrolować jego używanie.

Przygotowując ten artykuł sięgnęliśmy do opinii psychologów, pracujących z dziećmi i doskonale znających zagrożenia, czyhające na nie w sieci.

Poniżej najważniejsze informacje, jakie znajdziesz w tym wpisie. Kliknij w temat, który Cię interesuje, żeby przejść do odpowiedniego akapitu.

Smartfon dla dziecka — czy to dobry pomysł?

(Kiedy warto kupić telefon dla dziecka?)

Część rodziców obawia się, że zbyt wczesna inwestycja w smartfon może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami u dziecka. W rzeczywistości jednak nie da się odwlekać tego momentu w nieskończoność. Tym bardziej, że wiek, w jakim zaczynamy systematycznie korzystać ze smartfona regularnie się zmniejsza.

Według ostatniego raportu NASK “Nastolatki 3.0”, opublikowanego 30 września 2021 roku, średnia wieku inicjacji internetowej to dla obecnych uczniów szkół podstawowych 6 lat i 8 miesięcy. Z raportu, przygotowanego przez zespół dr Rafała Lange wynika, że aż 92,1% najmłodszych nastolatków do surfowania po sieci wykorzystuje telefon komórkowy.

telefon dla dziecka to nie tylko zabawka
Kiedy byliśmy mali, bawiliśmy się zabawkowymi telefonami. Dzisiaj dzieci chcą mieć prawdziwe, fot. pvproductions

Nasze dzieci podobnie jak my nie wyobrażają sobie życia bez technologii. Skoro nie jesteśmy w stanie temu zapobiec, warto zastanowić się, w jaki sposób mądrze oswajać je z Internetem i uświadamiać w kwestii zagrożeń, jakie ze sobą niesie.

- Nie mam wątpliwości, że jeśli już zdecydujemy się dać smartfon, trzeba zrobić to odpowiedzialnie - mówi Marta Wojtas, psycholożka i specjalistka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w rozmowie z portalem edziecko.pl.

- Warto wiedzieć, co to za urządzenie, jak ono działa i jakie zabezpieczenia możemy w nim zainstalować. Najczęstsza przyczyna, dla której dzieci nie proszą rodziców o pomoc podczas korzystania z nowych technologii, jest przekonanie, że rodzice i tak nie wiedzą, o co chodzi. Najpierw więc sami postarajmy się ze smartfonem zaprzyjaźnić - dodaje ekspertka.

Jeśli mamy obawy co do dostępu dziecka do nieodpowiednich dla niego treści, to zawsze możemy skorzystać z dedykowanych aplikacji, przeznaczonych do kontroli rodzicielskiej. To banalnie łatwe w szczególności na smartfonach Apple, oferujących w swoim podstawowym oprogramowaniu opcję nadzoru rodzicielskiego. Jeżeli potrzebujesz poradnika, w jaki sposób z niej skorzystać, zerknij na oficjalną stronę producenta, klikając tutaj.

Ale telefon dla dziecka to nie tylko ryzyka, lecz przede wszystkim możliwości.

Pierwszy telefon dla dziecka — ułatwiona komunikacja

(Po co dziecku telefon?)

Pierwszym atutem posiadania własnego telefonu przez dziecko jest możliwość skontaktowania się z nim praktycznie w dowolnym momencie. Łatwa komunikacja jest istotna również ze względu na aspekt bezpieczeństwa. Nagła zmiana planów w ciągu dnia czy konieczność uzyskania szybkiej odpowiedzi na pytanie rodzica — dzięki własnemu smartfonowi kontakt staje się zdecydowanie łatwiejszy. 

smartfony ułatwiają komunikacją z przyjaciółmi
Telefon to dziś podstawa komunikacji z przyjaciółmi, fot. Olya Komarova

Dziecko może wykorzystywać telefon komórkowy nie tylko do rozmów z rodzicami. Smartfon usprawni także komunikację z kolegami z klasy, co w wielu sytuacjach okazuje się niezwykle przydatne. Rozmowy przez Messenger czy za pomocą telefonu, a także dostęp do grupy klasowej na Discordzie - wszystko to zapewnia naszym pociechom możliwość pozostania w stałym kontakcie ze szkolnymi znajomymi. 

Obecnie duża część komunikacji między rówieśnikami przeniosła się do Internetu. Dotyczy to szczególnie starszych dzieci, jednak ta tendencja coraz częściej tyczy się także maluchów. Nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Telefon pozwala dziecku być w kontakcie z wieloma znajomymi — zwłaszcza z tymi, z którymi nie spotyka się na co dzień.

według raportu NASK wiele dzieci korzysta ze smartfonów podczas nauki zdalnej
Infografika: Raport NASK "Nastolatki 3.0".

To szczególnie istotne w dobie pandemii. Według raportu NASK w czasie edukacji online ponad 75% nastolatków odczuwało brak głównie bezpośredniego kontaktu z kolegami i koleżankami ze szkoły. Co ciekawe, ten problem zauważało zaledwie 6% rodziców.

Dzięki smartfonom dzieci stają się bardziej samodzielne — przykładowo w przypadku nieobecności na lekcjach, są w stanie w kilka chwil zapytać znajomych o zadania niezbędne do nadrobienia. Rodzice nie muszą już być pośrednikiem i wykonywać dodatkowych telefonów — dla nich to także duże ułatwienie!

Jak nauka, to tylko na smartfonie. Aplikacje edukacyjne

(Telefon a nauka zdalna)

Dzisiejszym 30-, 40- i 50-latkom, przyzwyczajonym do pracy na komputerach i laptopach, może to wydać się zaskakujące, ale młodsze pokolenia niemal równie często uczestniczą w zdalnych lekcjach i odrabiają pracę domową za pośrednictwem smartfona. Wg. raportu “Nastolatki 3.0” decyduje się na to aż 58% z nich. I nic dziwnego. Programy, takie jak Skype czy Microsoft Teams, gwarantujące możliwość swobodnego uczestnictwa w zajęciach online, są dostępne również na Androidzie i iOSie.

Ale to nie wszystko. Posiadając telefon, dziecko ma możliwość korzystania z wielu aplikacji edukacyjnych, co pozwala na naukę w przystępny i atrakcyjny sposób. Nowoczesne modele oferują użytkownikom dostęp do tysięcy programów i aplikacji, w tym do platform komunikacyjnych czy edukacyjnych. Zdecydowanie łatwiejsza staje się przede wszystkim nauka języków obcych. W obecnej rzeczywistości to argument, którego nie da się lekceważyć. 

telefon dla dziecka to również narzędzie do odrabiania pracy domowej
Infografika: Raport NASK "Nastolatki 3.0".

(Polecane aplikacje do nauki dla dzieci na iOS i Android)

W bibliotece aplikacji można znaleźć programy dedykowane rozwoju różnych umiejętności. Młodsze dzieci mogą sięgnąć na przykład po gry z serii DragonBox, oferujących przystępną naukę podstaw algebry, geometrii czy cyferek. Starsze dzieci mogą skorzystać z gotowych pomocy naukowych, takich jak układ okresowy pierwiastków, notatnik czy kalendarz. Zresztą podobnych aplikacji jest znacznie więcej. Wiele z nich dostępnych jest jednak wyłącznie na iOS i niestety będzie działać jedynie na iPhonach. Dzięki szerokiej gamie propozycji każde dziecko może skompletować w smartfonie swój niezbędnik, ułatwiający nie tylko naukę, ale również jej organizację.

telefon może zastąpić laptopa jako narzędzie do nauki zdalnej
Nauka na smartfonie może być przyjemnością, fot. DC Studio

Polecane aplikacje do nauki dla dzieci

 • Daisy Dinosaur - dostępna jedynie na iOS. Świetny sposób, żeby wychować młodego programistę. Uczy kluczowych technik programowania w sposób dostępny nawet dla pięciolatka.
 • Duolingo - dostępna na Android i iOS. Ułatwia naukę angielskich słówek i gramatyki. W przyjazny sposób, przez wielu oceniany jako bardziej efektywny niż nauka w szkole. Nadaje się już dla sześciolatków.
 • Liczby Dragon Box - dostępna na Android i iOS. Polecana dla dzieci od sześciu lat, ale lubiący się uczyć pięciolatek bez problemu poradzi sobie z tą prostą aplikacją, która w przyjemny sposób pomoże poznać liczby i łatwiej zrozumieć działania matematyczne.
 • Elementy DragonBox - dostępna na Android i iOS. Dla nieco starszych dzieci, rekomendowana od dziewiątego roku życia. Fenomenalny sposób na poznanie geometrii w formie zagadek.
 • Human Body - dostępna jedynie na iOS. Uczy, jak zbudowany jest człowiek i nadaje się nawet dla najmłodszych. Można znaleźć w niej interaktywne modele serca czy mózgu, a dzięki wykorzystaniu kamery oraz mikrofonu, zaprezentować działanie uszu i oczu.
 • Star Walk - dostępna na Android i iOS. Dla wszystkich, których fascynuje niebo. Świetnie nadaje się do obserwacji gwiazd w czasie rzeczywistym podczas nocnego spaceru czy z poziomu leżaka na własnym podwórku.
 • Układ okresowy 2021 (Chemia) - dostępna jedynie na iOS. Znakomita ściąga i pomoc naukowa, przydatna dla każdego, kto zetknął się już z chemią w szkole.

Jakie gry edukacyjne na telefon dla dziecka?

(Polecane gry edukacyjne na telefon)

Nie oszukujmy się jednak. Dla młodszych dzieci telefon to przede wszystkim rozrywka. Najczęściej wyciągają po niego swoje małe rączki, żeby się pobawić. U rodziców zazwyczaj pojawia się wówczas dylemat. “Niech gra, wreszcie będę mieć chwilę, żeby spokojnie ugotować obiad albo zrobić coś dla siebie.” vs “Jestem złym rodzicem, zamiast poświęcić mu czas, daję telefon”.

Oczywiście, wszystko zależy od ilości czasu spędzanego z telefonem w ręku. Jeżeli postawimy rozsądne granice, nie musimy bać się, że nasze pociechy znikną w wirtualnym świecie. Pomoże w tym aplikacja Czas przed ekranem, dostępna na iOS. Tutaj sprawdzisz, jak poprawnie ją skonfigurować. Warto zadbać też o wybór gier, które zapewnią nie tylko funkcję rozrywkową, ale i edukacyjną. Poniżej polecamy kilka tytułów.

edukacyjne gry dla dzieci to świetny sposób na połączenie rozrywki z nauką
fot. materiały prasowe Avokiddo

Gry na telefon dla najmłodszych dzieci od 2 do 5 lat:

 • Avokiddo Emotions - gra ucząca emocji w oparciu o interakcje ze zwierzętami.
 • Kids Brain Buddy - znane i lubiane “memory”, oraz “różnice”, uczące dzieci spostrzegawczości i ćwiczące pamięć.
 • Creator Island - klocki lego na telefon. Tak, jak prawdziwe lego, uczą kreatywności i zmuszają do myślenia.

Gry na telefon dla dzieci 6+:

 • Bit By Bit - żeby doprowadzić postać do końca planszy, potrzebne będą spore pokłady planowania i logicznego myślenia. Gra może być świetnym wstępem do nauki programowania!
 • Shadowmatic - nie znajdziesz nic lepszego do pobudzenia wyobraźni przestrzennej u swojego dziecka.
 • Zgadnij co to - bawi i uczy zarazem. Uczy różnych popularnych powiedzonek, które prędzej czy później dzieci powinny poznać.

A jakich gier i aplikacji unikać? - Zasada jest prosta. Obowiązuje granica wieku określona w regulaminie. Jeśli jakaś aplikacja czy serwis są przeznaczone dla osób powyżej konkretnego wieku, to trzeba uznać, że ta granica została ustalona z jakiegoś konkretnego powodu i nie należy jej łamać - przekonuje psycholog Marta Wojtas w rozmowie z edziecko.pl.

komunikacja z naszymi dziećmi jest dużo łatwiejsza dzięki telefonom
Wbrew temu co myślimy, dzieci często nie mają wielkich wymagań, fot. V_elena

Co jeszcze gwarantuje dziecku dobry telefon?

Ciekawą zaletą posiadania telefonu przez dziecko jest możliwość nauki nieoczywistych umiejętności. Obok edukowania się na temat prawdziwości informacji znalezionych w sieci, dziecko może uczyć się również gospodarowania pieniędzmi. W jaki sposób? Jeśli rodzice zdecydują się na zakup telefonu dla dziecka na kartę, mogą nauczyć je oszczędności i rozważnego korzystania z Internetu. Korzystając z telefonu, dziecko nauczy się przestrzegać ograniczenia limitu transmisji danych, a tym samym oszczędności środków na karcie. Posiadając smartfona, może więc niejako dodatkowo edukować się na temat gospodarowania pieniędzmi.

(Jaki telefon dla dziecka wybrać?)

Ten, który zalega na dnie szuflady, bo od miesięcy go nie używasz. To zdecydowanie najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Ale jeśli z różnych względów nie chcesz oddawać dziecku swojego starego smartfona i zależy Ci, żeby dostało coś swojego, warto głębiej pochylić się nad tematem, żeby później nie żałować wyboru.

Telefon dla dziecka od Apple, Samsunga czy LG? A może jednak Xiaomi lub Huawei? Ostatnio na popularności zyskuje Oppo... Na rynku jest prawdziwie zatrzęsienie marek, a my wymieniliśmy tylko te najpopularniejsze. Dokonanie wyboru nie jest łatwe, tym bardziej, że poza marką, trzeba zdecydować się też na odpowiedni model, kolor, pamięć... Głowa może rozboleć.

Android vs iOS. Który system jest lepszy dla dziecka

Żeby uprościć zadanie, porównajmy systemy operacyjne. Android vs iOS. Oba mają tyleż zwolenników, czy przeciwników mimo wielu cech wspólnych, jak podobny interfejs czy obsługa za pomocą gestów.

Pierwszy telefon dla dziecka - propozycje ekspertów

Podstawowa różnica polega na podejściu do udostępniania systemu innym twórcom. Google, odpowiadający za Androida, stawia na szeroką dostępność, umożliwiając setkom tysięcy programistów tworzenie nowych aplikacji. Dzięki czemu użytkownicy mają większy wybór. Dziś to już ponad trzy miliony programów. Apple jest bardziej konserwatywny i bardzo szczegółowo weryfikuje i filtruje wszystkie aplikacje. Negatywnie wpływa to na ich ilość, ale pozytywnie na bezpieczeństwo. Dlatego ryzyko zainstalowania niebezpiecznej aplikacji, która mogłaby wykraść dane z naszego telefonu, jest znacznie mniejsze na iPhonie, co w przypadku telefonu dla dziecka ma z pewnością kluczowe znaczenie.

kontrola czasu, jaki dziecko spędza z telefonem w ręku jest bardzo ważna
Kontrolujmy czas, jaki nasze dzieci spędzają z nosami w smartfonach, fot. pvproductions

W praktyce mniejsza dostępność aplikacji na iOS nie jest dużym problemem. W androidowym sklepie Play mimo ocen, które mogą wystawiać użytkownicy, ciężko wybrać czasem najbardziej wartościowy program. Użytkownicy iPhonów wybierają spośród bardziej jakościowych aplikacji. Bo Apple dopuszcza tylko te, cieszące się największą popularnością i spełniające rygorystyczne normy. A pewne ograniczenia rekompensują aplikacje stworzone wyłącznie pod iOS, których nie sposób zainstalować na innym oprogramowaniu. Przykładem może być tu niezwykle popularny FaceTime.

Miłośnicy Apple zwracają też uwagę na lepszą optymalizację systemu iOS, co przekłada się na szybsze i sprawniejsze działanie urządzenia. I rzeczywiście, coś jest na rzeczy. Niezależne testy, które można znaleźć w Internecie, pokazują, że Android wymaga większej mocy obliczeniowej, by sprawnie obsługiwać wiele aplikacji, więc przy procesorze podobnej klasy lub identycznej ilości pamięci RAM, często jest mniej wydajny.

Bezawaryjność gwarancją zadowolenia

Z drugiej strony Android ma inne zalety. Warto wymienić przede wszystkim ułatwienia w łączności pomiędzy oprogramowaniem różnych producentów oraz większe możliwości personalizacji i szerokie możliwości konfiguracji.

Spór między fanami pozostaje wiecznie żywy. Szerokie grono wyznawców Apple uważa urządzenia na Androidzie za podgatunek smartfonów, a fani Samsunga czy Xiaomi śmieją się z miłośników nadgryzionego jabłka, którzy za słynne logo potrafią zapłacić krocie.

Iphony w klasie Jak Nowy

- Marka na pewno kosztuje, za samo jabłuszko też płacimy. Nie oszukujmy się, że jest inaczej - rozwiewa wątpliwości Paweł Dalka, kierownik działu obsługi klienta w Vedion.pl. - Ale cena smartfonów Apple to także pochodna innych czynników. Z naszej perspektywy kluczowa jest bezawaryjność. Nieprzypadkowo niemal nie oferujemy innych telefonów. iPhony naprawdę rzadko się psują. Mają podzespoły tak wysokiej jakości, że nie mamy żadnych obaw przed zaoferowaniem 12-miesięcznej gwarancji. Nawet na modele w niższych klasach jakości - przekonuje Dalka.

Wybierając komórkę dla dziecka, warto zastanowić się również nad sensem kupowania nowego modelu. I nie, nie zachęcamy do nabywania urządzeń od anonimowych, niepewnych sprzedawców na portalach aukcyjnych. Ale zakup odnowionego telefonu w profesjonalnym sklepie, wydaje się całkiem sensownym rozwiązaniem. Wśród urządzeń, których zakup warto rozważyć są odnowione iPhony z 12-miesięczną gwarancją od HokoLab®.

hokolab profesjonalnie odnawia iphony

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru telefonu dla dziecka?

(Na co zwrócić uwagę, kupując smartfon dla dziecka?)

 • Wytrzymały ekran - dziecko może używać swojego smartfona w różny sposób. Warto więc zdecydować się na model posiadający dodatkowe wzmocnienie ekranu np. Gorilla Glass. Dobrym pomysłem będzie też dokupienie szkła ochronnego, zarówno do telefonu dla 8-latka, jak i dla starszego dziecka. Jeśli zdecydujesz się na zakup smartfona w naszym sklepie, podając hasło ‘Telefon dla dziecka’ - szkło ochronne otrzymasz gratis.
 • Rozmiar ekranu - podstawowa zasada mówi, że, czym nowszy model, tym większy ekran, a czym większy ekran, tym większe zużycie akumulatora. Co istotne - mniejsze smartfony będą też wygodniejsze dla niewielkich dłoni naszych dzieci. Z tego względu warto zastanowić się nad wyborem starszych modeli. Jak iPhone 6 czy iPhone SE. Ich dodatkową zaletą będzie niska cena. Jeśli dysponujemy większym budżetem, warto postawić na nowsze modele w wersji Mini.
 • Wzmocniona obudowa - model z dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji wykazuje się większą odpornością na uszkodzenia w przypadku upadku z wysokości. Dobry telefon dla dziecka to również ten, który posiada dodatkowe formy zabezpieczenia. Certyfikaty wodoszczelności czy odporności na kurz i pył są więc aspektami, na które warto zwrócić uwagę podczas doboru telefonu dla młodszego użytkownika. Taki certyfikat posiadają wszystkie iPhony, poczynając od "7." Iphone 7, 7 plus, 8, 8 plus, X, XR i SE (II gen.) spełniają normę IP67, co znaczy, że są odporne na zapylenie i mogą przebywać pod wodą do głębokości półtora metra. XS, XS Max i nowsze to już norma IP68, pozwalająca na przetrzymywanie telefonu pod wodą na większym głębokościach.
 • Długo działająca bateria - im mocniejszy akumulator, tym mniejsze ryzyko, że naszym pociechom rozładują się telefony i nie będziemy mogli się z nimi skontaktować. Co do zasady, nowsze modele mają mocniejsze akumulatory, ale często znaczną ilość zasobów "zjadają" duży wyświetlacz i moc obliczeniowa. Dlatego różnica w czasie odtwarzania baterii między Iphone XR a Iphone 11 wynosi niewiele ponad godzinę. Co ważne, odnowione iPhony w klasie Jak Nowy dostępne w naszym sklepie posiadają 100% pojemności baterii.
 • Lokalizator GPS - dzięki tej funkcji bez trudu sprawdzisz, gdzie aktualnie przebywa Twoje dziecko. Przy wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania, opcja lokalizacji będzie możliwa praktycznie w dowolnym momencie. Pomoże w tym dostępna na Androidzie aplikacja FindMyKids, którą można zainstalować we wszystkich modelach iPhone'ów od 6 w górę.

Tanie i poręczne iPhony dla dzieci

Czy warto kupić iPhone’a dla dziecka?

Smartfony od Apple’a nie tylko dają największe możliwości w zakresie kontroli rodzicielskiej, ale przede wszystkim są uwielbiane przez dzieci. Nie wiemy, czy chodzi o wygląd, ich poręczność czy o to, że “Kuba i Majka mają, więc ja też chcę”, ale możesz spodziewać się, że prędzej czy później usłyszysz, “ale mamo, tato, ja nie chcę zwykłego smartfona. Ja chcę iPhone’a!”.

wybór telefonu dla nastolatka to trudne zadanie
Wybór telefonu dla nastolatki to już większe wyzwanie, fot. DC Studio

(Ile może kosztować telefon dla dziecka?)

Żeby lepiej przygotować się do tej chwili, sprawdź ceny odnowionych telefonów Apple na naszej stronie. Bo iPhony wcale nie muszą być drogie. Ich ceny zaczynają się już od 449 zł (Iphone 6). Za dużo mniej niż tysiąc złotych dostępne są również wszystkie wariacje Iphone 6s, Iphone 7, a nawet wiele Iphone 8. Nowsze modele, jak Iphone X, XR, XS, 11 czy 12 to już większy wydatek. Nie da się go jednak porównać z zakupem nowego telefonu w salonie Apple. Wszystkie odnowione smartfony w klasie Jak Nowy, są tańsze nawet o 30% od fabrycznie nowych telefonów, a jedyna różnica między nimi to pudełko, w jakie są zapakowane. Pod względem wizualnym i sprawności technicznej nie różnią się niczym, a przy ich zakupie również obowiązuje gwarancja - 12 miesięcy.

Iphone dla dziecka - jaki model wybrać? Porady ekspertów

(Jakie smartfony dla dzieci polecają eksperci?)

Jeżeli Twoje dziecko nie ma szczególnych wymagań odnośnie sprzętu, nie warto przepłacać. Nawet najtańsze dostępne w sprzedaży modele iPhone’ów są gwarancją płynnego działania podstawowych gier i aplikacji oraz sprawnego kontaktu z dzieckiem. Dlatego warto zwrócić uwagę na modele 6, 6s i SE, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych i w różnych konfiguracjach pamięci. Jeżeli nie chcesz mieć problemu z miejscem na nowe bajki i zdjęcia, wybierz wersję z przynajmniej 32 GB.

Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, zmagającego się każdego dnia ze szkolną dżunglą, w której bez nadgryzionego jabłuszka jesteś nikim, nie wykpisz się pewnie starszym modelem i niezbędna będzie inwestycja w coś nowszego. Obawa, żeby dziecko nie zostało odrzucone przez klasę bywa często silniejsza niż zdrowy, zakupowy rozsądek.

smartfon dla nastolatka to dziś aparat, telefon i konsola w jednym
Smartfony to dziś najważniejsze urządzenia dla wielu nastolatków, fot. garetsvisual

- To jest problem, który warto omówić z nauczycielami. (...) Rozumiem, że wśród nich są dzieci, które non stop siedzą w telefonie, ponieważ tak robią ich rodzice, ale nauczyciele powinni takie zachowania korygować - przekonuje Marta Wojtas z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dla edziecko.pl. - Swojemu dziecku dobrze jest pokazywać inne formy komunikowania się z rówieśnikami, imponowania im, bycia z nimi, bo potrzeba asymilacji w tym wieku jest naturalna i powinna być zaspokojona. To też okazja do nauki asertywności, tego że nasza wartość nie zależy od posiadania jakiegoś przedmiotu - dodaje Wojtas.

Nie dajmy się zwariować

Świetnym sposobem na asertywność i nauczenie dzieci szacunku do pieniądza jest kupno nowoczesnego, ale jednak nie najnowszego i nie najdroższego modelu. Na przykład zamiast nowiutkiej “13”, której cena w dniu premiery przekraczała cztery tysiące złotych (!), można zastanowić się nad odnowioną wersją Iphone’a 11 - zależnie od wariantu i klasy, nawet dwukrotnie tańszą, a równie funkcjonalną. Tak, bez względu na to, co twierdzi Twój nastolatek, na iPhonie 11 wszystkie programy edukacyjne i gry będą działały równie płynnie, jak na nowszych wersjach, a wykonane nim zdjęcia z wakacji zachwycą nie tylko babcie i dziadków, ale także wszystkich rówieśników.

Iphone 11. Jakość w przystępnej cenie

A jeśli nie masz akurat dwóch tysięcy złotych na zbyciu, albo po prostu nie chcesz tyle wydawać na telefon, bez problemu znajdziesz tańsza alternatywę. - Iphone X, Iphone XS czy kosztujący poniżej tysiąca złotych Iphone 8 również spełnią potrzeby większości użytkowników. Oczywiście, kosztem kilku “bajerów”. Pytanie, czy i jak często będą wykorzystywane. Ale na to pytanie trzeba odpowiedzieć samodzielnie - zwraca uwagę Paweł Dalka, kierownik działu obsługi klienta w Vedion.pl.

Warto zastanowić się także, czy Twoje dziecko potrafi odpowiednio zadbać o to, co od Ciebie dostaje. Jeśli wiesz, że telefon będzie notorycznie wypadał mu z rąk, lądował w kieszeni z kluczami, to może nie ma sensu wybierać klasy Jak Nowy. Smartfony Apple w klasie bardzo dobry i dobry również gwarantują 100% sprawność techniczną, a jednocześnie pozwolą na oszczędność od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.

Smartfon Apple dla dziecka — dlaczego warto wybrać model odnowiony?

Dostępne w naszym sklepie smartfony Apple zostały odnowione i objęte 12-miesięczną gwarancją przez HokoLab®. Profesjonalny refurbisher wnikliwie sprawdził ich historię i oryginalność. Każde urządzenie z osobna musiało przejść także przez ponad 130 punktów kontrolnych i zostało sprawdzone tak dokładnie, że pisząc to możemy zagwarantować, że  wszystkie oferowane przez nas smartfony są w 100% sprawne technicznie. 

(Pomoc przy wyborze telefonu dla dziecka)

Wciąż nie wiesz jaki telefon będzie odpowiedni dla Twojego dziecka? Skontaktuj się z naszym specjalistą za pomocą czatu, infolinii lub odwiedź nasz sklep stacjonarny w Warszawie. - Wspólnymi siłami znajdziemy tani smartfon dla dziecka w pełni odpowiadający jego potrzebom. Podpowiemy, który smartfon jest najbardziej wytrzymały i na jaki model postawić, żeby bez problemu poradził sobie z aplikacjami do nauki zdalnej - zapewnia Paweł Dalka.

Na Vedion.pl oprócz telefonów, możesz znaleźć również szereg dodatkowych akcesoriów do urządzeń mobilnych, takich jak słuchawki, szkła ochronne czy etui, a także odnowione laptopy poleasingowe, które pozwolą Ci na jeszcze większą oszczędność przy kolejnym zakupie komputera.

pixel