Dlaczego poleasingowy sprzęt IT jest ekologiczny?

2021-06-02
Dlaczego poleasingowy sprzęt IT jest ekologiczny?

Żyjemy w otoczeniu sprzętu elektronicznego a w związku z tym trudno nam jest wyobrazić sobie ich kompletny brak. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji, które niesie za sobą produkcja i nabywanie fabrycznie nowych urządzeń. Sprzęt elektroniczny stanowi grupę produktów, które mogą stwarzać poważne problemy dla środowiska na każdym etapie żywotności produktu. Regeneracja urządzeń elektronicznych jest zaś procesem, który może w sposób skuteczny minimalizować negatywne aspekty środowiskowe laptopów, smartfonów czy akcesoriów komputerowych.

Każda rzecz, z której korzystamy pozostawia po sobie ślad węglowy. Niezależnie od tego, czy jest on mały czy duży, nie powinno się ignorować faktu, iż konsumowane przez ludzi przedmioty mają wpływ na nasze środowisko. Zakup produktów z drugiej ręki jest jedną z alternatyw ruchu Zero Waste, wspierającą dbanie o planetę. Zakup używanych przedmiotów pozwala przedłużyć ich żywotność. Ma to szczególne znaczenie w przypadku urządzeń elektronicznych. Im później trafią na wysypisko śmieci tym lepiej!

Używany sprzęt elektroniczny – dlaczego się opłaca?

Pierwszą zaletą zakupu urządzeń z drugiej ręki jest możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy. Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że ten argument stanowi jedną z głównych motywacji do nabycia poleasingowego komputera czy notebooka. Warto jednak podkreślić, iż to jedynie jedna z zalet oferowanych przez zakup używanej elektroniki. Zobacz ile jeszcze możesz zyskać, nie tylko dla siebie, ale również dla planety, wybierając sprzęt poleasingowy.

Zregenerowane myszki bezprzewodowe

Urządzenia używane – oszczędność naturalnych surowców

Najbardziej oczywistą korzyścią dla środowiska płynącą z zakupu urządzeń z drugiej ręki jest fakt, iż dzięki temu pojawia się mniej odpadów. Czy znasz powiedzenie „Śmieci jednego człowieka to skarb drugiego”? W kontekście sprzętu poleasingowego i refurbished trudno a trafniejsze spostrzeżenie! Używając ponownie czegoś, co nie jest już potrzebne jednej osobie, masz możliwość podarowania przedmiotowi drugiego życia. Co to oznacza w praktyce? Urządzenie cechujące się sprawnością i wydajnością może posłużyć nowemu właścicielowi co najmniej dwa razy dłużej. Dzięki temu laptop czy komputer stacjonarny zdecydowanie później trafi na wysypisko śmieci.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż nie każdy przedmiot nadaje się do recyklingu. Dla przykładu, szacuje się, że tylko 15% tekstyliów używanych przez konsumentów poddaje się recyklingowi. Pozostałe 85% trafia na wysypiska gdzie są spalane. Problem ten dotyczy w podobnym stopniu branży elektronicznej. W procesie produkcyjnym myszek, słuchawek oraz innych akcesoriów bardzo często wykorzystuje się plastik. Czy wiesz, że wszystkie wyprodukowane dotychczas przedmioty z tego tworzywa jeszcze nie uległy rozkładowi?

Produkcja laptopa oznacza konieczność wykorzystania również innych surowców. Wiele z nich, w tym cenne metale takie jak złoto czy srebro stają się niemożliwymi do odzyskania, a co za tym idzie – niszczeją. Efektem tego procesu jest degradacja środowiska naturalnego. Choćby z tego powodu powinniśmy wykorzystywać już stworzone rzeczy tak długo, jak to tylko możliwe.

Poleasingowe laptopy Dell do 1500 zł

Regeneracja sprzętu IT – mniejsza ilość odpadów i zanieczyszczeń

Produkcja każdego nowego urządzenia ma znaczący wpływ na środowisko. Zanieczyszczenie może wystąpić na każdym etapie procesu produkcyjnego. Od wydobycia surowców po wytwarzanie urządzeń aż po ich transport w każdy zakątek świata. Eksploatacja zasobów naturalnych w branży sprzętu IT jest bardzo intensywna. Aby stworzyć zaledwie jednego laptopa trzeba zużyć co najmniej 150 000 litrów wody. Jeśli ta liczba nie robi na Tobie wrażenia – dodaj do tego 240 kilogramów paliwa i 22 kilogramy wszelkiego rodzaju chemikaliów. W przypadku regeneracji urządzeń nie jest koniecznym korzystanie z tak zatrważającej ilości surowców naturalnych i sztucznych.

Urządzenia znajdujące się na wysypiskach śmieci emitują toksyczne dla ludzkiego zdrowia pierwiastki. Do tych najważniejszych należy zaliczyć:

  • Ołów – wpływa na centralny układ nerwowy, układ rozrodczy a także nerki,
  • PCV – odpowiedzialny za zwiększone ryzyko wystąpienia raka wątroby, deformacji płodu czy uszkodzenia układu nerwowego,
  • Rtęć – niebezpieczny pierwiastek mający wpływ na uszkodzenia nerek i mózgu,
  • Kadm – uszkadzający płuca i żołądek,
  • Bar – mogący pogłębiać problemy z wątrobą.

Narażonymi na bezpośrednią styczność z tymi związkami przede wszystkim osoby zajmujące się produkowaniem i utylizowaniem urządzeń. Oczywiście, pracownicy fabryk mają możliwość zabezpieczenia się przed kontaktem z wyżej wspomnianymi pierwiastkami. Zanieczyszczenia emitowane przed sprzęt elektroniczny przenikają jednak do ziemi i wody, a co za tym idzie – szkodzą ludziom i naturze w sposób pośredni. Regeneracja sprzętu IT jest szansą na redukcje szkodliwych reakcji chemicznych, stanowiących standardowy objaw rozkładu elektroniki.

Sprzęt z drugiej ręki oszczędza energię

Do produkcji dóbr materialnych często potrzeba sporo energii. W końcu to właśnie jej potrzebują obecne w fabrykach maszyny. Należy w tym miejscu przypomnieć, że wytworzenie samej elektryczności wiąże się z koniecznością wykorzystania m.in. węgla, ropy, gazu ziemnego a także innych rodzajów energii. Ograniczając zakup nowych urządzeń można więc zmniejszyć konieczność korzystania z nieodnawialnych źródeł energii.

Kupowanie przedmiotów z drugiej ręki oznacza także mniejszą ilość paliwa. Jak to możliwe? Ciekawostką jest, że sektor transportu zużywa około jednej czwartej całkowitego światowego zużycia energii. Smartfon poleasingowy odnowiony w tym samym kraju będzie więc zostawiał niższy ślad węglowy niż jego fabrycznie nowy odpowiednik.

Ekologiczny iPhone w świetnej cenie

Urządzenia poleasingowe – sposób na świadome zakupy

Regenerowany sprzęt IT to szansa na ponowne wykorzystanie wysokiej jakości urządzeń. Po diagnostyce składającej się z wymiany podzespołów czy elementów obudowy, odnowiony laptop poleasingowy czy smartfon może świetnie sprawdzać się u kolejnego właściciela. Dla przykładu, dostępne w sklepie Vedion laptopy klasy Select to notebooki linii biznesowej, które trudno odróżnić od modeli fabrycznie nowych. Jednocześnie trudno przejść obojętnie wobec stwierdzenia, iż zakup poleasingowego urządzenia wiąże się ze sporą oszczędnością. Więcej pieniędzy w kieszeni i mniej zanieczyszczeń dla planety – wszystko za jednym zamachem!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o procesie regeneracji smartfonów – zobacz nasz wpis na ten temat. Chcesz kupić zregenerowanego laptopa czy akcesoria? Sprawdź ofertę sklepu komputerowego Vedion. Odwiedź jeden z naszych sklepów w Warszawie lub Krakowie.

pixel